Методи та прийоми контролю рівня володіння іноземною мовою

.

Асистент кафедри іноземних мов Анісімова С.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна.

Кооперативно-інтерактивні технології навчання іноземної мови.

 

Зростаючий інтерес до вивчення іноземної мови, зокрема англійської, зумовлює популярність курсів іноземних мов. Домінуючим мотивом у вивченні іноземної мови є прагматичний мотив, тобто оволодіння іноземною мовою за короткий термін з метою застосування набутих знань у професійній діяльності та соціальній між особистій комунікації як в Україні так і за її межами.

Навчання на курсах іноземних мов має свої особливості. Однією з таких особливостей є контингент слухачів. Важливою умовою успішності навчання є також створення емоційно комфортного та сприятливого мікроклімату, що забезпечить плідну співпрацю слухачів.

Завданням викладача є активізація слухачів, максимальне включення їх у роботу на занятті. Для того щоб підтримувати їхню увагу та інтерес протягом усього заняття, викладач має використовувати різноманітні активні форми навчальної діяльності, в тому числі ігрові.

Враховуючи вище перераховані чинники, курси іноземних мов віддають перевагу використанню кооперативно-інтерактивних технологій як таких, що сприяють збереженню і стимулюванню внутрішньої та зовнішньої мотивації слухачів.

Кооперативна форма навчальної діяльності – це форма організації навчання у малих групах (підгрупах) слухачів, обєднаних спільною метою.

За такої організації навчання викладач керує роботою кожного студента навчання опосередковано, через завдання, якими він спрямовує діяльність групи. Робота в парах застосовується і як окрема технологія навчання, і як підготовчий етап до роботи в групах, який допомагає розвинути у студентів інтерактивні вміння і навички.

Слово „інтерактив” походить від англійського слова “interact”, де “inter” –взаємний, серед інших, а “act” – діяти. Таким чином інтерактивний – здатний до взаємодії, діалогу. Розглянемо декілька прикладів застосування кооперативно-інтерактивних технологій на занятті з англійської мови, спрямованих на опрацювання чотирьох видів мовленнєвої діяльності: читання, аудіювання, говоріння і письма в ігрових формах. Читання у міні-групах - читання аутентичних текстів є невід’ємною частиною будь-якого заняття. Вміння за короткий термін отримувати необхідну інформацію з великого за обсягом тексту формується за допомогою переглядового читання (skimming). Для того щоб зробити процес читання цікавим і задіяти усіх слухачів, можна зробити це у вигляді гри. Аудіювання в парах, щоб урізноманітнити прослуховування автентичного монологічного мовлення та мотивувати слухачів бути уважнішими можна за допомогою парної роботи над завданням. Синхронне говоріння: для одночасного включення всіх учасників спілкування в активну роботу з різними партнерами можна використати прийом „карусель” (Merry-go-round”). Цей прийом застосовують для досягнення різноманітних цілей, у тому числі для практики в діалогічному та монологічному мовленні, для опрацювання граматичних структур тощо. Писемне мовлення у міні-групах „Диктант у русі” (Move and Dictate”). Диктант використовується для перевірки правопису слухачів. Традиційно викладач читає слухачам уривок з тексту чи диктує слова і словосполучення. Кооперативно-інтерактивні технології пропонують інший, ігровий, варіант диктанту – „Диктант у русі”. Він передбачає не лише індивідуальне анотування слів, але й читання і диктовку речень один одному, встановлення порядку абзаців у тексті і подальшу перевірку правопису в міні-групах, - все це у формі гри.

Використання кооперативно-інтерактивних технологій навчання забезпечує високу індивідуальну та колективну активність слухачів на занятті і готує їх до непідготовленого мовлення. Саме парні і групові форми організації навчальної діяльності сприяють розвитку навичок міжособистісного спілкування та колективної взаємодії, породжують відповідальність і зацікавленість не тільки у власному успіху, а й в успіху інших членів групи, створюють комфортний емоційний мікроклімат у групі та згуртовують слухачів.

 

Література:

1. Бородіна Г.І. та ін. Англійська мова. – Київ: Вища школа, 1995. – 205с.; G.I. Borodina, A.M. Spevak. English. – Kharkiv, 2004. – 108c.

2. Мусницкая Е.В. Новые цели, содержание и технологии обучения иностранному языку будущего специалиста.//Сб.научн.трудов МГЛУ. – Вып. 449, М., 2000. – С.14.

  3. The Communicative Approach to Language Teaching / Ed. by Ch. Brumfit and K. Johnson. - Oxford Univ. Press, 1991. - 243 p.