Право / Международное право

Семенченко Ігор Юрійович

Національний університет “Львівська політехніка”, Україна

Діяльність органів ЄС у сфері ІКТ

Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) – технології, пов'язані зі створенням, збереженням, передачею, обробкою і управлінням інформацією [1].

Питання, пов’язані з інформаційно-комунікаціними технологіями Європейського союзу, привернули увагу після набуття чинності Маастрихтської угоди в 1993 році. Ці питання були докладно висвітлені Європейським парламентом в 2004 і 2005 роках під час роботи Європейського економічного і соціального комітету в рамках форуму "Подолання розриву".

Інформаційно-комунікаційні технології становлять значну частину ВВП і зайнятості ЄС. ІКТ є універсальною технологією і за останні роки завдяки інвестиціям в ІКТ продуктивність праці в ЄС збільшилась наполовину. За допомогою ІКТ розвивається інноваційна продукція, а кошти, витрачені на комп'ютерні технології сприяють підвищенню продуктивності праці, яка у багато разів вища, ніж при інвестуванні в інші галузі. Тому на сучасному етапі розвитку суспільства ІКТ привертають все більшу і більшу увагу громадськості. Дослідження в цій галузі збільшуються з кожним днем, в неї вкладається все більша кількість людських і грошових ресурсів. Ця проблема актуальна не лише для європейського суспільства, а й для світового суспільства, в цілому. Тому розглядають її також, використовуючи досвід інших передових країн світу і формуючи власну стратегію вирішення.

Головна політична програма ЄС, сформульована в Білій книзі Комісії Про європейську комунікаційну політику” в лютому 2006 року, визначила п'ять основних напрямів діяльності [3]:

·        визначення загальних принципів і норм, якими слід керуватися при проведенні інформаційних і комунікаційних заходів Союзу (створення спеціального веб-форуму для громадян);

·        розширення прав і можливостей громадян: підвищення рівня громадської освіти, підключення громадян до співпраці і т.д.;

·        робота із засобами масової інформації та новітніми технологіями;

·        пристосування до європейської громадської думки (проектування, планування та розповсюдження результатів за допомогою новоствореної системи національних експертних мереж в області вивчення громадської думки);

·        співпраця на національному рівні, координація інститутів та органів ЄС.

Інформаційно-комунікаційні технології є основою сучасного розвитку економіки країн-членів ЄС. Проте Комісія не координує діяльність всіх питань, пов’язаних з ІКТ: вона охоплює телекомунікаційні мережі, доступ до високошвидкісного Інтернету і супутникового зв'язку, нові технології зв'язку, такі як мобільний зв'язок "3G" та інтернет-телефонія, і цифрові матеріали, серед яких кіно-релізи та передові послуги електронної охорони здоров'я [2].

Економіка ЄС багато в чому залежить від інформації і комунікації. Громадяни ЄС вимагають від Союзу підтримки достатньої кількості інформації і допомоги в отриманні  цієї інформації.

Ця сфера політики ЄС є головною в діяльності держав-членів. ІКТ є результатом зацікавленості держав-членів в ліквідації браку інформації в ході проведення економічної політики ЄС. Таким чином, ініціатива Комісії щодо координації інформаційної діяльності, в першу чергу,  спрямована на залучення держав-членів до тісної співпраці з усіма ключовими гравцями: установами та органами ЄС, національними, регіональними та місцевими органами влади держав-членів, європейськими політичними партіями і громадським суспільством.

Багато питань, пов’язаних з електронними комунікаціями і ЗМІ представляють спільний інтерес для багатьох країн по всьому світу. Таким чином, ЄС співпрацює з багатьма країнами та міжнародними організаціями, представляючи європейські інтереси і активно пропагуючи переваги інформаційного суспільства та культурного різноманіття для всіх людей. При цьому, його основними завданнями є наступні [4]:

·        вирішення питань, які виникають в глобальному інформаційному суспільстві і представлення відомостей, які викликають взаємний інтерес;

·        скорочення інформаційної прірви між багатими і бідними країнами шляхом розвитку інформаційного суспільства в країнах, що розвиваються. Підвищення обізнаності в ЄС стратегічного характеру інтеграції країн, що розвиваються в умовах інформаційного суспільства;

·        підтримка економічного зростання і розвитку інформаційних та комунікаційних технологій у рамках міжнародного співробітництва, а також сприяння Європейському регулюванню;

·        виявлення та усунення основних проблем для співробітництва в галузі досліджень ІКТ, у випадку коли така співпраця є позитивною на глобальному рівні, або коли вона може сприяти підтримці політики ЄС у галузі регулювання телекомунікаційного та інформаційного суспільства;

·        створення сприятливих умов для міжнародного співробітництва у сфері досліджень і можливість доступу до знань і передачі знань, технологій і навичок на міжнародному рівні;

·        заохочення до культурного різноманіття в засобах масової інформації і на міжнародних форумах;

·        заохочення до політики, спрямованої на зміцнення засобів масової інформації та медіа-індустрії задля заохочення плюралізму і основних принципів, які регулюють функціонування демократичних засобів масової інформації.

Спільні завдання реалізуються на трьох взаємопов'язаних рівнях: глобальному рівні, на рівні двосторонніх і регіональних політичних діалогів та економічного співробітництва, в якому європейська модель володіє значною прихильністю інших країн та рівні співробітництва в галузі досліджень, що дозволяє розвивати взаємовигідне партнерство. Діяльність на всіх трьох рівнях відіграє важливе значення для успіху ЄС у перспективі Лісабонської стратегії.

Література

1.      Раков С.А. Освіта: компетентнісний підхід з використанням ІКТ [інформаційно-комунікаційних технологій] : Монографія / Харків. нац. педагог. ун-т ім. Г. С. Сковороди - Харків : Факт, 2005 - 359 с. : рис., табл. - ISBN 9666373742.

2.     European Commission: Information and Communication Technoligies [Електронний ресурс] // FP7 ICT Work Programme Режим доступу: http://cordis.europa.eu/fp7/ict/.

3.     European Commission: Information and Communication Technoligies [Електронний ресурс] // ICT for Competitiveness & Innovation — Режим доступу: http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/ict/index_en.htm.

4.     ICT & Ageing [Електронний ресурс] // European Study on Users, Markets and Technologies - Режим доступу: http://www.ict-ageing.eu/.