ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМ. Г. С. СКОВОРОДИ

ТЕЗИ

 

Шепель В. М. (м. Харків)

Педагогічний програмний засіб: визначення, теорія, шляхи реалізації

Останнім часом в Україні, як і в усьому світі, дуже важливе місце в педагогічній науці і практиці відводиться активізації процесу пізнавальної діяльності школярів шляхом використання комп’ютерних навчальних програм –– Педагогічних програмних засобів (далі ППЗ), ідея створення яких зародилася ще в сімдесятих роках ХХ ст. За цей час набуто досить значний досвід використання комп’ютерних технологій навчання. Розроблена і використовується певна кількість ППЗ різного рівня складності і для різних застосувань.

Під ППЗ, як правило, розуміють повністю або частково розроблені навчальні курси, які охоплюють значні за обсягом матеріали. За ними ще закріпилася назва «електронні підручники» (ЕП). Для ППЗ характерні певні ознаки: гіпертекстова структура навчального матеріалу, наявність систем керування із елементами штучного інтелекту, модулів самоконтролю, розвинених мультимедійних складових (карти, схеми, малюнки, таблиці, відеоматеріали).

Останнім часом інтенсивно проводяться дослідження щодо впровадження в шкільний навчальний процес ППЗ (Н. В. Апатова, Ю. В. Горошко, М. I. Жалдак, Н. В. Морзе, Ю. С. Рамський, С. А. Раков та інші). Але слід відзначити, що сам понятійний апарат комп’ютеризованого навчання ще не усталився, тобто потребує систематизації і консолідації напрацьованого матеріалу.

Попри це, використання ППЗ сприяє розвитку особистісно-орієнтованих компонентів моделі навчання, гуманізації навчального процесу і заслуговує на дедалі активніше впровадження в навчально-виховний процес. Сучасні ППЗ дають змогу істотно перебудувати і вдосконалити шкільну освіту, оскільки значно активізують пізнавальну діяльність учнів, сприяють розвитку творчих здібностей, забезпечують здійснення контролю за зворотним зв’язком з об’єктивною діагностикою та оцінкою результатів.

 

ЛІТЕРАТУРА:

1.                          Бєлова Л. О. Стан та перспективи розвитку інформатизації загальної середньої освіти у Харківському регіоні/ Комп’ютер у школі та сім’ї - 2004. - № 3(35) с. 2-5.

2.                          Грінченко О.І., Лунячек Н.О. Комп’ютерна підтримка навчання географії в загальноосвітніх навчальних закладах/ Комп’ютер у школі та сім’ї - 2004. - № 3(35) с. 22–24.

3.                          Пономарьова В. І. Створення і застосування педагогічних програмних засобів. Кримський Республіканський інститут післядипломної педагогічної освіти/ http://www.schools.kiev.ua/labconf/tezy.html

4.                          Проблемні аспекти розробки і використання електронного підручника. В.В. Лапінський, канд. фіз.-мат. наук, Інститут педагогіки АПН України./ http://www.schools.kiev.ua/labconf/tezy.html