Бурдак О.О., Золочевська М.В.

Харківський гуманітарно-педагогічний інститут

Використання ІКТ у проектній діяльності

 

Сучасна освітня парадигма вимагає переходу від пасивних до активних технологій навчання. Однією з таких технологій є проектна, яка базується на методі проектів. В основі методу лежить дослідницька, пошукова та творча діяльність учнів, що має прикладне значення. Метод проектів - це особливий шлях пізнання, спосіб організації процесу пізнання, спосіб досягнення мети через детальну розробку проблеми, яка повинна завершитися цілком реальним, відчутним практичним результатом, оформленим тим або іншим чином. При використанні цього методу діти навчаються самостійно мислити, знаходити і вирішувати проблеми, інтегрувати знання з різних областей, розвиваються уміння прогнозувати результати і можливі наслідки різних варіантів рішення, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки. Проектна діяльність включає в себе використання сукупності різноманітних методів, засобів навчання [1]. Наукове обґрунтування цієї технології пов'язують з іменами англійських педагогів Дж. Дьюї та В. Кільпатрика. Дослідженню ефективності та умов застосування методу проектів присвятили свої праці такі науковці як І.Л. Бім, М.Ю. Г.Селевко, І.Єрмаков, О.Пєхота, А.Кікненко, І.О. Зимня, В.В. Гузеєв, Є.С. Полат, Т.Є. Сахарова, та ін. Однак, не зважаючи на значну увагу вчених, проектна технологія не стала поширеною серед вчителів загальноосвітніх шкіл. На нашу думку, це пов’язано з тим, що вчителі не мають достатню кількість розроблених методичних матеріалів, не вміють планувати свою та учнівську діяльність у проекті, не знають, як використовувати новітні інформаційні технології.

Метою написання цієї статті є надання практичних рекомендацій учителям щодо застосування методу проектів. Мета буде реалізована через демонстрацію на прикладі одного з розроблених нами проектів «Пластиковий бум» основних завдань (етапів) щодо підготовки методичного забезпечення для проекту з використанням інформаційно- комунікаційних технологій (ІКТ). Наші рекомендації базуються на технології, що пропонується програмою «Intel ® Навчання для майбутнього» [2].

Найпершим завданням для вчителя-керівника проекту є формулювання теми проекту, яка відповідає державним стандартам та цікавить учнів. Так «Пластиковий бум» відповідає за змістом завданням таких освітніх галузей, як суспільствознавство, технологія, довкілля.

Наступна задача полягає у створенні позитивної мотивації в учнів. Щоб зацікавити та заінтригувати учнів, учитель має скласти ключові, тематичні та змістові питання. Ключове питання нашого проекту «Футляр – для людини, чи людина – для футляру?» широкоохватне, здійснює зв’язок між навчальними предметами, інтригує учнів. Питання: «Чи можна дати речам друге життя?» буде тематичним, тому що воно конкретизує, поглиблює та продовжує ключове запитання, стосується реального життя учнів, міста, країни.  Питання: «Які пластикові вироби ми використовуємо щодня?», «Як повторно можна використовувати пластикові вироби?» - змістові. Змістові питання мають точні, конкретні відповіді в підручнику, енциклопедії тощо.

Обов’язковою умовою проектної технології є кінцевий матеріальний результат. У нашому проекті учні повинні будуть створити посібник-порадник правильного використання пластикових виробів. Він міститиме такі розділи: «Вироби, які можна використовувати»; «Використання у побуті»; «Виготовлення прикрас та цікавих виробів». Також передбачається створення фотовиставки зроблених виробів. Опис проекту необхідний для визначення конкретних завдань та результатів роботи.

Важливо, щоб через проектну діяльність учні розвивали знання, уміння та навички з різних галузей знань, зокрема, формувалися їх уявлення про можливості сучасних комп’ютерних технологій, уміння і навички їх використовувати для розв’язання практичних задач. При плануванні проекту доцільно, щоб учитель сам створив варіанти презентацій, публікацій, веб-сайтів, блогів, які потім запропонує створити групам учнів.

У нашому проекті планується дослідницька діяльність учнів. Передбачається, що учні разом з керівником сформулюють гіпотезу: «Повторне використання пластикових виробів можливе і сприяє зменшенню екологічної загрози». Для перевірки гіпотези школярі будуть збирати дані, опитають однокласників, батьків та вчителів; здійснюють пошук в Інтернеті; опрацьовують статті в журналах та газетах. На основі даних створюють узагальнені діаграми. Результати оформлюють у вигляді слайдів презентації (PowerPoint), приклад яких представлених на рис. 1.

   

Рис. 1 Екранні копії слайдів учнівської презентації

Програма Publisher, що входить до складу пакету Microsoft Office, може бути використана у проекті для створення учнями та вчителями інформаційного буклету, бюлетеня, веб-сайту. Учні опрацьовують дані, як повторне використання пластикових виробів впливає на людину, чи шкідливе воно, знаходять приклади та оформлюють результати своєї роботи у формі інформаційного бюлетеня. Плануючи його зміст, в учнів розвиваються навички мислення високого рівня. Учні знаходять і опрацьовують матеріал в друкованих та Інтернет-джерелах, ілюструють ідеї, думки, комбінуючи текст і малюнки. Ми запланували, що цікаво й корисно для учнів буде виготовити власні нетрадиційні вироби і прикраси з пластику; створити фотовиставку робіт на власноруч створеному веб-сайті. За допомогою ведення блогу учні встановлюють зв’язок з іншими учнями у світі. Приклад блогу нашого проекту розміщений за адресою: http://bumintel.blogspot.com/. Це дає змогу знайти однодумців, людей зі спільними інтересами та бажаннями. Робота над веб-сторінкою розширює кут зору дітей, надає змісту виконуваній роботі, учні залишаються задоволеними, бо мають практичний результат.

Важливим завданням для вчителя перед початком проекту є створення критеріїв оцінювання робіт учнів, в яких враховується співпраця, зміст та оформлення роботи. Керівник проекту розробляє дидактичні та методичні матеріали, які будуть використовуватися в ході проектної діяльності.

Наш проект був апробований у школі м. Харкова під час педагогічної практики. Учні з великою зацікавленістю взяли участь в ньому. В результаті учителі різних предметів помітили, що якість знань учнів значно зросла, учні одержали практичний досвід використання ІКТ для проведення досліджень, збирання, обробки даних, узагальнення результатів та роботи у групах.

Отже, наявність практичних рекомендацій і розробок проектів з різних предметів надасть можливість учителям більш широко застосовувати метод проектів. На основі нашого прикладу вчителі мають можливість застосовувати метод проектів, крім того, на основі продемонстрованої технології розробляти власті проекти.

Література:

1.     Intel ® Навчання для майбутнього. – К.: Видавнийтво «Нора-прінт», 2006.

2.     Новые педагогические и информационные технологии в системе образования: Учебное пособие / Е. С. Полат , М. Ю. Бухаркина, М. В. Моисеева, А. Е. Петров; под ред. Е. С. Полат . — М.: Издательский центр «Академия», 1999—2005.