Бойко І.О., Колокольцев О.В.

Донецький Національний Університет економіки і торгівлі

ім.М.Туган-Барановського

 

Значення управлінського обліку в діяльності КОМЕРЦІЙНОГО банку

 

Ефективна діяльність банківської установи забезпечується за допомогою прийняття правильних управлінських рішень. Повнота інформованості, її своєчасність, якості обліково-аналітичної інформації кожного банку впливають на швидкість реакції управління та на прийняття виважених управлінських рішень. Це дасть змогу вчасно  реагувати на зміни у сучасному середовищі та  сприятиме підвищенню ефективності банківської діяльності.

Питання організації управлінського обліку та пошуку ефективних методів його ведення для банківських установ є актуальним питанням сьогодні, оскільки розвиток науково-технічного прогресу сприяє ускладненню системи управління банком, запровадженню нових видів банківських продуктів та послуг, зростанню обсягу інформації.

В умовах мінливого зовнішнього середовища суттєво зростає ймовірність настання негативних наслідків управлінських помилок, що в загальному призводить до зниження ефективності банківської діяльності.

Використання управлінського обліку впливає на всю систему внутрішнього контролю банку, формує реальні можливості для удосконалення  його управління.

Стабілізація економічних процесів вплинула на змінила поглядів на банківську сферу як джерело надприбутків. Активізація функцій банків у процесах залучення, накопичення та розміщення коштів із наступним кредитуванням галузей національної економіки зумовлює необхідність в опрацюванні раціональних механізмів управління банківською діяльністю. В даний час вітчизняну банківську систему сформовано, а подальший її розвиток прямо залежить від ефективності діяльності вже існуючих банків та від їх здатності наповнити ринок банківськими продуктами [3].

Успішний розвиток банківської діяльності значно залежить від ефективності та своєчасності управлінських рішень. Сучасні умови діяльності банку унеможливлюють прийняття рішень на підставі лише інтуїції, вимагаючи отримувати інформацію про реальний стан справ у режимі реального часу. Керівництво вищої та середньої ланки має володіти інформацією про структуру доходів та видатків, планові та фактичні показники діяльності і не тільки загалом по банку, але й у розрізі його окремих підрозділів [3]. Це дає змогу здійснити мотивований вибір управлінських рішень.

На практиці ми переконуємось у тому, що: «Хто володіє інформацією, той володіє світом». Ефективна інформаційна система має визначальне значення у життєдіяльності кожного суб’єкту господарської діяльності, особливо для функціонування банків. Необґрунтовані управлінські рішення призводять до значних втрат, зниження ліквідності, платоспроможності та, як наслідок, — до банкрутства [3].

Основні функції управління – контроль та регулювання, побудовані на зіставленні планових даних та інформації оперативного обліку. Оцінюють результати управлінських рішень за показниками внутрішньої звітності.

Планування і координація подальшої діяльності банку базується на відповідних аналітичних розрахунках. Основними об’єктами системи управлінського обліку виступають:

- витрати (поточні і капітальні) та доходи в цілому і окремих

  структурних підрозділів;

- собівартість, як форма цільового спрямування витрат;

- внутрішнє ціноутворення (трансфертні ціни);

- планування;

- внутрішня звітність [1].

Характерною ознакою управлінського обліку є взаємозв’язок його складових: планування, обліку, аналізу, контролю і регулювання. Обліковий компонент – лише один із елементів цього взаємозв’язку, хоча досить важливий – він становить інформаційну основу управління внутрішньою діяльністю банку, впливаючи на його стратегію і тактику [1].

Одним із ключових аспектів впровадження системи управлінського обліку є раціональна організація процессу бюджетування, внутрішнього аналізу та належного механізму контролю. Побудова системи бюджетування передбачає формування технології складання бюджетів, встановлення їх взаємозв’язків та підпорядкованості, розробки форм бюджетів тощо [1].

Отже, з метою забезпечення апарату управління інформацією щодо найефективнішого управління діяльністю підрозділів банку система управлінського обліку повинна містити такі основні елементи: центри відповідальності; контрольовані показники; первинні документи управлінського обліку; облікові регістри для групування даних; форми управлінської звітності; облікові процедури збору, оброблення i представлення інформації користувачам. Це дозволить досягти найвищого фінансового результату.

 

Література:

 

1.     Кравченко О.В. Напрями організації управлінського обліку в банку// Економічні науки.-2010.- №7.-С.1-8.

2.     Нестеренко Ж.К., Сівець Н.С. Вплив управлінського обліку на якість аналізу банківської діяльності// Економічний простір.-2010.-№38.-С.118-125.

3.     Плаксова В.Ю. Проблемні питання впровадження управлінського обліку в практику банків України: [Електронний ресурс] –Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua .