Экономические науки” /  12.Экономика сельского хозяйства.

Павленко О.П, ст.викл. кафедри фінансів

Дніпропетровського  державного аграрного університету

Розвиток страхового ринку Польщі

 

Серед секторів економіки Польщі  страхування в сучасних умовах зазнало істотних змін. Так в 1990 році Сеймом був прийнятий новий Закон про страхування. Для узгодження його положень з діючими в Європейському Союзі у жовтні 1995 року до нього були прийняті відповідні зміни та правлення.  Послуги по страхуванню та перестрахування   можуть  здійснюватися на основі дозволу міністра фінансів, яке видає відповідну ліцензію і яке має повноваження по її анулюванню. Страхові товариства в обов’язковому порядку повинні розділяти послуги по страхуванню життя та інших видах страхування. Обов’язкове страхування  в Польщі  включає такі види: страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів , страхування сільськогосподарських будівель ввід пожежі та інших стихійних лих, страхування цивільної від повільності працівників села в сільському виробництві. Всі інші види страхування є добровільними, а єдина дозволена форма для здійснення страхової діяльності – це акціонерні товариства та товариства взаємного страхування.  Більше 40 років Держстрах Польщі PZU-Panstwowe Zaktadi Ubezpieczeniowe мав монополію на внутрішньому ринку, у той час як страхування  зовнішньоторгівельних операцій і громадян, що виїжджають за кордон, було монополізовано АТ Варта (Tu Warta). Обидва державних страховика не мали дозволу на інвестування своїх коштів. Усі страхові фонди і резерви виплачувалися з держбюджету. З того часу положення справ різко змінилося. Наприкінці грудня 1999 року, за даними Польської страхової палати (Polska Zba Ubczpieczen), діяло 64 страховика, зареєстрованих у Польщі у формі акціонерних товариств або товариств взаємного страхування , яких усього було 6, у тому числі 1 в області страхування життя і 5 у майновому страхуванні. З 64 страховиків 29 мали ліцензії на страхування життя, а 35 – на інші види страхування. У  двох фірмах: AT PZU і  AT KUKE, державна скарбниця зберегла контрольний пакет акцій.  У червні 2000 року на Варшавській фондовій біржі котувалися три страховика: Варта, Європа і Компенса (TU Warta S.A.,TU Europa S.A., Compensa S.A.). У 1999 році на страховому ринку все ще панувала група Держстраху Польщі – PZU S.A., хоча монополія з кожним роком слабшала.

Галузь залишалась надто концентрованою. Дві фірми: PZU S.A., і  TU Warta S.A., контролюють  майже 70% страхового ринку Польщі, з чого на частку  PZU S.A. припадало 56%. Жоден з інших конкурентів не може забезпечити собі більш 5%. На ринку страхування життя положення  приблизне таке ж. Три фірми: PZU na Zycie S.A., Commercial Union Polska na Zucie S.A. і Ampliko Life S.A., контролюють приблизно 90% ринку, з чого на частку лише PZU na Zycie S.A.припадає приблизно 58%. Якщо мова йде про продукти, то в секторі страхування життя  прості страхові поліси складають  більше половини. Цікаво відзначити, однак, що поліси, пов'язані з інвестиційними фондами  в продовження 1999 року збільшили свою частку з 5% до 29%.Інші види особистого страхування . Інші види особистого страхування – це переважно страхування автотранспорту, що займає понад 70% у секторі особистого страхування життя. Сума страхових премій за 1999 рік на польському страховому ринку склала 4,7 млрд. дол. США, з яких премії в страхування життя склали 38% від цього числа. Це означає , що страхова премія на душу населення  в Польщі все ще далеко поступається  середньоєвропейському рівні, незважаючи навіть на постійне підвищення її  відсоткового співвідношення з ВВП, що у 1999 році досягло 2,9% у порівнянні з 1,84% у 1999  році. Для приклада: у ЄС співвідношення складає в середньому 7,2%. У 1999  році польський страховий ринок зареєстрував суму прибутку нетто 497,1 млн. золотих, з чого 155,6 млн. золотих   було внесено страхуванням життя, а 341,8 млн. золотих – іншими видами страхування. Для захисту застрахованих осіб були створені два фонди: Гарантійний фонд - для виплат  по цивільній відповідальності  і Фонд захисту застрахованих осіб – для задоволення претензій у випадку неспроможності страховиків.

Корпорація страхування експортних кредитів – АТ КСЕК – (Korporacja Ubezpieczenia Kredytow Eksportowych- KUKE S.A.) – це акціонерне товариство, яке здійснює страхування зовнішньоторговельних операцій. Власником більшості акцій  і держава. Починаючи з 1991 року, АТ КСЕК страхує від комерційного ризику на базі щорічних банкетних полісів – еквівалента генерального французького поліса, що встановлюється КОФАСЕ. Покриття ризику порівнюється із сумою передбачуваних експортних продажів підприємства.

 З 1 квітня 1996 року польські громадяни – при дотриманні визначених умов – можуть здобувати страхові поліси від іноземних страховиків, що не мають ліцензії на свою діяльність у Польщі. Ще одна зміна в правилах страхування передбачає зняття ряду обмежень стосовно перестрахування польських страхових товариств за кордоном. Зміни викликані необхідністю приведення польського законодавства у відповідності зі стандартами ОЕСР. Нові угоди дозволяють польським громадянам здобувати страхові полюси поза Польщею за умови, що ризик, який страхується, пов'язаний з їх перебуванням за кордоном.

З 1999 року польський страховий ринок відкрився для міжнародної конкуренції, що було пов’язано зі спрощенням процедур по вікриттю представництв іноземних страхвриків. Однак, ця обставина не має істотного впливу на сектор страхування.  І все ж-таки існує розуміння настільки важливого етапу в його розвитку сприяло деяким польським фірмам прискорення  пошуку потенційних іноземних інвесторів. Це стало однією з обставин, що призвело до подальшої  консолідації капіталу  в банківсько-страховому секторі   в 1997-1998 рр. До інших  істотних причин можна віднести потребу в нових капіталовкладеннях  та зниження собівартості страхових послуг. Розвиток  страхового ринку Польщі в умовах глобалізацій них процесів знаходиться під істотним впливом  таких факторів, як рух іноземного каптіалу, приватизація PZU S.A. I PZU Life S.A., зростання пайової участі капіталу анцважливіших страхових товариств, а також їх консолідація і придбання учасниками ринку.