Полозюк К.О.

Науковий керівник - к.е.н., доцент Лукашова І.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Організація управлінського обліку в бюджетних установах

бюджетні установи може створювати тільки держава для досягнення соціальних, культурних, освітніх, наукових і управлінських цілей стосовно охорони здоров’я громадян, розвитку фізичної культури і спорту, задоволення духовних та інших нематеріальних потреб громадян, захисту прав, законних інтересів громадян і організацій, розв’язання суперечок і конфліктів, надання юридичної допомоги, а також за іншими цілями, спрямованими на досягнення суспільних благ.

Бюджетні організації й установи державного або комунального секторів економіки здійснюють некомерційну господарську діяльність у галузях (видах діяльності) на підставі рішення відповідного власника (органу державної влади чи місцевого самоврядування). На суб’єктів, що не господарюють і здійснюють некомерційну господарську діяльність, поширюється загальне регулювання господарської діяльності з урахуванням їхніх особливостей. джерелом їхнього фінансування є державний бюджет або бюджет державного органа.

З вищевикладеного можна визначити вихідну ознаку бюджетних закладів мета створення і основна діяльність не передбачає одержання прибутку, а також виокремити головні і специфічні ознаки їхньої природи.

загальними ознаками бюджетних закладів є: правосуб’єктність (юридичні особи публічного права); форма власності (державна чи комунальна); форма бюджетного фінансування (кошторисне фінансування); характер діяльності (невиробничий); економічний результат діяльності (неприбутковий).

специфічними ознаками бюджетних закладів є:

- правовий статус юридична особа (бюджетний орган, бюджетна організація, бюджетна установа) або відокремлений підрозділ (структурна одиниця) бюджетної організації;

- правовий режим майна головний розпорядник бюджетних коштів (бюджетний орган), розпорядник бюджетних коштів другого ступеня (бюджетна організація), розпорядник бюджетних коштів третього ступеня (бюджетна установа);

- форми реалізації права власності – користування (усі типи бюджетних закладів), розпорядження (бюджетний орган, бюджетна організація), володіння (бюджетний орган).

Вищезазначене  обумовлює, що бюджетні заклади та установи – мають свою вихідну ознаку, загальні та специфічні ознаки, але різнохарактерні напрями діяльності. Тому розгляд питання організації управлінського обліку у бюджетних установах неможливо без відокремлення їх видів. тому дослідження проведене на прикладі таких бюджетних установ, як вищі навчальні заклади (ВНЗ).

серед важливих загальнодержавних програм має бути передбачено забезпечення високого рівня освіти населення. Вирішення цієї масштабної проблеми узагальнюється державною гарантією на здобуття вищої освіти, що законодавчо закріплено основними нормативно-правовими актами України через витратні зобов’язання держави у сфері вищої освіти (Конституція України, Закон України «Про освіту», Закон України «Про вищу освіту»).

Сьогодні кошти на вищу освіту в України відшкодовується в основному з державного бюджету через Міністерство освіти і науки та галузеві міністерства України. Статистичні дані останніх років підтверджують недостатність асигнувань вищих навчальних закладів (ВНЗ) за рахунок бюджетних коштів. Водночас спостерігається значна диференціація державних видатків на навчання одного студента у розрізі регіонів України.

В умовах різкого скорочення бюджетних асигнувань ВНЗ змушені залучати інші джерела доходів, що передбачено нормативно-правовими актами. Загалом ці джерела доходів в умовах ринкових відносин для ВНЗ дають змогу їм гідно виконувати освітню й наукову місії в суспільстві з орієнтацією на стратегію власного розвитку. При поєднанні доходів загального і спеціального фондів навчальні заклади можуть задовольняти зростаючі вимоги ринку освітніх послуг і ринку праці. Повноправними учасниками цих ринків поряд з недержавними є державні ВНЗ (ДВНЗ). Різке скорочення асигнувань ДВНЗ і надання їм значної самостійності у сфері внутрішнього управління зумовило потребу в опрацюванні й запровадженні нового механізму управління, що уможливлює функціонування їх як повноправних суб’єктів ринкових відносин. Це передбачає формування ефективної інформаційної системи, використання даних якої дає можливість ВНЗ обґрунтувати управлінські рішення як у коротко-, так і довгостроковій перспективі задля належного позиціонування на ринку освітніх послуг та підтримки їх високої якості.

Метою даного докладу є дослідження особливостей організації управлінського обліку в державному ВНЗ, спрямованого на підвищення якості освіти, необхідної для подальшого розвитку країни.

Формування такої інформаційної системи можливе на основі організації й розвитку управлінського обліку, покликаного забезпечувати необхідною об’єктивною та оперативною інформацією всі рівні управління ВНЗ.

Роль і значення управлінського обліку в діяльності ВНЗ, спрямованій на підвищення якості освіти, необхідної для подальшого розвитку країни, з одного боку, і брак теоретичних, методологічних та практичних розробок з питань організації управлінського обліку в сфері вищої освіти – з іншого, підтверджують актуальність теми курсової роботи, визначили її мету і завдання. На основі аналізу світових і вітчизняних тенденцій диверсифікації доходів вищої школи обґрунтовано необхідність побудови багатоцільової підсистеми управлінського обліку  з  урахуванням особливостей діяльності у сфері надання освітніх послуг.

Система управління ВНЗ згідно з новою парадигмою управління передбачає формування відповідної інформаційної системи, з використанням даних якої управлінські рішення будуть обґрунтовані, а їх основне спрямування – підвищення якості освіти. Таку інформацію можна отримати в процесі функціонування управлінського обліку ВНЗ як складової системи управління.

За такого підходу управлінський облік – це частина інформаційної системи, функціонування якої забезпечує формування релевантної інформації, придатної для використання на всіх рівнях управління, відповідно до повноважень керівників цих рівнів, спрямованих на підвищення якості освіти.

Блокова структура управлінського обліку у ВНЗ включає як системний, так і проблемний блок, у якому окремо виділено частину з формування інформації для управління якістю освіти як пріоритетне завдання управлінського обліку. На відміну від системного обліку, який базується на використанні традиційних бухгалтерських прийомів і методів, проблемний блок потребує спеціального інформаційно-аналітичного забезпечення.

Необхідність впровадження управлінського обліку у ВНЗ підтверджується змінами умов діяльності ДВНЗ. Суттєво на це впливає відносна свобода ухвалення рішень, зокрема за такими позиціями: додатковий набір студентів (понад державне замовлення); обрання партнерів по освітній та іншій діяльності; ціноутворення на освітні й інші послуги; розподіл коштів спеціального фонду.

Науково обґрунтована класифікація витрат суттєво впливає на чіткість побудови методики обліку витрат, що виникають у процесі надання освітніх послуг. Для організації фінансового й управлінського обліку у ВНЗ потрібно витрати класифікувати за економічним змістом (елементами і статтями витрат). Групування витрат освітніх установ слід здійснювати за такими елементами: матеріальні витрати; витрати на оплату праці; відрахування на соціальні потреби; інші витрати. Також є можливість використання в освітніх установах методів обліку витрат, які застосовують у сфері матеріального виробництва, а також різних способів калькулювання робіт, послуг.

У ДВНЗ доцільно використовувати позамовний метод обліку витрат у поєднанні з елементами нормативного методу. Замовленням в освітній установі є курс (рік) навчання за відповідними спеціальностями, за якими здійснюється підготовка студентів, термін і форма навчання. Витрати освітніх установ на навчання розподіляються між усіма курсами навчального процесу з підготовки студентів. Наприкінці кожного навчального року визначають собівартість навчання одного студента, а наприкінці всього терміну навчання – собівартість навчання одного фахівця.

В умовах розвитку ринкових методів управління значно посилюється роль калькулювання освітніх послуг. Правильний розрахунок собівартості освітніх послуг значною мірою підвищує якість процедури управління витратами і забезпечує обґрунтованість встановлення цін на освітні послуги. У зв’язку з цим питання вдосконалення калькуляційної роботи в освітніх установах слід приділяти особливу увагу. За об’єкт калькулювання за основною освітньою діяльністю в навчальних установах беруть вартість навчання за різними спеціальностями, формами й термінами. Калькуляційним періодом може бути півріччя, навчальний рік і повний термін навчання. Серед важливих напрямків управлінського обліку виокремлюється облік за центрами відповідальності, що якнайбільше відповідає потребам управління ВНЗ на сучасному етапі його розвитку. Це певною мірою пов’язане зі значними труднощами здійснення централізованого контролю через складну організаційну структуру вищого навчального закладу.

Організаційну структуру сучасного вищого навчального закладу слід розглядати як сукупність різних центрів відповідальності, пов’язаних лініями відповідальності, за якими відбувається рух потоків інформації, необхідної для ухвалення рішень на всіх рівнях управління. По суті йдеться про децентралізовану систему управління, яка базується на різному ступені фінансової відповідальності керівників підрозділів.

Перехід до системи бухгалтерського обліку ВНЗ на дві підсистеми зумовлює необхідність формування облікової політики у 2 аспектах:

1)                облікова політика в частині фінансового обліку;

2)                 облікова політика в частині управлінського обліку.

Ухваленню тих чи інших варіантів облікової політики для цілей управлінського обліку має передувати процедура вибору й обґрунтування конкретних елементів управлінського обліку і варіанту взаємозв’язку з бухгалтерським (фінансовим) обліком. Таку процедуру доцільно проводити в рамках морфологічного аналізу, що припускає систематизований пошук рішень в даному разі способів ведення управлінського обліку.

Складовою управлінського обліку є бюджетування, яке виконує функції центральної ланки управлінського обліку. Під бюджетуванням розуміється зміст бюджетного управління, що передбачає планування бюджету відповідно до цілей і планів ВНЗ, а також контроль, аналіз і регулювання діяльності. За затвердженим бюджетом формалізують і організовують роботу підрозділів ВНЗ згідно із загальними цілями.

Основними елементами бюджетування в державних навчальних закладах, які забезпечують зв'язок між управлінським обліком і системою менеджменту якості освіти, є бюджети кафедр та звіти про їх виконання відповідно до критеріїв якості роботи кафедр за показниками «Наука» і «Освіта».

З метою складання бюджету діяльності ВНЗ на навчальний рік необхідно здійснювати процедури прогнозування попиту на освітні послуги для планування й аналізу контингенту студентів. На практиці доцільно використовувати такий метод управлінського аналізу, як багатофакторна регресія.

При складанні кореляційної моделі припущено, що попит на освітні послуги y залежить від таких чинників: ціни на навчання x1, кількість випускників шкіл x2, частки ДВНЗ на ринку освітніх послуг регіону x3 , доходів населення регіонів x4 і обсягу доходів загального фонду ВНЗ x5. Для виявлення значущості чинників їх загальний перелік проранжовано методом попарних рівнянь. Кореляційний аналіз дає змогу точніше оцінити кожен показник і вирішити питання про ступінь його придатності для включення до моделі.

Підсумовуючи, хочу відзначити, що починаючи з середини 90-х років у зв’язку з різким зменшенням бюджетної підтримки керівництво ДВНЗ активно працює над формуванням змісту нового механізму управління, здатного адекватно реагувати на всі зміни у джерелах фінансового забезпечення, а також на вимоги ринку праці. Нова парадигма управління, в основі якої лежить свобода у прийнятті управлінських рішень, зумовила потребу в формуванні інформаційної системи щодо якості освітніх послуг та ефективності управлінських рішень.  Одним із напрямів управлінського обліку, який найбільшою мірою відповідає потребам управління ВНЗ на сучасному етапі їх розвитку, є організація обліку за центрами відповідальності. Для освітніх установ основним методом калькулювання собівартості є позамовний метод з елементами нормативного, де об’єктом обліку виступає вартість навчання одного студента. Для складання бюджету діяльності ДВНЗ на звітний період слід прогнозувати попит на освітні послуги. Цього можна досягти в результаті використання такого методу аналізу, як багатофакторна регресія. Застосування  в системі управлінського обліку ВНЗ алгоритму управління витратами центрів відповідальності на основі функціонально-вартісного аналізу дозволило вдосконалити процедуру внутрішнього аналізу і контролю за діяльністю установи

  Незважаючи на розробку низки теоретичних і практичних досліджень щодо формування й виконання кошторисів бюджетних установ, слід констатувати, що на сьогодні недостатньо уваги приділяється проблемам управлінського обліку і звітності про доходи та витрати ДВНЗ, а теоретичні, методологічні й практичні питання управлінського обліку в сфері вищої освіти не отримали належного розвитку. Відтак нагальним є поглиблення досліджень у цій сфері.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Про структуру бюджетної класифікації України: затверджено постановою Верховної ради від 12.07.1996 року №327/96-ВР.

2. Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання: Постанова Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. №659.

3. Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ: Постанова Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. №228 з наступними змінами та доповненнями.

4. Порядок обліку зобов’язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України: затверджено наказом Державного казначейства України від 09.08.2004р. №136.

5. Порядок обслуговування державного бюджету за видатками: затверджено наказом Державного казначейства України від 25.05.2004р. №89.

          6. Про бюджетну класифікацію та її запровадження: наказ Міністерства фінансів України від 27.12.2002р. №604 з наступними змінами та доповненнями

7. Александров В.Т., Ворона О.І, Германчук П.К., Назарчук О.І., Петрашко П.Г. та ін. Планування, облік, звітність, контроль у бюджетних установах, державне замовлення та державні закупівлі. – Київ: НВП „АВТ”, 2004. – 593 с. (Інтегрований комплекс).

8.  Завгородній В.П. Бухгалтерський облік в Україні: Навч. Посіб. – 5-те вид., випр. і доп.- К.: А.С.К., 2002. – 847с.

9. Кондрашова Т. М. Управлінський облік в державних вищих навчальних закладах: Автореферат, 2007.-20с. 

10. Кочетов В.А. Бухгалтерский учет в бюджетних учреждениях.- Д., 2004.