Брушнівський О.A.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

УДОСКОНАЛЕННЯ ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПОСЛУГ ЗВЯЗКУ

 

Всім зрозуміло той велетенський вплив галузі зв’язку на соціально-економічний розвиток сучасного інформаційного суспільства. Кінець попереднього сторіччя визначився створенням ринкових відносин в сфері телекомунікацій і появою конкурентного середовища, а саме появою значної кількості нових послуг, операторів і навіть цілих галузей. Перед керівництвом постає задача зайняття, утриманні і укріпленні позицій на телекомунікаційному ринку, будь то фіксований чи мобільний зв'язок. В цих умовах важливим постає вірне визначення конкурентоспроможності тих послуг, які оператори вже надають споживачам, або з якими вони планують вийти на ринок.

Як відзначається у літературних джерелах з цієї проблеми в системі конкурентоспроможності можна виокремити такі основні питання, вирішення яких дозволить найбільш повно та якісно виконати цю оцінку:

– визначення показників (критеріїв) конкурентоспроможності послуг – якісних та (або) кількісних характеристик послуги, що виступають основою для оцінки рівня її конкурентоспроможності;

– визначення факторів конкурентоспроможності послуг – безпосередніх причини, наявність котрих необхідно та достатньо для зміни одного чи кількох критеріїв конкурентоспроможності;

 – визначення методів та практики оцінки конкурентоспроможності послуги.

На жаль, вирішенню більшості з цих питань стосовно телекомунікаційних послуг у літературних джерелах з цієї проблеми приділяється недостатньо уваги. Ця відсутність є наслідком багаторічної монополії національного оператора, а також значного незадоволення попиту на послуги зв’язку. Існуючі роботи спираються на загально методичні підходи, які прийнятті для аналізу конкурентоспроможності продукції виробничого призначення, без урахування особливостей виробництва та реалізації телекомунікаційних послуг. Вони не враховують зміни у складі факторів та показників конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг, що змінюються зі зміною умов господарювання , а також еволюцією наукової думки на конкуренцію та конкурентні переваги.

Ці обставини обумовлюють актуальність досліджень, метою яких є удосконалення методів оцінки конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг, шляхом визначення та обґрунтування найбільш впливових в сучасних умовах критеріїв та факторів конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг.

Об’єктом дослідження є процес аналізу конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг.

Предметом дослідження є методи оцінки конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг.

Сьогодні для оцінки рівня конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг застосовується певний методичний інструментарій, який складає значну сукупність методичних підходів і прийомів. Сучасний стан цього інструментарію характеризується неоднозначністю існуючих підходів щодо дослідження конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг призводить до значної кількості методів її оцінки. Ці методи суттєво відрізняються показниками, що використовуються для оцінки рівня конкурентоспроможності, формою представлення результатів розрахунків рівня конкурентоспроможності, а інколи, навіть суперечать один одному. Такий стан може призводити до спотворення результатів кількісної оцінки конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг, а також до помилкових управлінських рішень, які приймаються на підставі цієї оцінки. На нашу думку, яскравим прикладом відсутності узгодженої думки з цих питань може бути склад критеріїв та факторів конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг.

Так, наприклад Й.М. Ліфіцем наводиться наступний склад критеріїв конкурентоспроможності послуг: рівень якості; соціальна адресність; дійсність; безпечність; споживча новизна; імідж; інформативність; ціна споживання.

В роботах, які присвячено конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг, в першу чергу, при оцінці рівня їх конкурентоспроможності, використовуються лише два впливових показника – якість та ціна послуг. Разом із тим, як показує виконаний нами аналіз сьогодні існують інші впливові критерії, які визначать рівень конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг. Вплив таких критеріїв значною мірою визначається специфічними особливостями телекомунікаційних послуг, а також характером та умовами їх надання. Тому, враховуючи всі особливості телекомунікаційних послуг в наводиться такий склад критеріїв, що безпосередньо впливають на рівень конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг: якість послуги (техніко–технологічний аспект); споживча ціна послуги; споживча новизна послуги;   якість обслуговування; наявність додаткових послуг; імідж.

Але, як показує досвід ці показники також не повною мірою характеризують конкурентоспроможність телекомунікаційних послуг та їх рівень. Виконаний аналіз сукупності складу критеріїв та факторів конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг дозволяє зробити  висновок про те, що в сучасних умовах є необхідність удосконалення складу критеріїв, що впливають на рівень конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг. Можна погодитися, що поряд з традиційними критеріями конкурентоспроможності продукції та послуг слід використовувати критерії, що характеризують відповідність продукції та її виробників специфічним вимогам конкретного ринку, а також здатність виробників долати перешкоди проникнення на ці ринки.

 Результатами досліджень можуть скористатися маркетологи телекомунікаційних компаній у процесі діагностики та моніторингу рівня конкурентоспроможності будь яких телекомунікаційних послуг.

 

Література

1.    Гранатуров В.М. Аналіз конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг / В.М. Гранатуров, С.П. Воробієнко. - К. : Освіта України. – 254 с.

2.    Лифиц И.М. Формирование и оценка конкурентоспособности товаров и услуг: учеб. пособие /  И.М. Лифиц. – М.: Юрайт-Издат, 2004. – 335 с.

3.    Дзюбинський А.В. Механізм оцінки конкурентоспроможності послуг електрозв’язку:  автореф. дис. на здобуття наук ступеня канд. екон. наук : спец.08.00.04  «Економіка та управління підприємствами»  / А.В. Дзюбинський. – Одеса : ОНАЗ ім. О.С.Попова, 2003. – 20 с.

4.    Осипов В.М., Диленко В.А., Стрелец А.А. Оценка конкурентоспособности продукции производственного назначения/ Под научн. ред. Б.В. Буркинського. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2001. – 152 с.