Педагогические науки/Проблемы подготовки специалистов

 

К.п.н. Островська Надія Дмитрівна

К.п.н. Гловин Надія Миронівна

Відокремлений підрозділ Національного університету біоресурсів і природокористування України  «Бережанський агротехнічний інститут»,

Україна

 

Здоров’язберігаючі технології у підготовці майбутніх аграрників

 

Аналіз фізичного стану здоров’я молоді сьогодні є досить невтішним. Цьому є декілька причин: по-перше, сучасна екологічна ситуація, катастрофічні наслідки Чорнобильської аварії; по-друге - ускладнення соціального та економічного становлення України, особливо в сільській місцевості;  по-третє - низький рівень культури харчування; по-четверте – недостатній рівень медичних та валеологічних знань. Таких причин можна наводити безліч.

А всезростаюча оптимізація навчального процесу, використання нових технологій навчання, нових засобів навчання, особливо комп’ютерних, приводять до зростання числа студентів не здатних без особливої напруги та сторонньої допомоги адаптуватися до навчальних навантажень тому все гостріше постає питання про впровадження здоровязберігаючих технологій.. А це вимагає від викладачів продумування і розрахунку основ таких технологій, нових методик навчання, засобів навчання. Різні аспекти збереження здоров'я, здоров’язберігаючих технологій та формування культури здорового способу життя досліджували різні науковці: В. Бабаліч (формування у студентів-медиків готовності до реалізації ідей здорового способу життя у майбутній професійній діяльності), Н. Башавець (формування світоглядної культури здоров’язбереження), Л. Безугла (організація самостійної роботи з формування культури здоров'я), С. Грімблат (здоров'язберігаючі технології), Л. Сущенко (соціальна технологія культивування здорового способу життя) тощо.

Категорія здоров’я має декілька трактувань, а відповідно і декілька шляхів його забезпечення. Визначаючи шляхи забезпечення здоровя, ми виходили з компонентів, які визначено у  дослідженнях Н.Башавець:

1. соматичний - поточний стан органів і систем організму людини (біологічна програма індивідуального розвитку, опосередкована базовими потребами, домінуючими на різних етапах онтогенетичного розвитку);

2. фізичний компонент - рівень зростання і розвитку органів і систем організму (морфофізіологічні і функціональні резерви, що забезпечують адаптаційні реакції);

3. психічний компонент - стан психічної сфери (стан загального душевного комфорту, що забезпечує адекватну поведінкову реакцію);

4. етичний компонент - комплекс характеристик мотиваційної та інформативної сфери життєдіяльності (система цінностей, установок і мотивів поведінки індивіда в суспільстві) [1, с.23-25].

Під здоров’язберігаючою освітньою технологією розуміють систему, що створює максимально можливі умови для збереження, зміцнення і розвитку духовного, емоційного, інтелектуального, особового і фізичного здоров'я всіх суб'єктів освіти (учнів, педагогів і ін.) [3, с. 37-39].

Теоретичні дослідження показали, що в освітніх закладах усіх рівнів не створено системи формування, збереження і зміцнення здоров’я. Причинами низького рівня сформованості культури здоров’язбереження молоді є відсутність особистісного ціннісного ставлення у студентів до власного здоров’я, заходів стимулювання здоров’язбережувальної діяльності студентів у навчальний та позанавчальній діяльності, недостатня мотивація у руховій активності, низький рівень здоров’язберігаючої компетентності, відсутність знань, умінь та навичок профілактики професійних хвороб. Відомо, що на сьогодні зростає кількість студентів із хронічними захворюваннями. За результатами медичних досліджень лише 10% випускників можуть вважатися здоровими, 40% мають хронічну патологію. У кожного виявлено декілька хронічних захворювань [1].

Підготовка студентів за кожним фахом володіє певними особливостями. Не є виключенням і майбутні аграрники. Розглянемо особливості підготовки і професійної діяльності фахівців аграрного профілю. Професійна діяльність аграрника характеризується навантаженням на нижні кінцівки, а відповідно і на хребет, їх діяльність пов’язана з мінеральними добривами, отрутохімікатами, пальним і мастильними речовинами, перебуванням на повітрі в любу погоду. Тому, типовими захворюваннями для фахівців аграрного профілю є варикоз, тромбофлебіт, захворювання кишківниково-шлункового тракту, печінки, нирок, органів дихання. Майбутні аграрники мають бути ознайомлені з цими особливостями їх професійної діяльності і повинні знати, як їх запобігати. Тобто, цілісний підхід до вирішення проблеми здоров'язбережження та формування культури здорового способу життя  виявляється у формуванні культури здоров’язбереження шляхом об’єднання зусиль викладачів, кураторів груп і сім’ї, спортивних клубів. Студенти мають бути навчені робити ранкову зарядку, вміти захищатись від отруйних речовин, проводити додаткову вентиляцію легенів, надавати першу допомогу при нещасних випадках і собі і своїм колегам. У вищому навчальному закладі має бути розроблена і впроваджена спеціальна система здоров’язбереження майбутніх фахівців аграрного профілю, у спеціально створеному освітньому середовищі на основі принципів здоров’язберігаючих технологій. 

До основних напрямків реалізації здоровязберігаючих технологій відносять: забезпечення реалізації концепцій здоров’язберігаючих технологій; організація навчально-виховного процесу у закладах освіти на принципах здоров’язбереження; формування культури здоров’язбереження молодої людини [2].

У своїх дослідженнях ми будемо розробляти ці шляхи, з врахуванням особливостей майбутньої професійної діяльності аграрників.

Література:

1.                 Башавець Н.А. Проблеми формування культури здоров’язбереження як світоглядної орієнтації майбутніх фахівців  економічного профілю / Н.А.Башавець  / IV Міжнародна науково-практична конференція "Альянс наук: вчений – вченому" : збірник наукових праць. – Том 5. – Дніпропетровськ : ПДАБА, 2009. – С.3-6.

2.                 Завидівська Н.Н. Професійно-прикладні основи формування здорового способу життя студентів вищих навчальних закладів економічного профілю / Н.Н. Завидівська // Педагогіка і психологія професійної освіти: Науково-методичний журнал. – 2002. – № 1. – С. 152–157.

3.                 Науменко Ю.В. Здоров’язберігаюча діяльність школи// Педагогіка.-2005.-№ 6.-С.37-44.


ДОВІДКА ПРО АВТОРІВ

Богданюк Олег Дмитрович – кандидат педагогічних наук, викладач кафедри кінології Національної академії Державної прикордонної служби України, м. Хмельницький. Моб. Т. 0963364644

Фалинська Зоряна Зеновіївна - кандидат педагогічних наук, викладач кафедри загальної і соціальної педагогіки Львівського національного університету. Моб.т. 0934315273

Островська Надія Дмитрівна - кандидат педагогічних наук, в.о. доцента кафедри гуманітарних дисциплін, ВСП Національного університету біоресурсів і природокористування

«Бережанський агротехнічний інститут»