Біологічні науки / 6. Мікробіологія

 

Приліпко Т.П., Харенко І.В.

Науковий керівник Власенко І.Г.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Харчові отруєння

 

В наш час харчові отруєння - це вже не вигадка, а, на жаль, жорстока реальність. Кожен з нас переконувався на власному досвіді які неприємності тягне за собою харчове отруєння.

Харчовими отруєннями називають такі захворювання людини, що передаються переважно через їжу. Основною причиною їхнього виникнення є вживання в їжу продуктів, що володіють шкідливою дією чи в результаті розвитку в них шкідливих мікроорганізмів, чи внаслідок змісту там різних токсичних речовин. У більшості випадків ці захворювання характеризуються коротким інкубаційним періодом і бурхливим протіканням з явною перевагою симптомів гострого отруєння. Однак вони можуть протікати і по типу хронічної інтоксикації.

Необхідно відзначити, що харчові отруєння найчастіше виникають раптово, нерідко захоплюючи значний контингент осіб, і, як правило, досить швидко загасають. Разом з тим вони можуть зосереджуватися в мікрорайоні обслуговування визначеного харчового підприємства. Раптовість виникнення даних захворювань і тривожна симптоматика ріднять харчові отруєння з нещасливими випадками і непередбаченими катастрофами. Звідси випливають деякі особливості медичних заходів, що полягають у мобілізації лікарської допомоги для обслуговування дуже великої кількості потерпілих.

Найбільш загальними симптомами харчового отруєння є: діарея, лихоманка, озноб, біль у животі, головні болі і зневоднення.

Зазвичай багато людей під час отруєння мають серйозні втрати апетиту.

Харчові отруєння прийнято поділяти на отруєння бактеріальної та не бактеріальної природи.

Серед бактеріальних харчових отруєнь найбільше поширення у всіх країнах світу мають токсикоінфекції. Природа цих отруєнь найбільше часто буває зв'язана з деякими представниками сальмонел.

Одним з найбільш важких харчових отруєнь є ботулізм, випадки якого реєструються у всіх країнах світу.

Доведено, що це дуже небезпечне захворювання викликається токсином анаеробної бацили тривалого мешканця ґрунту. По своїй біологічній активності він перевершує усі відомі токсини інших мікробів.

У різних країнах захворювання ботулізмом нерідко буває переважно зв'язана з уживанням визначених харчових продуктів. Так, у Західній Європі велика частина цих інтоксикацій обумовлювалася споживанням копчених і солоних м'ясних продуктів.

У США близько 70% випадків ботулізму викликалися рослинними консервами, що, очевидно, було зумовлено як засіювання ґрунту відповідними мікробами, так і недостатньо ретельною стерилізацією.

У дореволюційній Росії та Україні ці захворювання майже винятково були зв'язані із солоною червоною рибою осетрових порід. Нарешті, однією з універсальних причин ботулізму може служити домашнє консервування різних продуктів, проведене без достатнього їхнього знезаражування.

У динаміці розвитку інфекційного процесу розрізняють такі періоди:
·         інкубаційний,
·         провісників (продромальний),
·         розпалу хвороби,
·         періодреконвалесценції (одужання).
Першою особливістю інфекційного процесу є те, що ознаки захворювання виявляються не відразу після зараження, а через певний прихований, інкубаційний період. Він може тривати від кількох годин до кількох днів (дифтерія) і навіть тижнів (черевний тиф).
Протягом інкубаційного періоду відбувається розмноження й нагромадження мікробів та їхніх отрут, підвищення реактивності організму до збудника.
За інкубаційним періодом настає продромальний (період провісників хвороби), що характеризується наявністю деяких загальних ознак захворювання: невеликим підвищенням температури, загальним нездужанням тощо. У період розпалу хвороби інфекційний процес, досягши високої інтенсивності, тримається на цьому рівні певний час, що є неоднаковим при різних захворюваннях.
За сприятливого перебігу хвороба переходить у стадію одужання, першою ознакою якого є спадання температури, поліпшення загального самопочуття і т.п. При багатьох інфекційних захворюваннях клінічне одужування не збігається за часом зі звільненням інфікованого організму від збудника хвороби.

Деякі  із симптомів харчового отруєння можна вилікувати шляхом надання догляду на дому. Разом з тим для лікування інфекції ефективного потрібно йти до лікаря та отримати призначення антибіотиків. Це звичайно не потрібно людині, щоб бути госпіталізований в більшості випадків і тільки тоді, коли зневоднення серйозні госпіталізований чоловік. Якщо діарея триває більше 2-х днів і лихоманкою збільшується протягом 48 годин, то вони повинні бути доставлені у відділення невідкладної допомоги негайно.

Необхідно пам’ятати, що здоров’я людині дається лише один раз, тому треба дбати про свій організм і не допускати негативних впливів на нього.

 

Література:

1. Гігієна. Підручник. - К., 1999.

2. Санітарія та гігієна. - М., 2000.

3. Медична енциклопедія. - М., 1989.