Золоташко Л.О., Гуцалюк Я.В., Гуцалюк М.Ю., Кушнірова В.І.,

Шевчук О.А.

Вінницький державний педагогічний університет

імені Михайла Коцюбинського

 

ВПЛИВ БУРШТИНОВОЇ КИСЛОТИ НА ПРОРОСТАННЯ НАСІННЯ КВАСОЛІ

 

         Важливим елементом сучасних агрономічних технологій в рослинництві є застосування регуляторів (стимуляторів) росту. Янтарна (бурштинова) кислота і її похідні (сукцинати) розглядаються як принципово нові екологічно чисті регулятори росту і розвитку рослин, що відповідають таким вимогам [2]. Посилений на даний час інтерес до янтарної кислоти як стимулятора росту і продуктивності пояснюється тим, що йде активний пошук нетоксичних для людини та навколишнього середовища препаратів. Слід відмітити, що янтарна кислота давно рекомендована до використання у практиці рослинництва [4], однак механізми її дії залишаються маловивченими.

         Відмічено, що рослини проса, які були вирощені із насіння обробленого органічними кислотами (янтарною та саліциловою), на ранніх фазах розвитку характеризувались підвищеною резистентністю до нагріву та осмотичного шоку, а також стійкістю до збудників кореневої гнилі. У листках цих рослин відмічалося підвищення активності гваяколпероксидази і флуктуації активності каталази. Усе це в сукупності позитивно впливало на врожайність зерна проса [3]. Інші автори стверджують, що передпосівна обробка насіння озимої пшениці призводила до підвищення накопичення біомаси [1]. Проте вплив бурштинової кислоти на рослинах квасолі не вивчений. В зв’язку з цим, метою нашої роботи було оцінити посівні якості насіння квасолі залежно від передпосівної обробки бурштиновою кислотою.

Дослідження проводилися на рослинах квасолі звичайної сорту Галактика. Насіння квасолі замочували у водному розчині бурштинової кислоти (1 г/л). Для намочування насіння контрольних зразків використовували водопровідну воду. Схожість і енергію проростання насіння визначали у 4 пробах із чистої фракції насіння по 50 штук (для великонасінних культур). Насіння пророщували при постійній температурі 20°С у термостаті в чашках Петрі. Як субстрат використовували фільтрувальний папір.

         Схожість насіння характеризується кількістю нормально пророслого насіння за певний строк за оптимальних умовах пророщування. Проведені нами дослідження впливу бурштинової кислоти на енергію проростання та схожість насіння квасолі сорту Галактика свідчать, що насіння оброблене препаратом відрізнялося інтенсивністю проростання і схожістю (рис. 1).

1                                                                                                                                                 2

 

Рис. 1. Вплив бурштинової кислоти на проростання насіння квасолі

1 – контроль; 2 – бурштинова кислота (1 г/л)

 

         Встановлено, що за дії бурштинової кислоти енергія проростання насіння квасолі (4-та доба пророщування) була більшою за контроль. ЇЇ застосування призводило до підвищення схожості насіння у порівняні з контролем.

         Таким чином, за дії бурштинової кислоти підвищувалися схожість та енергія проростання насіння квасолі сорту Галактика.

 

 

Рис. 2. Вплив бурштинової кислоти на інтенсивність проростання насіння квасолі сорту Галактика

 

Список використаних джерел:

1.     Кононенко Л. А. Влияние производных янтарной кислоты на продуктивность озимой пшеницы / Л. А. Кононенко, В. И. Мельников, П. В. Скотников, Л. П. Скотникова // Зерновое хазяйство России. – 2010. – № 3 (9). – С. 9-12.

2.     Коф Э.М. Действие янтарной кислоты на проростки гороха / Э. М. Коф, Т. А. Борисова, Р. В. Макарова [и др.] // Агрохимия. – 1999.– № 1. – С. 55-59.

3.     Коц Г. П. Влияние экзогенных салициловой и янтарной кислот на устойчивость растений проса к абиотеческим и биотическим стрессорам / Г. П. Коц, Т. О. Ястреб, Н. В. Швиденко, Е. Н. Батова [и др.] // Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія біологія. – 2012. – Вип. 1 (25). – С. 32-38.

4.     Применение регуляторов роста в растениеводстве. Справочник / Отв. ред. Л. А. Салей. – Кишинев : Штиинца, 1981. – 158 с.