Сучасні інформаційні технології / 3. Програмне забезпечення

 

Алакоз І.С., Дика О.А., Чернишева С.В.

Автомобільно-дорожній інститут

Державного вищого навчального закладу

"Донецький національний технічний університет"

 

ЗНАЧЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ У ФОРМУВАННІ СТРАТЕГІЧНОГО МИСЛЕННЯ МЕНЕДЖЕРА

 

Для прийняття стратегічних управ­лінських рішень необхідною є адекватна й достовірна інформація. Значна частина інформації, яка збирається й опрацьовується українськими підприємствами (за даними ЗМІ та згідно з анкетним опитуванням), має описово-історичний характер і стосується минулої діяльності. Для того, щоб бути корисною для процесу прийняття стратегічних управлінських рішень, інформація має фокусуватися на тих аспектах, які найбільше впливають на діяльність підприємства [2].

Метою даного дослідження є підкреслення значення інформаційних систем, які приймають участь в процесі формування стратегічного мислення менеджерів. Крім того, необхідно дослідити корисність та необхідність інформації для прийняття ефективних управлінських рішень.

Як визначають провідні спеціалісти, найважливішим у менеджменті є наявність стратегічного мислення менеджера, яке полягає в усвідомленні мети розвитку підприємства та способів її досягнення, необхідності врахування як зовнішнього, так і внутрішнього середовища, формуванні стратегічних рішень, які з них випливають. Крім того, значну роль відіграє практична діяльність в реалізації стратегії. В свою чергу, стратегічне мислення передбачає:

 - усвідомлення управлінської ієрархії та послідовності встановлення пріоритетів при відповіді на запитання: «Чого ми хочемо досягнути та в який спосіб?»;

- орієнтацію на нові можливості та потенційні загрози;

- логічне обґрунтування форм і методів залучення та напрямків використання інвестицій;

- наявність персоналу з відповідною кваліфікацією для забезпечення розв'язання проблеми довгострокового розвитку фірми;

- координацію стратегічних і поточних, функціональних і виробничих, аналітично-планових і виконавських напрямків діяльності в організації.

Менеджери процвітаючих організацій орієнтуються на стратегічне мислення, яке передбачає вивчення потреб споживачів, нових можливостей і загроз, конкурентних позицій, вважаючи це такою ж звичною діяльністю, як і аналіз та оцінка ситуації всередині підприємства. Стратегічне мислення базується на усвідомленні керівниками та всім персоналом, власної відповідальності за довгострокове існування та розвиток підприємства, необхідності відповідного управління цим процесом і забезпечення орієнтації всіх видів діяльності на створення та підвищення конкурентоспроможності, фінансового успіху впродовж тривалого періоду [1]. Що ж стосується інформаційних технологій в сучасних умовах розвитку соціально-економічних систем, ми бачимо, що вони проникають практично в кожну зі сфер людської діяльності. Будучи життєво важливим стимулом розвитку світової економіки, дають можливість приватним особам, фірмам і товарист­вам, які займаються підприємницькою діяльністю, ефективно і творчо розв'я­зувати економічні та соціальні проблеми.

Впровадження інформаційних систем має великий вплив на зміну характеру діяльності фахівців та управлінського персоналу, а саме:

- підвищилась оперативність, обґрунтованість та об’єктивність прийнятих рішень;

- з’явилась можливість розв’язувати принципово нові економічні задачі, які до впровадження ІС апаратом управління не розв’язувались;

- збільшився час на творчу роботу за рахунок скорочення обсягів виконання рутинних операцій вручну;

- підвищилась інформованість фахівців та управлінського персоналу в результаті автоматизації процесів інформаційного обслуговування.

Використання досягнень інформаційних технологій дозволяє змоделювати результати прийняття різних варіантів управлінських рішень та вибрати оптимальне рішення. Зокрема, використання інформаційних систем дозволяє менеджерам різних рівнів наступне:

- використовувати єдиний інформаційний простір;

- ширше застосовувати математичні методи в економіці;

- узгоджувати економічні процедури з рекомендаціями світової спільноти.

Проблемні аспекти використання інформаційних систем підприємств, організацій та установ для прийняття стратегічних управлінських рішень детально досліджувалися В.Д. Шквіром, Р.Ф. Абєєвим, І.Ю. Бобалом, Н.В. Єрьоміною, Т. Кроув, К. Нортом, B.C. Пономаренком, та іншими.

Сьогодні інформаційні системи та технології дають можливість оптимізувати і раціоналізувати прийняття стратегічних управлінських функцій за рахунок застосування сучасних засобів отримання, опрацювання та передавання інформації.

Щоб свідомо використовувати сучасні інформаційні технології, потрібно передусім розуміти проблеми, для розв’язання яких вони були створені, знати їх структуру та організаційні процеси, що забезпечують їх функціонування. Менеджерам в умовах сьогодення необхідно поєднувати комп’ютерну грамотність з розумінням управлінських, організаційних та економічних процесів.

Література:

  1. Заяць В.М. Роль інформаційних технологій у формуванні стратегічного мислення менеджера // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - №6(96).
  2. Живко З.Б., Данилович-Кропивницька М.Л. Інформаційна основа прийняття стратегічних управлінських рішень // Актуальні проблеми економіки. - 2008. - №10(88).