Право. Административное и финансовое право

Балдук Андрій Олександрович

Київський фінансово-економічний коледж, Україна

Місцеві запозичення при формуванні доходної частини місцевих бюджетів

Науковий керівник: Слюсаренко М.В.

 

Становлення ринку місцевих запозичень в Україні є однією з найбільш важливих проблем розвитку місцевого самоврядування, що потребують невідкладного розв’язання. Україна відстає не тільки від розвинених країн, але й від країн Центральної та Східної Європи у питаннях розвитку цього ринку. Нерозвиненість ринку муніципальних запозичень стримує розвиток міської інфраструктури, обмежує інвестиційну діяльність органів місцевого самоврядування, їх можливості надавати якісні послуги членам міських громад.

Сучасні українські міста зіткнулися з комплексом соціально-економічних проблем. Їх розв’язання неможливе без стабільних місцевих бюджетів, без збалансованості функцій місцевої влади і обсягів фінансових ресурсів, які знаходяться у її розпорядженні. Майже усі міста України нині потерпають від нестачі фінансових ресурсів.

       Європейська Хартія місцевого самоврядування, яку ратифікувала Україна, передбачає надання  органам  місцевого самоврядування права доступу на ринки позичкового капіталу. Реалізація цього фундаментального принципу Хартії  дозволяє органам місцевого самоврядування значно зменшити гостроту проблеми нестачі фінансових ресурсів. Більше того, саме завдяки виходу на ринки позичкового капіталу, міста отримали можливість швидко розвиватись, подолати найбільш болючі проблеми. В Україні реалізація цього положення стримується.

Ринок муніципальних запозичень – це інститут, що створює та забезпечує обіг фінансових активів, які є постійним джерелом боргового фінансування інвестиційних програм та проектів місцевих територіальних колективів.

Ринок муніципальних запозичень набув у розвинених країнах відносно самостійного значення. Разом з тим він є одним із сегментів фінансових ринків, зокрема, фондового, кредитного та грошового. Цей ринок охоплює також сегменти страхового та пенсійного ринку, а також ринків нерухомості та землі. Він є механізмом акумуляції ресурсів з фінансових ринків, а також коштів інвесторів і спрямування їх у місцеві бюджети розвитку.

Муніципальні запозичення – це позики і кредити, залучені від юридичних та фізичних осіб, за якими виникають боргові зобов’язання органів місцевого самоврядування чи гаранта погашення цих зобов’язань.

Обсяг муніципального боргу встановлюється у відсотках до видатків місцевих бюджетів, їх доходів, а також до загального обсягу боргу в структурі внутрішнього державного боргу. Відповідно до Бюджетного кодексу України видатки на обслуговування  боргу місцевих бюджетів не мають щорічно перевищувати 10% від загального фонду відповідного місцевого бюджету.  

Муніципальні запозичення здійснюються відповідно до визначеної мети, мають цільове призначення. Запозичення не спрямовуються на поточні потреби, а мають інвестиційних характер, також вони є важливим інструментом соціально-економічного розвитку регіонів і територій. За їх рахунок фінансується розвиток міст та їх інфраструктури.

Проекти, на які здійснюються муніципальні запозичення, поділяються на 3 групи.

Перша включає об’єкти, які приносять прибуток, за рахунок якого не тільки повністю покриваються всі експлуатаційні витрати і платежі за запозиченням, але і отримується чистий прибуток.

Друга група проектів – це ті, що не приносять прибутків, але окуповують   витрати на їх спорудження. Наприклад, школи, лікарні, будівлі пожежної охорони та ін.

Третя група проектів передбачає будівництво об’єктів, які не приносять прибутку, але слугують суспільним цілям та забезпечують виключно громадські послуги.

Окрема група проектів реалізується спільно органами місцевого самоврядування та бізнесом, переважно за кошти підприємств. Такі проекти отримали назву проектів промислового розвитку. Вони забезпечують розвиток територій та сприяють залученню в місцевий розвиток приватних інвестицій. Особливо це стосується розвитку бізнесу та створення нових робочих місць.

Облігаційні позики місцевих влад мають своє забезпечення. Це муніципальне майно; гарантії третіх осіб; державні гарантії; загальні зобов’язання муніципалітету (з обмеженим і необмеженим правом на запровадження податків); гарантійні (резервні фонди); страхування.

Становлення ринку муніципальних запозичень в Україні має свої особливості. Це недосконалість його правової бази, нерозвинутий характер інститутів та інструментів, слабкі інвестиційні можливості фінансових ринків та інституційних інвесторів, неможливість доступу більшості органів місцевого самоврядування до зовнішніх ринків позичкового капіталу, висока вартість та ризики запозичень, низький рівень менеджменту у сфері  запозичень.

 

Список використаних джерел

1.     Аптекар С., Краснова В. Про формування місцевих бюджетів. Економіка України.– 1994.

2.     Буковинський С.А., Комаров В.А. Бюджет розвитку та пріоритети бюджетних інвестицій // Фінанси України. - 2004.

3.     Кириленко О.П. Місцеві фінанси: Знання – 2006

4.     Петкова Л., Проскурін В. - Муніципальні інвестиції та кредити Навчальний посібник - Київ, 2006

5.     Шильникова О.М. Формування доходів місцевих бюджетів // Фінанси України. – 2002.