Кіосова Ірина, студентка 1-го курсу

Інститут освітніх

інженерно-педагогічних технологій

Бердянського державного педагогічного університету

Науковий керівник: старший викладач Криворучко Н.В.

 

Три роки України в СОТ: наслідки для економіки

 

Актуальність теми дослідження. Приєднання України до СОТ відповідає її стратегічним інтересам. По суті, воно означатиме кардинальний поворот від практики довільного встановлення та застосування державою правил економічної поведінки до поступового впровадження правил, визнаних на багатосторонній міжнародній основі.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Вступу в СОТ присвячено дуже багато публікацій. Це зумовлено необхідністю проведення ґрунтовного аналізу стосовно подальших можливостей та погроз, які автоматично виникнуть після приєднання України до країн-членів СОТ. Серед науковців, що займаються дослідженням вказаної проблематики, виділимо Базилюк Я.Б., Белинську Я.В., Гальчинський А.С., Жаліло Я.А., Матюшенко І.Ю., Семіноженко В.П. та багато інших.

Метою дослідження є оцінка трьох років перебування України у складі СОТ та тих змін, що членство у цій організації принесло нашому суспільству та економіці.

Результати дослідження. Оцінюючи перший рік членства України в СОТ, слід відзначити, що країна завершила тривалий процес приєднання до цієї міжнародної організації у несприятливий період розвитку світового господарства і, відповідно, міжнародної торгівлі. Йдеться про вплив світової фінансово-економічної кризи на економіку України.

Членство України в Світовій організації торгівлі позитивно позначилося на економіці і правовій системі держави. Проте через кризу багато процесів не принесли очікуваних результатів.

Однак, за всі три роки членства в СОТ в Україні так і не припинилися дискусії на тему доцільності вступу в цю організацію. Можливо, причина цього в тому, що за всі ці роки Україна так і не скористалася тими перевагами, які дає членство у Світовій організації торгівлі. Можливо, великий бізнес, який сам вирішує свої зовнішні питання, якось скористався окремими перевагами, але загалом українське бізнес-середовище не відчуло, що країна вже кілька років є членом СОТ. В першу чергу після вступу до СОТ в Україні очікували збільшення передбачуваності, як законодавчих змін, так і рішень виконавчої влади. Це мало б сприяти більший стабільності українського законодавства. Поки цього не сталося. Також членство в СОТ стало суттєвою перешкодою для вступу України до Митного союзу. Так, на думку експертів, якщо Україна хоче визначити свою торгову політику для кращого доступу до ринків, де показники споживання  найвищі, вона має рухатися до Заходу і дивитися на Європу, тому що саме тут для неї лежить потенціал збільшення обсягів продажів і експорту.

Очевидним юридичним ускладненням при розгляді можливості ускладнення Україною Митного союзу з Росією, Казахстаном і Білоруссю є те, що Україна єдина з чотирьох країн є членом Світової організації торгівлі. Це означає, що вона підкоряється правилам і обмеженням СОТ щодо того, в які митні союзи вона може вступати як член СОТ. Існує серйозна можливість застосування юридичних санкцій у випадку, якщо Україною будуть порушені положення СОТ при вступі до Митного союзу.

Підсумком всього вищезазначеного є наступна таблиця.

Таблиця 1.

Наслідки вступу до СОТ для підприємств України

Можливі позитивні наслідки вступу до СОТ

Слабкі сторони при вступі до СОТ

Можливість реструктуризації економіки за допомогою більш активного залучення іноземних інвестицій.

Низька якість (невідповідність українських стандартів світовим), невідповідність сучасним потребам споживачів.

Передбачуваність умов поставок українських товарів на зовнішні ринки.

Відсутність у малого та середнього бізнесу досвіду продажу на зовнішніх ринках в умовах жорсткої конкуренції.

Використання загальноприйнятої процедури вирішення торгівельних суперечок

Висока енергомісткість виробництва.

Загрози, що можуть виникнути від вступу до СОТ

Можливості, що надасть вступ до СОТ

Технологічна відсталість і високий рівень зношеності обладнання, в наслідок чого – неконкурентоспроможність багатьох підприємств, їх можливе банкрутство та ліквідація

Підвищення ефективності, розширення асортименту, поліпшення якості товарів.

Неможливість широкого використання державних субсидій, які скоротяться після вступу до СОТ. Без держпідтримки багато

підприємств можуть виявитися нерентабельними.

Забезпечення вітчизняній продукції гарантований доступ на іноземні ринки.

 

Приєднавшись до СОТ, Україна отримає ті самі умови торгівлі, що й усі учасники цієї організації.

 

Висновки. СОТ – це лише надання Україні певних можливостей, своєрідний трамплін для подальшої інтеграції у систему міжнародних торгівельно-економічних відносин. Приєднання України до СОТ – це відкриття колосальних потенційних можливостей, але не гарантії успішної зовнішньої інтеграція України у світову економіку торгівлі чи збільшення іноземних інвестицій. Приєднання України до СОТ поліпшило умови доступу на ринки її членів, проте автоматично не призведе до розширення ринків збуту української продукції. Без підвищення якості продукції та зміни структури зовнішньої торгівлі (експорт більш технологічних товарів, збільшення ролі сектору послуг) Україна й надалі не зможе скористатися перевагами, які дає членство у СОТ.