аспірантка кафедри педагогіки Ясько О. М.

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Переваги застосування всесвітньої мережі Інтернет у педагогічному процесі.

Стрімкий розвиток у сучасному світі інформаційно-комунікаційних технологій та системи мас-медіа потребує цілеспрямованої підготовки особистості до вмілого і безпечного користування ними. Виникає необхідність пошуку нових підходів до засобів масової інформації, постають задачі медіа освіти, які полягають у підготовці нового покоління до життя в сучасних інформаційних вимогах, до сприйняття різноманітної інформації, у навчанні розуміти її, усвідомлювати наслідки її впливу на психіку, оволодівати засобами спілкування на основі невербальних форм комунікації за допомогою технічних засобів. У зв’язку з цим стрімко розвивається медіа освіта, що являє собою галузь педагогіки, яка вивчає закономірності масової комунікації: преси, телебачення, радіо, кіно, відео, Інтернету.

 Медіа освіта -­ практична діяльність щодо підготовки школярів та студентів до використання засобів масової інформації та розумінню ролі засобів масової інформації в культурі та сприйнятті світу. Національною Академією педагогічних наук України у 2010 році розроблено і затверджено Концепцію впровадження медіа-освіти в Україні, головною метою якої є сприяння розбудові в державі ефективної системи медіа-освіти для забезпечення всебічної підготовки дітей і молоді до безпечної та ефективної взаємодії із сучасною системою медіа, формування у них медіа-обізнаності, медіа-грамотності і медіа-компетентності відповідно до їхніх вікових та індивідуальних особливостей. Поняття "медіа-освіта" визначено в Концепції як "частина освітнього процесу, спрямована на формування в суспільстві медіа-культури, підготовку особистості до безпечної та ефективної взаємодії із сучасною системою мас-медіа, включаючи як традиційні (друковані видання, радіо, кіно, телебачення), так і новітні (комп’ютерно опосередковане спілкування, Інтернет, мобільна телефонія) медіа з урахуванням розвитку інформаційно-комунікаційних технологій".

При всьому різноманітті інформаційних та телекомунікаційних технологій, а також засобів організації даних, всесвітня інформаційна комп’ютерна мережа Інтернет займає центральне місце. Інтернет – це система об'єднаних комп'ютерних мереж глобального загальнолюдського суспільства, яка в наш час покриває практично всю поверхню земної кулі. Інтернет  являє собою найбільшу в світі глобальну комп'ютерну мережу. Аудиторія користувачів Інтернету щоденно зростає. Цьому сприяє висока швидкість передання через Інтернет даних різноманітних форматів (текст, графічне зображення, звук, відео). Інтернет увійшов у всі сфери людського життя, в освітню в тому числі.     

Проаналізуємо переваги застосування всесвітньої мережі Інтернет у педагогічному процесі. Мережа Інтернет надає можливість колективного доступу до навчальних матеріалів, які можуть бути представлені як у вигляді простих підручників, так і у вигляді складних інтерактивних систем, комп’ютерних моделей, віртуальних навчальних середовищ. Розвиток глобальної мережі Інтернет відкриває нові перспективи для удосконалення освітньої системи. Ресурс Інтернет надає потужний поштовх для розвитку змісту діяльності вчителя, використанню  нових видів, методів, форм навчання, що є зорієнтованими на активну пізнавальну діяльність учнів, самоосвіту.

У змісті педагогічної діяльності викладача в умовах використання Інтернет-ресурсів отримує розвиток інформаційна складова, що зумовлює формування в учнів навчальних та загальнокультурних навичок роботи з інформацією. Необхідність удосконалення підготовки вчителя, направленої на розвиток змісту компонентів педагогічної діяльності на основі використання ресурсу Інтернет, є актуальною в умовах сучасного інформаційного суспільства. Розглянемо позитивні характеристики використання Мережі у навчальному процесі. Цінність Інтернет-уроків для студентів:

·                       Навчання і робота на заняттях у командах. Співробітництво допомагає у вирішенні проблем.

·                       Робота в групах у позанавчальній діяльності.

·                       Формування розумових навиків вищого рівня (передбачуваний аналіз інформації та створення власного інтелектуального продукту).

·                       Підвищення інформаційної грамотності студентів.

Цінність Інтернет-уроків для викладачів:

·                       Знайомство з професійною інформацією.

·                       Використання планів занять, он-лайн курсів, Веб-сайтів.

·                       Обмін інформацією з колегами та спеціалістами-експертами з інших країн.

·                       Об'єднання професійних ресурсів для вирішення спільних задач.

Привабливість ресурсу Інтернет обумовлена кількома моментами. По-перше, оскільки Інтернет являє собою безмежне джерело інформації, він дозволяє викладачу зекономити час на пошук необхідного сучасного автентичного матеріалу та зосередитися на методичній роботі по обробці текстової, звукової, візуальної інформації. По-друге, Інтернет пропонує великі можливості для творчості, тому що при використанні он-лайн матеріалу викладач стає автором: сам визначає цілі, розробляє структуру уроку, винаходить нові види вправ. По-третє, сьогодні молодь настільки захоплена Інтернетом, що частина життя проводиться у віртуальному просторі.

Використання ресурсу Інтернет у навчально-виховному процесі спрямовано за трьома аспектами:

·                     підвищення пізнавальної активності та самостійності, прагнення брати участь у обговоренні різних тем, висловлювання особистої точки зору, виконання додаткових творчих завдань, бажання застосовувати отриманні знання у різних ситуаціях, поділитися набутим досвідом роботи з іншими, брати участь у організації занять;

·                      підвищення успішності;

·                      робота над індивідуальними завданнями з використанням Інтернет-ресурсів.

Інтеграція в освіту Інтернет технологій пропонує нові форми спілкування, відмінні від читання книг, перегляду відео або роботи в групі. Інтеграція надає нові можливості для соціального розвитку, дозволяє об'єднувати створювану нову дійсність з комунікаціями, що робить можливим створення єдиного світового простору з можливістю самих різних форм соціальних взаємодій. Подібна інтеграція робить глибокий вплив на всі аспекти нашого життя – від художньої творчості до щоденної практичної діяльності, від нашої роботи до наших розваг. Один з найбільш природних і продуктивних способів вводити Інтернет-технології у ВНЗ полягає в тому, щоб безпосередньо пов'язати цей процес із вдосконаленням змісту, методів й організаційних форм навчання, орієнтуючи всю програму на рішення загальнозначущих педагогічних проблем.

Таким чином, застосування ресурсу Інтернет у педагогічному процесі відкриває найширші можливості для розвитку освіти, зміни позицій учасників освітнього процесу. Освіта при цьому отримала нову властивість – учні майже не обмежені просторовими й часовими рамками для отримання інформації, Інтернет-технології істотно демократизують користування освітніми ресурсами, сприяють інтелектуальному розвитку особистості, допомагають вихованню в людині здатності до відкритості, до широкої комунікації, до творчості.

 

Література:

 

1.                      Концепція впровадження медіа-освіти в Україні [Електронний ресурс] // Інститут соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України. – Режим доступу : http://www.ispp.org.ua/news_44.htm.

2.                     Баранок А. В. Использование интернет-технологий в педагогической деятельности преподавателя: диссертация на соискание академ. степени магистра: спец. 13.00.01 – общая педагогика, история педагогики и образования / А. В. Баранок. – Витебск, 2010. – 66 с.

3.                     Аносова А.В.  Інтернет як середовище прояву комунікативної культури старшокласників http://www.narodnaosvita.kiev.ua/vupysku/14/statti/anosova.htm