Мущинська О.І.

Полтавський національний технічний університет імені Ю.Кондратюка

Шляхи підвищення ефективності  праці на підприємствах в умовах фінансової кризи

«Ефективність праці» як економічна категорія та показник оцінки досі не знайшов свого відображення ані в жодному законодавчому акті, ані в жодній концептуальній державній програмі, які забезпечують удосконалення й регулювання соціально-трудових відносин в Україні. Так, у Законі України «Про оплату праці» результат праці працівників так само як і визначення мінімальної заробітної праці й досі пов’язуються із продуктивністю праці. Ефективність праці не враховується у Кодексі законів про працю України, який за своєю метою визначає права громадян розпоряджатися здібностями до продуктивності та творчої праці, ані у главі ІV «Робочий час» як засіб регулювання його тривалості за визначеними умовами, ані у главі  VІ «Нормування праці» як засіб перегляду норм праці та визначення розцінок за роботу, ані у главі VІІ «Оплата праці» як засіб коригування заробітної праці за умови зміни результату праці. У законодавчому акті, який за метою сприяє регулюванню трудових відносин та соціально-економічних інтересів працівників і власників (Закон України «Про колективні договори і угоди»), також немає жодного натяку на ефективність праці ані у статті 7 («Зміст колективного договору»), ані у статті 8 («Зміст угоди»). На жаль, про «ефективність праці « не згадали й автори двох фундаментальних державних програм, які схвалені Указами Президента України у 2000 та 2004 роках і за своєю метою визначають концептуальні положення щодо подальшого реформування оплати праці в Україні – з одного боку, та нормування праці на принципах ефективної взаємодії показників професійно-кваліфікаційного рівня працівників, їх продуктивності та заробітної плати – з другого боку.

Таким чином можна визначити, що на сучасному етапі досі  в Україні  немає дійових державних важелів, які повинні урегулювати розробку та впровадження систем « ефективності праці «.

Одним з основних шляхів підвищення ефективності праці на

підприємстві є ефективне управління винагородою за працю.

Підвищення ефективності праці на підприємстві  – це стратегічний та інтегрований процес , що приносить стабільний успіх організації безпосередньо підвищенням ефективності роботи працівників та обумовлений розвитком здібностей окремих людей та цілих команд, бригад. Цей процес є стратегічним , тому що має відношення до більш складних проблем , що стоять перед підприємством , що здатні ефективно функціонувати у своїй середі для досягнення цілей в одному з направлень.  Вона є інтегрованою з двох сторін :

-                     вертикальна інтеграція –  призводить та відповідає цілям та основним умінням підприємства та окремих працівників ;

-                     горизонтальна інтеграція – зв’язує різні аспекти управління персоналом , особливості розвитку організації та винагороди для досягнення загального підходу до управління , розвитку та мотивації працівників.

Оплата праці в умовах фінансової кризи повинна відповідати ефективності праці на усіх ділянках застосування праці. Потребують розробки системи стимулювання ефективності праці , а саме – оплата пов’язана з ефективністю; оплата пов’язана з компетентністю; оплата пов’язана з вкладом; оплата на основі навичок; оплата пов’язана з строком  роботи.

Таким чином,  перспектива подальших розробок у даному напрямі у сучасних умовах має за мету найти нові концептуальні підходи на ринку праці між оцінкою праці та ефективністю трудової діяльності.

 

ЛІТЕРАТУРА:

1.   Закон України « Про оплату праці « //Відомості Верховної Ради (ВВР), 1995, №17,ст..121.

2.   Закон України « Про колективні договори і угоди « //ВВР. –1993. –     № 36. – ст.361, 362.

3.   Лісогор Л.С. Оцінка конкурентоспроможності національної робочої сили у контексті глобалізацій них змін  // Вісник Хмельницького національного університету . –2005. –№2. –с.182 –186.