Секція «Економічні науки»

Гресь Н.Л., Латишева М.О.

Державний ВНЗ «Національний гірничий університет»

 

ПРИДБАННЯ СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВОМ ПАЛИВА

НА АЗС ЗА СМАРТ-КАРТКОЮ

 

Суб'єкти господарювання, у тому числі й у сільськогосподарській галузі, використовують при здійснені своєї основної діяльності автотранспортні засоби. Заправка їх бензином, дизпаливом або газом зазвичай здійснюється на пунктах заправки транспортних засобів сільгосппідприємства, на які воно у свою чергу попадає в результаті оптових закупок. Відпуск паливно-мастильних матеріалів (ПММ) з цих пунктів частіше за все здійснюється по відомостям на відпуск нафтопродуктів (форма №16П) [1, додаток 16].

Заправку транспортних засобів за межами сільськогосподарського підприємства доцільно здійснювати із застосуванням смарт-карток.

Для отримання смарт-карток у підприємства-постачальника ПММ сільгосппідприємству необхідно:

1)     обрати постачальника ПММ та укласти з ним договір;

2)     оплатити потрібну кількість ПММ;

3)     подати заявку постачальнику на необхідну кількість карток;

4)     оплатити персоналізацію карток;

5)     видати своєму працівнику доручення на отримання товарно-матеріальних цінностей (типова форма № М-2) [2, додаток 1];

6)     отримати у постачальника, через довірену особу, смарт-картки по акту-передачі.

Для контролю за рухом смарт-карток  та кількістю, заправлених по ним ПММ, сільгосппідприємству доцільно вести наступні первинні документи:

а) журнал видачі й повернення смарт-карток. Для цього взяти звичайного зошита, кількість аркушів його залежить від кількості операцій з видачі й повернення карток упродовж господарського року, тобто з 01 січня по 31 грудня. Виділити у зошиті наступні графи:

1) № з/п;

2) прізвище та ініціали водія; номер смарт-картки;

3) залишок ПММ (найменування та кількість);

4) дата видачі картки; підписи осіб: водія та бухгалтера, який видав картку;

5) дата повернення картки;

6) залишок ПММ (найменування та кількість);

7) підписи осіб: водія та бухгалтера, який прийняв картку;

8) примітки;

б) звіт про заправку по смарт-картці, який складає водій й подає до бухгалтерії підприємства. У цьому звіті водій зазначає: дату заправки, місце заправки, номер смарт-картки, вид та номер транспортного засобу, вид та кількість ПММ та ін. Періодичність складання такого звіту визначається внутрішніми нормативними документами (наказом (розпорядженням) керівника, графіком документообігу).

Здійснивши заправку транспортного засобу на автозаправочній станції (АЗС) водій отримує чек терміналу, у якому наводяться дата заправки; вид, ціна, кількість та вартість, відпущених ПММ тощо [3, п. 4; 4].

Чеки, що отримав водій на АЗС, він разом з путовим листками здає до бухгалтерії, яка, у свою чергу, здійснює облік і контроль надходження та використання ПММ, веде облік розрахунків з постачальниками ПММ та складає акти звірки з ними розрахунків.

Таким сином, застосування смарт-карток дозволить сільгосппідприємствам скоротити об’єм розрахунків з підзвітними особами; виключити випадки несвоєчасного звітування водіїв про використання отриманих авансів та повернення ними залишків підзвітних сум; зловживання й маніпуляцій із ПММ.

 

Література

1. Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України : Наказ Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.08 р. №281/171/578/155 [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://tc.nusta.com.ua/dkpku/dgerela/255.htm

         2. Інструкція про  порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних
довіреностей на одержання цінностей
: Наказ Міністерства фінансів України від 16.05.96 р. № 99 [Електронний ресурс] – Режим доступу:  http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0293-96
         3. Технічні вимоги до спеціалізованих електронним контрольно-касовим апаратам для автозаправочних станцій: Протокольне рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем й засобів контролю й управління товарним й грошовим оборотом від 27.06.02 р. № 13 [Електронний ресурс] – Режим доступу:   http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1041.1481.1

             4. Лист Державної податкової адміністрації України від 19.01.06 р. № 834/7/23-8017 [Електронні текстові дані]. – Комп’ютерний довідник «Ліга бізнесінформ». – Ліга: закон версія 7.7.1.