Медицина, 16

Ільчишин О.С., Подолянська В.В.

М. Львів, Україна, Львівський національний медичний університет ім. Д. Галицького.

 

 

КОМПЛЕКСНЕ ПРОМЕНЕВЕ ОБСТЕЖЕННЯ ХВОРИХ З ПРОФЕСІЙНИМИ ПНЕВМОКОНІОЗАМИ.

 

 

 

            Виникнення пневмоконіозів,  ускладнених розвитком вторинних захворювань нирок  і печінки, та зміною функції імунореактивності  організму є на сьогодні особливо актуальною проблемою.

         Нами обстежено 116 хворих з різними стадіями пневмоконіозу зі стажем роботи »під землею» від 8 до 15 років.      

         Окрім рутинного клініко-лабораторного обстеження, хворим були проведені: рентгенологічне обстеження ( рентгеноскопія і рентгенографія), сканування легень з МАА-J-131, радіо імунологічне визначення в плазмі крові АКТГ, кортизолу,  імуноглобулінів А, М,G, сонографічне обстеження печінки та нирок.

         При рентгенологічному обстеженні пневмоконіоз І ст. був виявлений у 78 хворих, ІІ ст. – у 24, ІІІ ст. – у 14 хворих.

         При радіо імунологічному аналізі у 70 % хворих з І ст. захворювання концентрація імуноглобулінів та гормонів була у межах норми,  у 22 % хворих – відзначається значний достовірний ріст імуноглобулінів при нормальному вмісті АКТГ, кортизолу, та у 8 % випадків достовірне зниження концентрації імуноглобулінів з ростом АКТГ та кортизолу.

         При обстеженні хворих зі ІІ  ст. захворювання у  56  % випадків концентрація імуноглобулінів та гормонів була у межах норми,  у 35 % хворих – відзначається достовірний ріст як імуноглобулінів так і гормонів надниркового профілю, та у 9 % випадків достовірне зниження концентрації імуноглобулінів та гормонів.

При обстеженні хворих з ІІІ ст. захворювання у 10 % хворих визначалося достовірне зниження рівня імуноглобулінів та концентрації АКТГ, кортизолу ,  у 2 % хворих – концентрація імуноглобулінів та гормонів була у межах норми, та у 2 % випадків -  відзначалося незначне підвищення рівня імуноглобулінів при нормальному вмісті досліджуваних гормонів.

         При сонографічному обстеженні печінки та нирок не виявлено кореляції між стадією пнемоконіозу та патологією цих органів. У 96 хворих – патології нирок та печінки не виявлено, у 27 хворих – виявлено калькульозну хворобу нирок або печінки різної стадії та форми, у 25 хворих – явища пієлонефриту, у 45 хворих – ознаки хронічного гепатохолециститу і у 16 хворих – початкові форми цирозу печінки. Доречно сказати, що лише 7 % хворих мали скарги з боку нирок та печінки.

         Комплексне променеве обстеження хворих з професійними пневоконіозами дозволяє: вточнити стадію процесу, в тому числі діагностувати на ранніх стадіях захворювання; визначити стан імунореактивних особливостей  організму, виявити вторинні захворювання нирок та печінки, провести корегуючи лікування з врахуванням виявленої патології, що дозволить продовжити професійну діяльність шахтарів.

 Ільчишин Оксана Степанівна                     м. Львів, вул. Гречана 6-1, 067-9980053

Подолянська Вікторія Володимирівна   м. Львів, вул. Червоної                           Калини 119-23, 063-2311342

 

 

 

 

kos_ma@hotbox.ru