Педагогічні науки / 2. Проблеми підготовки фахівців

Кашперук Світлана Георгіївна

Національна академія Державної прикордонної служби України

ФОРМУВАННЯ ПРАВОВОЇ СВІДОМОСТІ МАЙБУТНІХ ОФІЦЕРІВ-ПРИКОРДОННИКІВ

У дослідженні встановлено, що формування правової свідомості – це цілеспрямований, систематичний, динамічний навчально-виховний вплив на правову підготовку і правове виховання курсантів шляхом інтеграції професійної освіти по формуванню інтелектуальної, соціально відповідальної особистості метою якого є розширення меж усвідомлюваного курсантами правового і інформаційного просторів, розвиток у майбутніх офіцерів правового мислення з урахуванням їх соціально-правової ментальності.

Зазначений процес є підсистемою навчально-виховної системи вищого навчального закладу Державної прикордонної служби України.

У дослідженні розроблено такі критерії та показники оцінки рівня сформованості правової свідомості курсантів-прикордонників. Когнітівний: усвідомлення власних знань і умінь в області професійного права; прагнення до поповнення об’єму своїх правових знань; усвідомлення суспільної необхідності дотримання закону. Прогностічно-особістісній: розуміння нормативно-правових документів, що діють в професійній сфері; усвідомлення прогнозованого в можливій правовій ситуації; прагнення до самоосвіти і розвитку правового мислення. Діяльнісній: внутрішнє переконання і вироблення потреби в необхідності дотримання закону; свідоме підпорядкування своєї поведінки вимогам закону; поведінка в реальних правових ситуаціях.

У дослідженні розроблено педагогічну технологію формування правової свідомості курсантів-прикордонників у процесі вивчення юридичних дисциплін, компонентами якої є: концептуальний (принципи, функції, основні ідеї й орієнтації), змістовий (мета, модель майбутнього офіцера-прикордонника, педагогічні умови, суб’єкти – науково-педагогічний та командний склад НАДПСУ, об’єкт-суб’єкти – курсанти-прикордонники),  процесуальний (робочі програми та тематичні плани юридичних дисциплін, навчальні і методичні посібники, наочні та технічні засоби навчання, форми, методи, алгоритм формування правової свідомості у курсантів, діагностичний інструментарій).

У процесі дослідження здійснено реалізацію таких педагогічних умов: поглиблення теоретико-прикладних правових знань майбутніх офіцерів-прикордонників на міждисциплінарній основі; правове виховання курсантів-прикордонників з урахуванням рівня сформованості їх правосвідомості; первентивне прогнозування деформації правової свідомості курсантів-прикордонників у начально-виховному процесі ВНЗ.

Важливою складовою ефективного використання міжпредметних зв’язків на заняттях з юридичних дисциплін є алгоритм їх використання. Це відбувається таким чином: спочатку визначається складова навчального матеріалу (наприклад, процес дізнання порушника державного кордону), потім здійснюється вибір необхідних міжпредметних зв’язків з матеріалом інших навчальних дисциплін, структурується навчальна інформація, яка потім пропонується курсантам, здійснюється розвиток у курсантів практичних вмінь і навичок на основі міжпредметних зв’язків і на завершення проводиться оцінка й аналіз результатів їх використання. Зазначений алгоритм впроваджено під час вивчення всіх тем юридичних навчальних дисциплін.

У практиці правового виховання використовуються різноманітні комбінації методів виховання. Їх поєднання – одна з важливих умов підвищення рівня правової свідомості курсантів. Під час дослідження здійснено інтенсифікацію методів правового виховання курсантів та пошук нових. Це, зокрема, формування у курсантів умінь конкретного виду правоохоронної діяльності, підвищення власних теоретичних знань шляхом самоосвіти, особистий приклад командного та науково-педагогічного складу, залучення курсантів до різних видів службової діяльності під час стажування.

Деякі з представлених методів можуть використовуватись у правовиховному процесі як у ролі методу, так і в ролі форми. Ефективність тих чи інших форм та методів правового виховання не є незмінною, абсолютною. Стосовно курсантів одного рівня сформованості правосвідомості можуть бути більш ефективними одні форми та методи, а стосовно другого – інші. Суттєвим є те, що у всіх випадках потрібно враховувати вже набуті курсантами правові знання та переконання. Зі зміною рівня сформованості правосвідомості особистості курсантів форми та методи можуть бути замінені або обов’язково замінюються іншими.

У дослідженні, що проводилося, знайшли конкретне втілення  первентивного прогнозування деформації правової свідомості майбутніх офіцерів-прикордонників. Робота виконувалася в такій послідовності: спочатку був розроблений перелік критеріїв на основі аналізу якостей особистості, які забезпечують високий рівень сформованості правової свідомості майбутнього офіцера; проводилося угрупування різних якостей особистості за трьома блокам за розширеним реєстром; здійснювався аналіз, у якому зверталась увага на зміни які існують з урахуванням минулого року навчання; на їх основі здійснювався порівняльний аналіз, у якому представлялись ці зміни.

З метою перевірки ефективності педагогічної технології формування правової свідомості майбутніх офіцерів-прикордонників було проведено формувальний педагогічний експеримент. Результати дослідження свідчать про те, що розроблена педагогічна технологія загалом позитивно вплинула на рівень сформованості правової свідомості курсантів-прикордонників експериментальної групи: суттєво збільшився відсоток курсантів з високим (з 22 % до 36 %) рівнем правової свідомості, і, відповідно, різко зменшилась кількість курсантів з низьким рівнем правової свідомості (з 19 % до 5 %).

 

Література:

1.     Освітні технології : навч.-метод. посіб. / [О. М. Пєхота, А. З. Кітенко, О. М. Любарська та ін.] ; за заг. ред. О. М. Пєхоти. – К. : А.С.К., 2001. – 256 с.

2.     Селевко Г. К. Современные образовательные технологи : учебное пособие / Г. К. Селевко. – М. : Народное образование, 1998. – 256 с.