Філологічні науки/3

Сиротін О.С.

Національний університет біоресурсів і природокористування України

Навчання читання професійно орієнтованих англомовних текстів у ВНЗ

 

За Загальноєвропейськими Рекомендаціями студенти вищих немовних навчальних закладів освіти мають оволодіти загальновживаною та професійно орієнтованою іноземною мовою.

Особливістю професійно орієнтованого навчання іноземної мови є врахування потреб студентів у вивченні ІМ, що зумовлюються специфікою майбутньої професії. Ідея вивчення ІМ для спеціальних цілей узгоджується з діяльнісним підходом до навчання: коли в центрі уваги знаходиться студент зі своїми інтересами, потребами, когнітивними та емоційними здібностями. Тому професійно орієнтоване навчання розглядається нами як підхід до навчання ІМ, що побудований на потребах тих, хто навчається, і вважається ефективним засобом отримання додаткових знань з обраної спеціальності, одним із шляхів використання набутих знань у професійній діяльності.

Такого підходу до навчання професійного спілкування ІМ майбутніх фіхівців можна досягти, насамперед, завдяки навчанню читання професійно орієнтованих текстів як необхідної умови набуття студентами достатнього рівня комунікативної компетенції та засобом одержання інформації з метою застосування ії у професійній діяльності.

Досвід нашої роботи показав, що після закінчення школи найбільш розвиненим видом мовленнєвої діяльності студентів є читання. Фахівці пов'язують володіння мовою переважно з читанням тому, що ця сфера комунікативної діяльності є основним джерелом отримання спеціалістами необхідної інформації з книжок, журналів, Інтернету; служить основним засобом задоволення пізнавальних потреб.

Згідно з основними положеннями професійного навчання читання - це один з головних видів мовленнєвої діяльності [1]. Широке використання у навчальній роботі професійно орієнтованих текстів формує інтерес студентів до вивчення ІМ, з яким пов'язані значні резерви підвищення ефективності навчання ІМ в умовах відсутності іншомовного середовища.

Ми пропонуємо методику навчання читання професійно орієнтованих англомовних текстів у ВНЗ, яка враховує наступні методичні принципи: 1) принцип професійної спрямованості; 2) принцип автентичності; 3) принцип комунікативності.

Услід за Ф.В.Рожковою [2] ми вважаємо, що у професійних навчальних закладах принцип професійної спрямованості навчання має бути провідним методичним принципом, який необхідно враховувати й реалізовувати у процесі вивчення ІМ.

Зауважимо, що ППС навчання ІМ як один із факторів впливу на ступінь навчально-пізнавальної активності майбутніх спеціалістів реалізується саме в процесі навчання читання професійно орієнтованих текстів, яке розглядається нами як володіння цим видом МД на комунікативно достатньому рівні для функціонування у професійній сфері. Це означає, що іншомовне читання фахових джерел повинно бути засобом отримання необхідної інформації з метою її застосування у спілкуванні зі спеціалістами аграрної галузі, для поповнення фахових знань та професійного вдосконалення.

Особливу роль у навчанні читання професійно орієнтованих текстів відіграє принцип автентичності, зміст якого полягає у відборі автентичного текстового матеріалу професійного спрямування та організації роботи з ним. Одним з основних критеріїв відбору автентичних текстів повинен стати критерій новизни інформації.

У читанні професійно орієнтованих текстів вагоме значення має опанування фаховою (біологічною, хімічною та екологічною) термінологією ІМ, володіння якою є важливим компонентом професійно спрямованої іншомовної комунікативної компетенції фахівця аграрної галузі, а також збагачення знань студентів загальновживаною лексикою як основою для плідної інтерактивної мовленнєвої діяльності.

Як зазначає Н.К. Скляренко [3], успішно навчити ІМ можливо лише на основі обґрунтованої системи вправ. Успішність реалізації навчання читання залежить не лише від відбору професійно орієнтованих текстів, а й від правильно підібраних вправ, послідовності їх застосування на різних етапах навчальної діяльності. Ефективність процесу навчання читання може бути забезпечена завдяки професійно орієнтованим текстам, а його кінцевий результат методично обґрунтованій системі вправ.

         Спираючись на загальну систему вправ для навчання читання, ми створили комплекс вправ для навчання основних прийомів вивчаючого читання професійно орієнтованих текстів. Наш досвід роботи дозволяє виділити вивчаюче читання професійно орієнтованих текстів не лише як домінуючий вид навчання у вищому навчальному закладі, але й як "початкова точка", з якої починається продукція власних монологічних висловлювань, діалогів і полілогів.

Проведене нами екперементальне дослідження в студентских групах довело принципову адекватність запропонованого комплексу вправ для навчання читання професійно оріентованих текстів. Така методика забезпечує якісну підготовку майбутніх спеціалістів до ефективного обговорення предмета спілкування за фахом, розвитку іншомовних мовленнєвих умінь за професійною тематикою.

 

Список літератури

1.Токменко О.І. Європа національних мов і Європа багатомовності.

-К.: Педагогічна преса, 2003. - №3  - с.12- 16.

2.Рожкова Ф.М Вопросы обучения иностранным языкам в средних профессионально-технических училищах.-М.,1984.

3.Скляренко Н.К. Сучасні вимоги до вправ для формування іншомовних мовленнєвих навичок та вмінь // Іноземні мови.-1999. - №3 – с.28.