Сучасна система преміювання на підприємстві

                                                                                         

Постановка проблеми.

Оплата праці – основна невідємна частина організації будь-якого бізнесу, адже виконану роботу слід оплачувати. Крім власне заробітної плати, працівникам дуже часто виплачують додаткову винагороду за окремі роботи, досягнення, завдання. Такі виплати називають преміями. Як правильно організувати систему преміювання на підприємстві є досить важливим питанням. Саме тому тема даного дослідження є актуальною.

Аналіз останніх досліджень та публікацій.

Дослідженням даної проблеми займається велика кількість вітчизняних науковців. Зокрема, це К. Єрохін [1], О. Золотухін [2], Н. Тарасова [3], та ін.

Мета дослідження.

Метою даної статті є визначення законодавчої бази преміювання, розкриття суті та видів премій на підприємстві, відображення особливостей оподаткування премій.  

Виклад основного матеріалу.

Законодавча база преміювання

Крім Кодексу законів про працю України, спеціальним законом, що регулює принципи оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, а також з окремими громадянами, є Закон про оплату праці.

Стаття 2 Закону визначає структуру заробітної плати. Вона складається з трьох частин.

1. Основна заробітна плата – винагорода за виконану роботу відповідно

до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обовязки).

2. Додаткова заробітна плата – винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідництво і за особливі умови праці. Додаткова зарплата включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

3. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати – виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові та матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або здійснюються понад встановлені зазначеними актами норми. [4]

         Премія – це основний вид додаткової, понад основну заробітну плату, винагороди, яка виплачується працівникам за результатами їх трудової діяльності та виробництва в цілому за показниками та умовами оцінки цих результатів, визначеними підприємством. [5]

         Отже, премії на підприємстві можуть виплачуватися як у вигляді додаткової зарплати (якщо вони повязані з виробничою або господарською діяльністю), так і у складі інших заохочувальних виплат (у разі виплат премій одноразово, несистематично або за спеціальною системою).

         Види премій

         Премії поділяються на: [6]

         1) премії та винагороди, у т. ч. за вислугу років, що мають систематичний характер, незалежно від джерел фінансування (крім відсоткових або комісійних винагород, виплачених додатково до тарифної ставки (окладу, посадового окладу);

         2) винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або здійснюються понад встановлені зазначеними актами норми.

         Оподаткування премій

         Податок на прибуток

         Залежно від того, якого виду премія нараховується, вона включається до фонду оплати праці або як додаткова заробітна плата, або як інші заохочувальні та компенсаційні виплати. [6] Але у будь-якому разі всі премії є витратами на оплату праці і включаються до валових витрат платника податку (крім премій, які включаються до матеріальної допомоги, що звільняється від оподаткування).

         Проте необхідною умовою віднесення до складу валових витрат є звязок витрат на оплату праці з господарською діяльністю підприємства та зазначення про можливість виплати такого виду премій у трудовому чи колективному договорі (у Положенні про преміювання). Тож у будь-якому разі не можуть включатися до складу валових витрат як основна заробітна плата, так і премії та інші заохочення, виплати, не повязані з веденням господарської діяльності підприємства.

         ПДВ

         Відповідно до Закону про ПДВ, виплата у грошовій формі заробітної плати (та інших прирівняних до неї виплат) не є обєктом обкладення податком на додану вартість.

         У разі виплати премій у негрошовій формі підприємство зобовязане нарахувати ПДВ при переданні активу, адже ця операція з погляду Закону про ПДВ є операцією поставки. При цьому Законом про ПДВ передбачено: у разі здійснення натуральних виплат у рахунок оплати праці фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податків, база для нарахування ПДВ визначається виходячи з фактичної ціни операції, але не нижчої за звичайні ціни. Тобто якщо виплату провели за нижчою ціною, базою для розрахунку податку є саме звичайна ціна.

         ПДФО

Премія, як складова частина заробітної плати, включається до оподатковуваного доходу та обкладається податком з доходів фізичних осіб

за ставкою 15% (з 01.01.2007 р.) із застосуванням Закону про доходи.

         У разі виплати премії у негрошовій формі Закон про доходи передбачає застосування коефіцієнта для обчислення суми податку. 

Висновки та пропозиції.

Отже, преміювання працівників підприємства здійснюється за результатами роботи щомісячно в межах фонду заробітної плати, затвердженого кошторисом, у відсотках до посадового окладу, включаючи надбавки і доплати. За результатами роботи за місяць для визначення розміру премій враховується: виконання заходів та завдань, передбачених виробничими планами та планами науково-дослідних робіт; виконавча та трудова дисципліни.

Список використаних джерел:

1.                 Єрохін К. Організація системи преміювання на підприємстві.

2.                 Золотухін О. «Виробничі» премії працівникам торгівлі.

3.                 Тарасова Н. Премія: і заохочення, і покарання.

4.                 Закон про оплату праці – Закон України від 24.03.95 р. №108/95-ВР «Про оплату праці».

5.                 Рекомендації №23 – Методичні рекомендації щодо організації матеріального стимулювання праці працівників підприємств і організацій, затверджені наказом Мінпраці України від 29.01.2003 р. №23.

6.                 Інструкція №5 – Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. №5.

7.                 Вікіпедія. http://uk.wikipedia.org/wiki/Премії.