Мехеда Н.Г., Демиденко З.

Черкаський національний університет ім.Б.Хмельницького

ІНСТРУМЕНТИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ  ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ

В сучасних умовах господарювання актуальними залишаються проблеми підвищення конкурентоспроможності підприємства на ринку, а також їх економічної безпеки. Важливим інструментом  визначення  рівня економічної безпеки є  конкурентний аналіз.

Основною передумовою здійснення якісного аналізу є інформація, яка безпосередньо дає змогу визначити поточний та перспективний стан конкурентного середовища. При цьому потрібно зважати на те,що конкурентне середовище формується не тільки внаслідок боротьби внутрішньогалузевих конкурентів. Вплив на конкурентне середовище в галузі здійснюють підприємства, які виготовляють товари-замінники, загроза появи нових конкурентів, а також постачальники і споживачі товарів [1].

Основні складові діагностики конкурентного середовища для забезпечення  економічної безпеки:

1) аналітична діагностика, що здійснюється із застосуванням безконтактних методів оцінки;

2) експертна діагностика, яка проводиться методами експертних оцінок, шляхом побудови гіпотез і варіантів прогнозу поведінки конкурентів на ринку;

3) імітаційна діагностика, що здійснюється із використанням імітаційних моделей, які розроблені на основі маркетингового спостереження і дозволяють "програвати" на комп'ютері різні варіанти конкурентної боротьби.

Для здійснення ефективного конкурентного аналізу необхідно дотримуватись таких етапів:

1) дослідження конкурентного оточення (дослідження конкурентних сил);

2) дослідження конкурентів;

3) оцінка конкурентних переваг підприємства.

Для кожного підприємства етапи здійснення конкурентного аналізу будуть відрізнятись, враховуючи специфіку аналізованого підприємства.

Для реалізації конкурентного аналізу, необхідно провести оцінку стану конкурентного середовища. Для цього необхідно провести роботу з визначення:

-         продуктових меж товарного ринку;

-         суб'єктів товарного ринку;

-         географічних меж товарного ринку;

-         обсягу товарного ринку: частки суб'єкта, що господарює на ринку;

-         кількісних показників структури товарного ринку;

-         якісних показників структури товарного ринку;

-         ринкового потенціалу суб'єкта господарювання.

За результатами проведеного аналізу створюються висновки про стан розвитку конкуренції на товарному ринку

В процесі діагностики конкурентного середовища необхідно звернути увагу на стан конкурентоспроможності підприємства. Необхідно проаналізувати той наявний потенціал, який існує на певний момент часу і використовується підприємством для вибору власного стратегічного розвитку. Оцінка потенціалу підприємства є досить складною, адже потенціал відображає різні напрями діяльності суб'єкта господарювання, починаючи із виробництва і закінчуючи оцінкою конкурентоспроможності продукції (товарів, робіт, послуг). Процес формування потенціалу підприємства є довготривалим процесом ідентифікації різних можливостей, побудов певних організаційних форм з метою стабільного розвитку і ефективного відтворення як простого, так і розширеного. Потенціал підприємства є сукупністю різних його складових, які між собою взаємопов'язані в результаті діяльності суб'єкта господарювання. Складовими потенціалу підприємства є фінансовий, інноваційний, мотиваційний, трудовий, виробничий, маркетинговий потенціали і як результат їх взаємодії - оцінка конкурентоспроможності продукції.

Оцінка конкурентоспроможності набирає повноти за умов врахування не лише кількісних, а й якісних показників діяльності підприємств. Це дозволяє більш точно та об'єктивно визначити конкурентоспроможність підприємства та визначити його позиції щодо конкурентів.

Рис.1. Рівнева піраміда характеристик оцінки конкурентоспроможності

підприємств[2,163]

Перший рівень характеристик свідчить про те. що на сьогодні найбільш значущим є витратний чинник. Ознакою, що об'єднує показники другого рівня є особливості виробничої та комерційної діяльності. Третій рівень характеризує резерви.

Вирішенню  проблеми  забезпечення  економічної безпеки підприємства сприяє конкурентний аналіз, який покликаний визначити існуючі конкурентні сили на ринку, дослідити потенційних конкурентів і виявити власні переваги і недоліки в діяльності власного підприємства, підприємств-конкурентів, а також побудувати стратегію, яка б забезпечувала безпеку для діяльності підприємства і нарощення виробничих потужностей, потенціалу підприємства.

Список джерел:

1.   Адамик   В.   Вербицька   Т.   Оцінка   конкурентоспроможності   підприємства   //   Вісник Тернопільського національного університету. - 2008. - № 1. - С. 69-78.

2.Касаткіна М.В. Оцінка конкурентоспроможності під-в//Маркетинг і менеджмент інновацій.-2011.-№3.-С.159-165.

3. Швиданенко Г.О. Конкуретна діагностика // Вісник КНЕУ імені Вадима Гетьмана.-2011.-№2.-С.1-4.