Педагогічні науки / 6.Соціальна педагогіка

К. пед. н. Лемко Г.І., Баюрчак Н.І.

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Виховна діяльність національної скаутської організації Пласт

 

В Україні функціонує цілий ряд молодіжних та дитячих громадських організацій і об’єднань. В умовах демократизації суспільства виховна діяльність дитячих громадських організацій спрямована на те, щоб активніше залучати дітей до різних форм самореалізації, творчості і тим самим запобігати негативним відхиленням у сфері громадської поведінки, міжособистісних стосунків тощо.

Значний виховний потенціал, спеціальну методику виховання, має молодіжна громадська організація Пласт, заснована восени 1911 року вчителями гімназії О.Тисовським, І.Чмолою і П.Франком (сином І.Франка). Назва організації Пласт взята з козацької термінології: пластунами (від слів “лежати пластом”) називали в Чорноморському війську козаків, які йшли попереду вартової лінії та робили в очеретах і плавнях Кубані засідки. У пластуни брали найкращих стрільців – людей витривалих, здатних пересиджувати цілі дні у воді, в очеретах, під дощем [1, с.41].

На думку М.Стельмаховича, Пласт допомагає вихованцям рости, формувати характер, учитися бути добрими дітьми своєї нації, вірно любити Україну. Він є не школою, а вишколенням характеру в формі гри, виробленні різних корисних умінь і навичок [2, с.20].

Виховання в Пласті є системою поступової самоосвіти і здійснюється через чотири основні чинники: 1) Присягу і Закон, 2) навчання через діяльність, 3) членство в малих групах під проводом дорослих, 4) розвивальні та стимулювальні програми різноманітної діяльності.

Важливу роль у процесі виховання учнів початкових класів відіграють пластові уміння – система знань, умінь та навичок із певної галузі, котрі новак може здобувати самостійно або разом з іншими пластунами під час сходин. У дитячій організації нараховується понад 80 умінь, із яких школярі обирають ті, які найбільше їм імпонують. 

Пластова методика передбачає виховання молодших школярів через всебічний розвиток особистості. Так, в організації проводиться музичне виховання учнів, розвиток їх музичних здібностей через пісню. Оскільки пісня в Пласті активізує та гуртує дітей, сприяє розвитку естетичних почуттів, дає можливість практикувати вимову, виробляє голос і слух, піднімає настрій.

Трудове виховання школярів здійснюється через заняття з малювання та майстрування. Діти отримують нагоду “щось зробити” власними руками, наприклад, виготовити стенд, поремонтувати табірне спорядження, вишити подарунок до свята, наклеїти шпалери і т.д.

Пластова система виховання складена так, що моральне виховання молодших школярів здійснюється з самого початку вступу їх до організації через прищеплення і розвиток моральних почуттів, опанування культури нації, найближчого соціального оточення (Новацький Закон, обіцянка), наслідування кращих моральних зв’язків своєї родини.

Суттєве значення в Пласті надається естетичному вихованню, яке здійснюється через різноманітні ігри, тісний контакт із природою (сходини, табори, мандрівки), вивчення музичних творів, пісень (пластовий гімн, пісні новаків і новачок).

У Пласті існує програма фізичного вдосконалення молодших школярів, метою якої є зміцнення здоров’я і розширення фізичних можливостей дітей. Вона складається з пластових змагань, спортивних ігор, проб та вмілостей, участі у пластових таборах.

Пластова система виховання забезпечує розумове виховання школярів, яке виступає цілеспрямованим процесом розвитку розумових здібностей, інтелектуальних якостей і здійснюється через діяльнісне навчання.

Виховання в Пласті передбачає формування патріотичних почуттів, високого ідеалу служіння народові. Пластуни через проби, гутірки, свята вчаться любити Україну і розуміти, що вони повинні стати найкращими громадянами і будівничими майбутнього своєї країни.

Зазначимо, що різні напрями виховання у Пласті взаємодоповнюють і взаємообумовлюють один одного і створюють єдину пластову систему виховання та перевиховання молодших школярів, що передбачає використання таких специфічних форм виховної роботи з ними: щотижневі сходини, на яких проводяться змагання, спортивні ігри, мистецьке майстрування, бесіди, розповіді, співи; вогники рою, які відбуваються з нагоди свята, прийняття нових членів тощо; мандрівки, прогулянки, поїздки, які спрямовані на формування в молодших школярів упевненості у власних силах, внутрішньої рівноваги; розвиток спостережливості, кмітливості, уяви, естетичних почуттів; уваги, відчуття часу тощо; змаг, що є можливістю змагатися, досягти мети; нагодою для творчої забави; закріпленням того, що новацтво вивчило під час занять; можливістю випробувати свої сили. Особливостями змагу є проведення його у формі гри та точкування учасників; пластові табори, де діти проводять час серед природи в товаристві своїх однолітків; пластові свята, зустрічі на різну тематику.

Пластова методика виховання передбачає тісну співпрацю з батьками та залучення їх до діяльності в організації в ролі координаторів різноманітних подій (планування свят, мандрівок), організаторів фінансової підтримки рою Пласту, учасників новацьких сходин.

Таким чином, скаутська організація Пласт має всі можливості для виховання молодших школярів та ефективної корекції їхньої девіантної поведінки.

1.  Жданович Ю. Особливості самовиховання дітей у Пласті // Рідна школа. – 2001.– № 10. – С.41-43.

2. Стельмахович М. Пласт завжди з нами // Рідна школа. 1995. №4. С.19-21.