Морозова Ю.О., науковий керівник - к.е.н., доц. Домбровський О.Г.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Міжнародне співробітництво України у сфері енергозбереження

 

Зростання енергоспоживання, посилення залежності від імпорту енергоресурсів,їх виснаження і подорожчання, а також забруднення навколишнього середовища зумовилинеобхідність вирішення багатьма країнами світу проблем підвищенняефективності використання традиційних енергоносіїв та освоєння доступних альтернативних і поновлюваних джерел енергії[4].Для досягнення максимальної ефективності політики енергозбереження необхідною умовою є забезпечення міжнародного співробітництва у цій сфері, обміну досвідом та реалізації спільних проектів.

Особливо актуальним це є для України, адже показники енергоефективності вітчизняної економіки в даний час є незадовільними. Енергоємність ВВП України, за даними BritishPetroleum, становить 0,39 кг н.е. на долар ВВП, що в декілька разів перевищує середній рівень енергоємності ВВП розвинених країн світу (Німеччина – 0,108, Франція – 0,117, Польща - 0,13) [7].

Проблема недостатнього рівня енергозабезпечення, напрямки та ефективність реалізації державної політики енергозбереженнябули досліджені такими фахівцями як Воронцов С. Б.,Сменковський А. Ю.[3],В.М. Геєць, В.В. Григоровський, С.Ф. Єрмілов, В.Е. Лір, Ю.П. Ященко, та інші[1]. Однак недостатньо вивченими є міжнародне співробітництво Україниу сфері енергозбереження, що і зумовило написання даної статі.

В ході реалізації політики енергозбереження, Україна активно бере участь в міжнародному співробітництві. В першу чергу, це міжнародне співробітництво в рамках отримання фінансової допомоги для реалізації політики енергозбереження. Серед основних міжнародних фінансових установ (МФО), з якими на сьогодні налагоджено співпрацю, є Світовий банк (СБ), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Північна Екологічна Фінансова Корпорація «НЕФКО», Німецька установа відбудови КФВ.

Світовий Банк та Україна спільно реалізовують Проект енергоефективності, в рамках якого 17 травня Світовим Банком було ратифіковано угоду про виділення українській стороні 30-річної позики у розмірі 200 млн. дол. Кошти цього займу слугуватимуть інвестиціями проектів енергозбереження на промислових підприємствах, в муніципалітетах та об’єктах муніципальної власності, а також енергосервісних компаніях. Проект покликаний допомогти Україні в досягненні цілей зі зменшення енергоємності на 20% до 2015 року і на 50% - до 2030 р., як зазначено в Енергетичній стратегії України на період до 2030 р.

         В рамках співпраці з ЄС у сфері енергозбереження реалізовується  Програма INOGATE-  INterstateOilandGAsTransportationtoEurope. Це міжнародна програма співпраці в енергетичній сфері між Європейським союзом і країнами-партнерами - Вірменією, Азербайджаном, Білоруссю, Грузією, Казахстаном, Киргизстаном, Молдовою, Таджикистаном, Туркменістаном, Україною і Узбекистаном[6].

В рамках співробітництва з НЕФКО готується до впровадження Програма «Демо-Україна» для реалізації енергоефективних проектів у секторі теплопостачання в 10 містах України (відібрані міста зможуть отримати фінансування у вигляді гранту до 300 тисяч євро та позики в обсязі до 400 тисяч Євро). Підписановідповідний Меморандум з НЕФКО, підписано Протокол про співпрацю з Посольством КоролівстваШвеції. Вданий час ведеться робота щодовідборупроектів для участі у програмі «Демо-Україна»[5].

Співпраця в рамках Проекту «Реформа міського теплозабезпечення», що реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку. Діяльність даного проекту спрямована на створення системи енергоменеджменту та енергомоніторингу, розробку міських енергетичних планів у 21 місті України, проведення енергоаудитів будівель та систем теплопостачання, підготовку інвестиційних пропозицій, впровадження енергоефективних заходів для залучення інвестицій.

В результаті реалізації цього проекту, станом на сьогодні є такі досягнення:

1)                впроваджено 21 інвестиційний проект з енергоефективності та поліпшення теплопостачання на основіспівфінансування та державно-приватного партнерства (внесок Проекту - 2,5 млн. дол. США);

2)                залученоінвестиційвідміжнароднихфінансовихустанов, комерційнихбанків та приватнихінвесторів: 35 млн. дол. США;

3)                забезпечено економію 57 млнкуб. м природного газу [2].

Крім того, в Україні реалізовується проект «Енергоефективність у будівлях», що виконується за рахунок коштів Німецького бюро міжнародного співробітництва. З метою впровадження муніципального енергетичного менеджменту в секторі будівель у 4 містах України (Чернігів, Івано-Франківськ, Миргород, Новоград-Волинський) розроблено міські енергетичні плани, створено відділи з енергозбереження в органах місцевого самоврядування, проведено енергоаудити будівель бюджетної сфери, впроваджено системи енергетичного моніторингу та контролю для будівель. Підготовленоконкретніпілотніпроекти з метою залученняінвестицій.

 Україна також бере участь в міжнародному співробітництві в напрямі проведення інформаційно-просвітницьких кампаній щодо ефективного енергоспоживання з метоюзміни громадської думки щодо енергоефективності.

Наприклад, в рамках Проекту «Реформа міського теплозапебезпечення» (АМР США) було розроблено Програму «Енергоефективні школи та студмістечка», яка має на меті виховати відповідальних та свідомих майбутніх споживачів послуг теплопостачання. Вона триває з 2009 року і станом на 2012 р.охопила 24 школиУкраїни.Окрім того, в рамках міжнародних проектів активно здійснюється моніторинг та збір інформації щодо кращих практик з енергозбереження у галузях будівництва та житлово-комунального господарства з періодичним висвітленням такої інформації.

Таким чином, підтримка міжнародного співробітництва України забезпечуєосвоєння світового досвіду енергозбереження в різноманітних галузях господарства та впровадження відповідних проектів на національному рівні. Реалізація політики міжнародного співробітництва України в цій сфері сприяє підвищенню енергоефективності країни і тому повинна підтримуватись і надалі.

Література:

1.                 Енергоефективність як ресурс інноваційного розвитку: національна доповідь про стан та перспективи реалізації державної політики енергоефективності у 2008 році / С.Ф. Єрмілов, В.М. Геєць, Ю.П Ященко, В.В. Григоровський, В.Е. Лір та ін. – К., НАЕР, 2009. – 93с.

2.                 Інформаційно-аналітична довідка щодо співробітництва з міжнародними фінансовими та донорськими організаціями / Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, 2012 - [Електронний ресурс] / Режим доступу// http://minregion.gov.ua

3.                 Воронцов С. Б. Аналіз ефективності виконання державних програм енергозбереження //Воронцов С. Б.,Сменковський А. Ю. / Стратегічні пріоритети. -№3 (20) – 2011. - 83-89 c.

4.                 Поляков В.В. Энергосберегающие технологии за рубежом // Поляков В.В. / Аналитические материалы: М., 2009. – 36 с.

5.                 МихайлюкО.Л. Енергетичнабезпека України в Чорноморському регіоні. Аналітична доповідь //О.Л. Михайлюк, О.Є. Калашникова; за ред. О.О. Воловича. - Одеса: Фенікс, 2011. – 55 с.

6.                 Офіційний сайт Енергетичного співробітництва між ЄС, Східною Європою, Кавказом та Центральною Азією/ [Електронний ресурс] / Режим доступу// http://www.inogate.org

7.                 BP StatisticalReviewofWorldEnergy. June 2011 / [Електронний ресурс] / Режим доступу// bp.com/statisticalreview