Гутченко А. В. наук. керівник Чайковська О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

ВПЛИВ ОПОДАТКУВАННЯ НА РІВЕНЬ САМОФІНАНСУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВА

В сучасних умовах ринкової економіки, конкуренції і нестабільного зовнішнього середовища обов'язковою умовою успішної господарської діяльності є забезпечення умов для самофінансування. В ринкових умовах господарства підприємства самостійно обирають стратегію й тактику діяльності, а самофінансування є методом відтворювального розвитку діяльності, тому тема дослідження є актуальною.

Метою даної статті є проаналізувати вплив оподаткування на рівень самофінансування підприємства.

В економічній науці питанню самофінансування присвячені праці сучасних вчених-економістів: Омелянович Л. О., Зятковського І. В., Опаріна В.М., Терещенко О.О., Філіної Г.І., Поддєрьогіна А.М. та інших.

У різних літературних джерелах розрізняють самофінансування у вузькому і в широкому сенсі. Перше – це фінансування лише інвестиційної діяльності за рахунок власних засобів. Друге – самофінансування не лише розвитку підприємства, але і його поточної (операційній) діяльності.

Отже, самофінансування є способом фінансового забезпечення діяльності суб'єкта підприємництва за рахунок власних засобів.

Головним джерелом самофінансування підприємств виступає чистий прибуток. Як економічна категорія прибуток відображає остаточну грошову оцінку виробничої та фінансової діяльності і є найважливішим показником фінансових результатів підприємств, їх фінансового стану. Чистий прибуток – це прибуток, який залишається в розпорядженні підприємства після сплати податків.

Оподаткування прибутку підприємства здійснюється на основі Податкового кодексу України, прийнятого у 2010 році. У кодексі основною ставкою податку на прибуток є 16%. Але передбачено поетапне зниження ставки податку: з 01.04.2011 до 31.12.11 – 23%; з 01.01.2012 до 31.12.12 – 21%; з 01.01.2013 до 31.12.13 – 19%; з 01.01.2014– 16%.

 Об’єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоректованого валового прибутку на суму валових витрат та суму амортизаційних відрахувань.

Тому, можна сподіватися, що оптимізація оподаткування призведе до зменшення податку та, відповідно, до зростання чистого прибутку як джерела самофінансування підприємства.

Також, одним із перспективних джерел поповнення ресурсів підприємств може бути інвестиційний податковий кредит. Інвестиційний податковий кредит – це відстрочка плати податку на прибуток на визначений строк із метою збільшення фінансових ресурсів підприємства для здійснення інноваційних програм, які у свою чергу збільшать масу прибутку, а отже, і податкових платежів.

Забезпечення нормального функціонування підприємницьких структур у нестабільному соціально-економічному середовищі та якісного управління фінансовими ресурсами можливе лише при наявності розробленої керівництвом підприємства концепції управління податками. Ефективна податкова політика дасть змогу звести до мінімуму податкові зобов’язання з податку на прибуток, а також здійснити його оптимізацію, і тим самим збільшити розмір чистого прибутку.Отже, для ефективного управління податковими платежами на підприємстві необхідно: досконало знати податкове законодавство, оперативно реагувати на його зміни, мати певний рівень підготовки менеджерів та аналітиків.

Розгланути сплату податку на прибуток та заходи щодо її оптимізації  можна на прикладі ТОВ «Армліт-Донбасс». Так, на цьому підприємстві податок на прибуток займає найбільшу частку в структурі податкових платежів: на 2008 рік він склав 61,2% а у 2009 році – 56,2%. Доцільно рекомендувати підприємству організацію податкового планування на підприємстві саме стосовно цього податку. Система організації податкового планування як засобу оптимізації оподаткування прибутку промислового підприємства повинна включати:

- податковий контроль – щоденний моніторинг зміни законодавчої бази у сфері прибуткового оподаткування підприємств, а також контроль правильності обчислення валових доходів і витрат та податкових зобов’язань з податку на прибуток;

- поточне податкове планування – заходи з поточної оптимізації податку на прибуток, складання типових схем господарських операцій і реалізації угод, що впливають на валові доходи і валові витрати підприємства;

- стратегічне податкове планування – складання прогнозів сплати податку на прибуток, а також схем реалізації заходів щодо зниження загального податкового навантаження.

Таким чином, податкове планування дозволяє підприємству оптимізувати розмір оподаткованого прибутку, збільшити обсяги чистого прибутку, що залишився в розпорядженні підприємства і відповідно, розширити можливості фінансування за рахунок власних джерел.

 

Література:

1.                      Опарін В.М. Фінанси. Навчальн. посібник КИПУ, 2001

2.                      Фінансова діяльність суб`єктів господарювання. Навч. посіб. (друге видання, перероблене і доповнене)/Л.О.Омелянович, О.В.Чайковська, Г.Є.Долматова, О.В.Іванова, А.Ф.Кононенко, І.І.Канєєва, О.В.Гладкова, Г.М.Александрова – Донецьк: ДонДУЕТ, 2008. – 281с.

3.                      Терещенко О.О. Фінансова діяльність суб`єктів господарювання. Навчальний посібник. К.: КНЕУ, 2003. – 554с.