Экономические науки/9.Экономика промышленности. 

аспірант Каліцінська К.О.

Класичний приватний університет, Україна

Порівняння економічних категорій «економічна захищеність» та «економічна безпека»

 Сучасне підприємство, яке є основним елемен­том загальної динамічної економічної системи, маючи властивість або до розвитку, або до повної руйнації в умовах кризи, що максимально розширює діапазон діагностованого рівня своєї захищеності як загалом, так і за окремими сферами підприємницької діяльності, не може існувати без розуміння сутності трактування такої категорії як «економічна захищеність». Введення нами цієї категорії дає підстави для формування і здійснення детального контролю всеохоплюючого захисту економічної ситуації на суб’єктах господарювання насамперед щодо безпеки їх під­приємницької діяльності та захисту економічної системи загалом, з якою вони інтегровано взаємо­діють вже на рівні держави. Взагалі промислові підприємства належать до суб’єктів господарювання найважливішої сфери матеріального виробництва, для яких фінансово-економічна оцінка їх діяльності, проведена на поточний момент часу у відповідний відрізок життєвого циклу їх розвитку щодо безпечного функціонування, просто необхідна для запобігання вкрай неконтрольованих наслідків господарювання, які можуть зруйнувати у максимально короткі терміни всю промисловість держави. Враховуючи той факт, що саме промислові підприємства належать до складу такої економічної системи, що охоплює низку взаємопов’язаних галузей народного господарства, які займаються видобуванням і переробкою промислової та сільськогосподарської сировини у готову продукцію для подальшого використання її у суспільному виробництві та для особистого користування, що відноситься до задоволення власних, тобто чітко виражених інди­відуальних потреб, то категорію «економічна захищеність» слід віднести до однієї з основних сучасних економічних категорій, яка має знайти своє місце в наукових дослідженнях з метою усестороннього обґрунтування розуміння її сутності [6].

 Взагалі філософія зародження категорій «захищеність» і «безпека» неоднозначна, до того ж, якщо це стосується економічних категорій. Своєю чергою, будь-яка економічна категорія - це узагальнююче поняття, яке виражає істотні сторони економічних явищ і процесів та відбиває гли­бинні процеси економічного розвитку. Ґрунтовно проаналізувавши низку літературних джерел щодо сучасного трактування термінів «захищеність», «захищення», «захист» та «безпека», «економічна безпека держави», «економічна безпека підприємства», «безпека підприємницької діяльності», «забезпечення економічної безпеки» з виділенням в останніх категоріях терміну «захищеність» або «захист», згідно з [1; 2; 3], можна дійти висновку, що термін «безпека» є похідним від термінів «захищеність», «захищення», «захист», так як у своєму визна­ченні у більшості розглянутих варіантів трактувань містить термін «захищеність», «захищення» або «захист». Оскільки категорія «захищеність» все ж таки є визначеною категорією і причому досить широкого не тільки економічного спрямування, то вона в умовах оцінювання стану захищеності підприємницької діяльності відповідного виробничого суб’єкта потребує кардинально звуженої констатації, а саме, як «економічна захищеність». Як показав аналіз літературних джерел [4; 5], за наявності доволі скудного трактування категорії «захищеність», «захищення» або «захист»  поки що в теоретико-прикладних дослідженнях за даною тематикою, що викладені в науковій літературі, взагалі не існує концептуального підходу авторів до визначення такої категорії як «економічна захищеність» на відміну від «економічної безпеки».

Проте, необхідність у її розгорнутому й деталізованому розумінні і формулюванні як економічної категорії вже гостро назріла принаймні за останні роки, що історично пов’язано з прямим впливом світової фінансово-економічної і внутрішньодержавної кризи на рівень коливання стану захищеності (безпеки) деяких вітчизняних промислових підприємств і першочергово в аспекті їх нестійкого фінансово-економічного стану.

Таким чином терміни «захищеність» і «безпека» цілком можна вважати сино­німами [6].

Литература:

1.  Зацеркляний М.М. Основи економічної безпеки: Навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / М.М. Зацеркляний, О.Ф. Мельников. - К.: КНТ, 2009. - 337 с.

2.Донець Л.І. Економічна безпека підприємства: Навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / Л.І. Донець, Н.В. Ващенко. - К. : Центр учбової літератури, 2008. - 240 с.

3. Дубовик Н.В. Особенности обеспечения экономической безопасности предприятий морского транспорта /Н.В. Дубовик //Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб. наук. праць. - Одеса: ОНМУ. - 2009. - Вип. 29. - С.21-40.

4. Великий тлумачний словник сучасної української мови / [уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел]. - К.-Ірпінь: ВТФ «Перун», 2004. - 1440 с.

5. Економічна енциклопедія [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.enbv. narod.ru/text/Econom/encyclo/str/E-257.html

6. Хома І.Б., Формування  сутності  категорії «економічна захищеність» та встановлення її взаємозв’язку зі структурними властивостямм промислового підприємства  / І.Б. Хома // Вісник Національного університету «Львівська політехніка»-2011 – с.265-273.