Тодерич Д.Б.

Науковий керівник: Воскобоєва О.В.

 

ПРОБЛЕМИ ІНВЕСТЕЦІЙНОГО ПЛАНУВАННЯ НА ПІДПРИЄМТВАХ

 

Світова економічна криза не оминула Україну, болісно зачепивши всі галузі економіки,  тисячі вітчизняних підприємств і мільйони громадян. Сьогодні єдиний шлях виходу України на траєкторію сталого розвитку - це рішучі й всеосяжні реформи на усіх рівнях, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності національної економіки [1].  В сучасних умовах інвестиційна діяльність вітчизняних промислових підприємств залишається основним фактором якісних перетворень і стабілізації економіки. Інвестиції в розширення і модернізацію виробничих потужностей сприятимуть підвищенню ефективності діяльності суб’єктів господарювання,  а нераціональне їх використання призведе до скорочення національного виробництва. 

Аналіз останніх досліджень і публікацій. У вітчизняній економічній літературі значна увага приділена дослідженню окремих аспектів проблем інвестиційного планування, про що свідчать праці І. Бланка,  А. Наливайка,  А. Пересади,  О. Балацького,  О. Теліженко,  О. Ястремської та ін.  Проте в науковій літературі недостатня увага приділена використанню комплексного підходу до вирішення проблем інвестиційного планування на усіх рівнях реалізації інвестиційного процесу що й зумовило актуальність теми.

Позитивною рисою сучасного етапу суспільного розвитку України є посилення уваги як науковців, політиків так і керівників підприємств та громадян до проблем формування та досягнення стратегічних пріоритетів в усіх сферах діяльності. Такі процеси вказують на зацікавленість всього суспільства у стабільності та прогнозованості економіко – правового середовища,  можливості довгострокового планування власного розвитку.  Безперечно,  втілення в практику діяльності вітчизняних підприємств принципів стратегічного інвестиційного планування буде неможливим без державного регулювання,  що полягатиме в проведенні послідовної політики стабілізації на усіх рівнях національної економіки. 

До проблем суб’єктів господарювання у сфері інвестиційної діяльності можна віднести політико – правові, економічні та соціально-демографічні проблеми,а саме:

- посткризовий період в економіці України;

- високий рівень корупції влади;

- недосконале законодавство;

- несприятливий  інвестиційний клімат;

- недоступність та висока вартість кредитних ресурсів;

- високий рівень інфляції;

- погіршення демографічної ситуації та зубожіння  населення;

- постійне подорожчання енергоносіїв та сировини; 

-  введення митних обмежень з боку країн –  імпортерів;

- монополізація окремих сегментів ринку;

- відсутність системи  інформаційного забезпечення та недоліки в організаційній структурі підприємств;

- високий рівень зношеності основних фондів; 

- відсутність власних коштів на інвестування;

- низький рівень технічного та методичного забезпечення процесу прийняття  управлінських рішень щодо інвестування. 

Отже, необхідні додаткові заходи щодо зменшення впливу негативних чинників на інвестиційний клімат в Україні,  а саме:  досягнення консенсусу між різними соціальними групами,  політичними партіями у вирішенні загальнонаціональної проблеми виходу України з економічної кризи; покращення економічних показників та зниження рівня інфляції; розробка правової бази інвестування тощо [2].

Україна потенційно може стати однією з провідних країн із залучення іноземних інвестицій,  проте цьому перешкоджають політична нестабільність, недосконалість законодавства, нерозвиненість виробничої та соціальної інфраструктури, недостатнє інформаційне забезпечення, через що Україну віднесено до групи країн з найбільшим інвестиційним ризиком.  Напрямками вирішення  проблем галузевого та регіонального рівнів є такі заходи:

- розробка дієвих державних,  регіональних,  галузевих програм впровадження енергозаощаджуючих та ресурсозберігаючих технологій та стимулювання їх запровадження в практику роботи підприємств;

- запровадження дієвої системи контролю якості кондитерської продукції;

- контроль державних органів управління на всіх рівнях за проявами недобросовісної

конкуренції;

- реалізація Державної програми підтримки розвитку аграрного сектору економіки як основного

постачальника вітчизняної сировини для кондитерської галузі промисловості;

- створення Єдиної інформаційної бази з метою забезпечення вільного доступу вітчизняних

підприємств до ринкової інформації тощо.

Однією з основних проблем на регіональному рівні є створення ефективної системи регулювання розвитку суб’єктів господарювання з врахуванням перспективних для регіону видів діяльності,  обумовлених наявністю сировинної та енергетичної бази,  станом промисловості і технології, територіальних переваг, наближеністю до ринків збуту, кліматичними умовами. У регіонах повинен бути створений гнучкий механізм використання загальнодержавних нормативних актів для ефективної реалізації регіональних інтересів у діяльності промислових підприємств.

Основними напрямками подолання наведених вище проблем  на мікрорівні є: 

− використання дієвих способів організації інвестиційного планування на підприємстві за рахунок використання принципів і методів стратегічного планування інвестиційної діяльності;

− використання економіко-математичного моделювання в практиці планування інвестиційних проектів;

− періодичне проведення маркетингових досліджень з метою врахування тенденції зміни попиту на продукцію за окремими асортиментними групами;

− навчання планового персоналу та створення належного технічного і   методичного забезпечення для прийняття ефективних управлінських рішень в процесі інвестиційного планування;

− створення власної інформаційної системи (база даних про стан внутрішнього і зовнішнього середовища).

Використання вищенаведених положень при здійснені планування інвестиційної діяльності дасть можливість підприємству знайти при потребі потенційного інвестора для реалізації інвестиційних проектів, чи залучити позичкові кошти на основі обґрунтованих розрахунків.

Таким чином, в сьогоднішніх умовах становлення вітчизняної економіки неможливе без участі держави.  Досвід високорозвинутих країн світу свідчить про те,  що успіх досягається тільки при поєднанні вільного ринку із державним регулюванням економіки.  Тому основним завданням держави сьогодні є створення сприятливих економічних умов для успішного функціонування суб’єктів господарювання, зокрема, сприятливого інвестиційного клімату в країні.

 

Література:

1.  Швайка Л. А.  Планування діяльності підприємства:  Навчальний посібник /  Л. А. Швайка // –  Львів : “Новий Світ - 2000”, 2004. – 268 с.

                2.  Вільгурська Н. М.  Проблеми інвестування економіки України та шляхи їх вирішення /  Н. М. Вільгурська [Електронний ресурс] // Режим доступу до статті: [http://s-journal.cdu.edu.ua].