Теоретичні основи визначення поняття фінансового планування

УДК 005.51                                                                         Усікова А.Е.

(науковий керівник – аспірант каф. фінансів ХНЕУ Юсвалієва А.В. )

Анотація. У статті представлені і узагальнені основні погляди різних вчених щодо визначення сутності поняття фінансового планування. Проаналізовано зарубіжний та вітчизняний досвід теоретичних та методологічних основ фінансового планування.

Аннотация. В статье представлены и обобщены основные взгляды различных ученых относительно определения сущности понятия финансового планирования. Проанализирован зарубежный и отечественный опыт теоретических и методологических основ финансового планирования.

Annotation. This article presents and summarizes the basic views of different scientists to to the definition  of financial planning.  Foreign and domestic experience in theoretical and methodological fundamentals of financial planning were analyzed.

Ключові слова: фінансове планування, підприємство, управлінська діяльність, процес управління.

Ключевые слова: финансовое планирование, предприятие, управленческая деятельность, процесс управления.

Keywords: financial planning, enterprise, management activity, process management.

Актуальність теми зумовлюється процесом становлення нових та поступовою зміною дотеперішніх економічних і соціальних відносин в Україні, що впливає на формування фінансової системи та відповідних методів управління фінансами. Фінансове планування як важлива складова механізму фінансової системи та одна із функцій управління підприємством набуває актуальності за сучасних умов та реалізується шляхом визначення найважливіших показників, пропорцій та темпів розширеного відтворення, та також є основною формою реалізації головних цілей підприємства.

Аналіз останніх наукових досліджень і публікацій. Значний науковий інтерес для осмислення проблем фінансового планування становлять праці таких науковців, як  Г. О. Партій, А. Г. Загородній, А. М. Ковальова, М. Г. Лапуста, Л. Г. Скамай, Є. Гринолл, Є. Брігхем, Р. та інші. Вагомий внесок у дослідження саме організації фінансового планування на підприємстві здійснили
М. М. Александрова, В. Д. Базилевич, О. Д. Василик, М. Я. Дем’яненко, В. М. Опарін. Але сучасні умови господарювання вимагають проведення подальших досліджень щодо підвищення ефективності фінансового планування на підприємствах.

Метою є узагальнення теоретичних основ визначення поняття фінансового планування.

Виклад основного матеріалу. Фінансове планування деякими авторами розуміється як процес  розробки  системи фінансових планів  і фінансових  стандартів для забезпечення ефективності фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання для досягнення високої  ринкової  вартості  підприємства,  задоволення  потреб  інвесторів,  власників,  кредиторів  та  держави  по виплаті дивідендів, аналогів [1, с. 24].

Для інших авторів фінансове планування – це процес визначення фінансових ресурсів  за джерелами формування і напрямками їх цільового використання згідно з виробничими і маркетинговими показниками підприємства у плановому періоді.

Фінансове  планування  на  підприємстві –  це  планування  його  фінансових  ресурсів  і  напрямків  їх використання з метою забезпечення господарської діяльності підприємства. Специфічність фінансового планування полягає в тому, що його об’єктом завжди є діяльність держави, господарських структур і окремих громадян; предметною галуззю фінансового планування є фінансові ресурси, їхній рух при здійсненні відтворювальних процесів в економіці. Сферою застосування фінансового планування є створення, розподіл і перерозподіл фінансових ресурсів на всіх етапах від виробництва до споживання валового внутрішнього продукту[2].

Таким чином, постає проблема у  невизначеності у трактування вченими аналізованого поняття, що викликає суперечності в процесі формування методичного забезпечення управління підприємством, особливо щодо фінансового планування, тому доречним є розгляд підходів до визначення поняття українськими і зарубіжними вченими задля з'ясування співпадаючих  детально обґрунтованих  визначень.

У ході дослідження розглянуто найбільш обґрунтовані трактування фінансового планування у вітчизняній та зарубіжний літературі, які згруповано на основі визначення ключових понять методом морфологічного аналізу (табл. 1.1) [3].

Таблиця 1.1

Поняття фінансового планування у визначеннях зарубіжних та українських науковців.

Автор

Визначення

Ключові поняття

1

2

3

Іноземні вчені

А. Робсон [4]

Засіб, який сприяє оптимальному вибору між альтернативними варіантами при прийнятті рішень.

Засіб

Ченг Ф. Лі, Джозеф І. Фіннерті [5]

 

Процес аналізу дивідендної, фінансової, інвестиційної політики, прогнозування їх результатів і впливу на економічне оточення компанії та прийняття рішень щодо допустимого рівня ризику при оптимальному  виборі проектів.

Процес

 

Д. Хассі [6]

 

Орієнтований у майбутнє, постійний процес управління, який здійснюється в певних узгоджених межах та  на різних рівнях управління.

Д. Хан [7]

 

Багатоступеневий процес планування платежів, руху запасів і платіжних засобів, визначення й підтримання цільового резерву ліквідності

 

Продовження табл.1

1

2

3

Українські вчені

Л.А.Суха-

рева,

С.Н.Пет-

ренко [8]

Процес здійснення господарсько-організаційної

функції управління підприємства з орієнтацією на перспективний розвиток.

Процес

 

О.С.Філімо-ненков [9]

Процес розрахунку фінансових ресурсів, їх розподіл визначення обсягів надходження відповідних видів фінансових ресурсів і їх розподілу за напрямами використання у запланованому році.

Г. А. Семенов, В. З. Бугай [10]

 

Процес систематичної підготовки управлінських рішень, які прямо чи опосередковано впливають на обсяги фінансових ресурсів, узгодження джерел формування та напрямів використання.

О.І.  Мазур [11]

 

Процес планування фінансових ресурсів і напрямків їх використання з метою забезпечення господарської та фінансової діяльності підприємства.

B.C. Загорський,  О.Д. Вовчак[12]

Діяльність, яка  пов'язана з управлінням фінансами; елемент фінансового механізму.

 

Вид управлінської діяльності

О.П.Кириленко [13]

 Один з елементів діяльності, пов'язаної з управлінням фінансами, складова частина всього народногосподарського планування.

 

На підставі аналізу можна стверджувати, що фінансове планування як процес розглядається більшістю авторів, як українських так і іноземних. Це пояснюється тим, що планування являє собою невід’ємну частину управління та дає змогу зв’язати всі структурні об’єднання підприємства в цілісну виробничо-господарську систему, і забезпечити її розвиток в напрямі досягнення поставлених цілей, звідси витікає і вибір цілей та визначення найкращих способів їх реалізації [11].

Щодо фінансового планування як виду діяльності можна зазначити, що воно безперечно являє собою діяльність, яку здійснює спеціаліст та яка  спрямована на максимізацію ефективності функціонування підприємства та вирішення поставлених завдань.

Ураховуючи те, що фінансове планування  є  засобом  реалізації основних функцій фінансів підприємств - розподільчої, регулювальної, контрольної, можна зробити висновок, що фінансове планування, є не тільки необхідним елементом фінансового менеджменту, але й суттєвим засобом його реалізації. Однак, більшість вітчизняних учених вважають, що фінансове планування поряд з плануванням грошових потоків включає планування фінансових результатів, активів і пасивів, інвестицій та джерел їх фінансування.

Розглянувши визначення фінансового планування різних авторів, необхідно уточнити, що процес фінансового планування повинен відображати мету операційної та маркетингової діяльності підприємства, являти собою розробку системи різних за змістом і термінами дії фінансових планів, визначати обсяг фінансових ресурсів за джерелами формування і напрямками їх цільового використання залежно від розміру підприємства, форми господарювання, форми власності та поставлених завдань.

Ураховуючи наведені погляди українських та зарубіжних науковців на трактування поняття фінансового  планування,  можна сформулювати таке визначення: фінансове планування - це процес систематичної підготовки управлінських рішень, щодо формування та розподілу фінансових ресурсів підприємства, які забезпечують досягнення стратегічних цілей найбільш раціональними шляхами.

Отже, з усіх розглянутих визначень сутності фінансового планування цілком очевидним є те, що без фінансового планування не може бути досягнутий такий рівень управління фінансами підприємства, який забезпечує підвищення ефективності управлінських рішень, успіх на ринку, розширення та оновлення матеріальної бази, успішне розв’язання соціальних питань, здійснення матеріального стимулювання працівників.

Висновки. Таким чином, у результаті дослідження узагальнено теоретичні основи формування поняття фінансового планування. За умов використання морфологічного аналізу встановлено, що більшість вчених вітчизняної та іноземної економічної науки підходять до трактування фінансового планування з боку процесного підходу. Подальшого розвитку набуло поняття фінансового планування, яке,на відміну від існуючих понять, підкреслює, що фінансове планування як процес пов'язане з управлінням фінансами та характеризується процесом систематичної підготовки управлінських рішень, які прямо чи опосередковано впливають на обсяги фінансових ресурсів, узгодження джерел формування та напрямів їх використання. Застосування  фінансового  планування направлено на  забезпечення досягнення фінансових цілей підприємства. Фінансове планування, з одного боку, попереджує помилкові дії, а з  іншого  – зменшує кількість невикористаних можливостей. Воно дозволяє розглядати можливі альтернативні розробки фінансової стратегії, яка забезпечує досягнення підприємством стабільного положення на ринку і фінансової стійкості.

 

Література:

1.    Вороб`їв Ю.Н. Фінансовий менеджмент: навч. посібник. – Сімферополь: Таврія, 2007. – 640 с.

2.    Татьянич Л. С. «Роль фінансового планування на підприємстві в умовах ринкового господарювання» // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу № 1(9)2010

3.    Кобзій О. В. Розробка методичних підходів до вирішення проблем планування діяльності підприємств, що діють у невизначеному середовищі  / О. В. Кобзій  // Економічний вісник Донбасу . - 2009. - № 2

4.     Робсон  А. П. Финансовое  планирование  и  контроль /А. П. Робсон. - М. : ИНФРА, 1996. - 480 с.

5.    .Ченг Ф. Ли Финансы корпораций: теория, методы и практика / Ф. Ли Ченг , И. Финнерти Джозеф. - М. : ИНФРА-М, 2000. - 688 с.

6.    .Хасси Д. Стратегия и планирование : Руководство менеджера / Д. Хасси. - СПб. : ИД "Питер", 2001. - 384 с.

7.    Хан Д. Планирование и контроль: концепция контроллинга / Д. Хан ; [пер. с нем. ; под ред. Л. Г. Головача, М. Л. Лукашевича]. - М. : Финансы и статистика, 1997.

8.    Сухарева Л. А. Контроллинг - основа управления бизнесом  / Л. А. Сухарева, С. Н. Петренко.  - К.  : Ника-Центр, Эльга,2003

9.    Филимоненков А. С. Финансы предприятий / А. С. Филимоненков. - К. : Ника-Центр, Эльга, 2002. - 280 с.

10.                      Семенов  Г. А. Фінансове  планування  і управління  на підприємствах  /  Г.  А. Семенов, В. З.  Бугай, А.  Г. Семенов. - К. : ЦУЛ, 2007. - 432 с.

11.                      Мазур О.І. Напрями фінансової підтримки малого бізнесу // Фінанси України. - 2001. - № 4. - с.51-56.

12.                      B.C. Загорський. Фінанси: Навч. посіб. / B.C. Загорський,  О.Д. Вовчак, І.Г. Благун, І.Р. Чуй. — 2-ге вид., стер. — К.: Знання, 2008. — 247 с.

13.                      О.П.Кириленко. Фінанси (Теорія та вітчизняна практика): Навч. посібник. - Тернопіль: Економічна думка, 2000.- с.-15-18