Слободяник К.П.,  Лозовик Д.Б.

Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського, Україна

ЗАСТОСУВАННЯ ЕКОНОМІКО-МАТЕМАТИЧНИХ МЕТОДІВ І МОДЕЛЕЙ В ЕКОНОМІЦІ

 

  В сучасних економічних умовах формування ґрунтовних засад  розвитку  підприємств є актуальним завданням в економіці України. В цьому плані виникає потреба у використанні певних інструментів, які повинні функціонально поєднувати математичні методи для вирішення  економічних проблем з метою отримання кількісних оцінок  і  моделей у процесі прийняття управлінських рішень.

Проблеми практичного застосування методів математичного моделювання  в  економіці України досліджують багато провідних українських науковців. Значний внесок у розвиток даного питання зробили Б. Буркінський, В.В. Вітлінський, Б.Є. Грабовецький, Н. Лепа, В. Осипов, С.В. Прокопов та інші. З використанням економіко-математичних методів вони обґрунтували свої теорії, здійснили практичні розрахунки, дали аргументовані висновки щодо багатьох економічних явищ і процесів. Однак окремі питання щодо застосування методів математичного моделювання  в  національній економіці потребують більш ґрунтовного аналізу та систематизації.

Оптимізаційне економіко-математичне моделювання слугує особливим інструментом для аналізу і дослідження як виробничих, так і фінансово-господарських процесів і явищ в економіці.

В свою чергу, моделювання – це наукова теорія побудови і реалізації моделей, за допомогою яких досліджуються явища, процеси в природі і суспільному житті [4]. Побудова оптимізаційних економіко-математичних моделей – складний процес, який вимагає глибоких знань з економічної теорії, предмета дослідження і математичного інструментарію [3].

 

Економіко-математичні моделі оптимізації включають одну цільову функцію, що формалізує критерій оптимальності, за яким серед допустимих планів вибирається якнайкращий, а обмеження щодо змінних визначають множину допустимих планів [1].

Так, складовим елементом поточного плану підприємства є план виробництва або виробнича програма, що включає систему планових показників виробництва за обсягом, асортиментом та якістю продукції. Адже, важливим етапом розробки виробничої програми є формування оптимальної структури портфелю продукції, що передбачає визначення такого обсягу, номенклатури та асортименту продукції, які б забезпечили підприємству ефективне використання наявних ресурсів і отримання задовільного фінансового результату. Затвердження портфелю продукції та ресурсів на її виготовлення відбувається завдяки застосуванню економіко-математичних методів, до яких висуваються певні вимоги. Перш за все, вони зобов'язані бути тотожними зовнішнім умовам ринку, а також зважати на різноманітність шляхів досягнення головної мети підприємства - максимізації прибутку.

Тому в процесі планування діяльності підприємств доцільно застосовувати економіко-математичні методи. Завдяки яким здійснюється оптимізація плану підприємства за допомогою математичних залежностей і прийнятого критерію оптимізації.

Використовуючи економіко-математичні методи і моделі можна:

- точно і компактно викласти положення економічної теорії;

- формально описати зв'язки між економічними змінними;

- розв'язати задачі оптимізації планування та управління, відображаючи специфіку виробничих процесів;

- своєчасно реагувати на зміни цілей, обмежень на ресурси, залежностей між параметрами та адекватно коректувати плани й управлінські рішення;

- отримати інформацію про об'єкт, його функціонування;

- спрогнозувати об'єкт і його поведінку в майбутньому [2].

Отже, економіко-математична модель дозволяє знайти оптимізаційний варіант адміністративного рішення, що дасть змогу забезпечити розвиток становища для ефективного досягнення мети і поставленої цілі в економіці України.

Математичні методи в економіці серед інших методів посідають чільне місце. Адже основним завданням в економіко-математичному моделюванні є аналіз та прогнозування економічних об'єктів і процесів. Широке  використання цих методів  є  вагомим напрямком для поліпшення розвитку і розрахунку економічного аналізу, який підвищує ефективність діяльності економіки, та держави в цілому.

Література:

1.      Барабаш Ю.О. Застосування економіко-математичних моделей при підтримці прийняття управлінський рішень / Ю.О. Барабаш //  Вісник Хмельницького національного університету. – 2009. - № 3, T. 1. – С. 153-155.

2.      Бідник Н.Б. Використання математичних методів і моделей в економіці, фінансах / Н.Б. Бідник // Науковий вісник НЛТУ України. – 2008. - № 18.6. - С. 258-262.

3.       Грабовецький Б.Є. Економічне  прогнозування  і  планування: Навч.  посібник. –  К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 188 с.

4.      Макаренко Т.І. Моделювання та прогнозування у маркетингу: Навч. посібник. – К.: "Центр навчальної літератури", 2005. – 160 с.