Акмалдінова О.М., Письменна О.О.

Національный авиаційний університет, Київ, Україна

ІНОЗЕМНА МОВА В ПІДГОТОВЦІ ФАХІВЦІВ З ЕКОНОМІКИ ЦИВІЛЬНОЇ АВІАЦІЇ

  Останнім часом одним з найбільш актуальних питань для багатьох авіакомпаній і авіапідприємств стало питання про мовну підготовку персоналу. З розширенням науково-технічних і комерційних зв'язків на рівні підприємств і організацій ділове спілкування іноземною мовою стало компонентом професійної діяльності фахівців в галузі цивільної авіації, партнерських відносин в умовах розширення зовнішньоекономічних зв’язків  незалежної України.

 Багато вишів, серед яких і НАУ, вважали за необхідне ввести курс іноземної мови в сфері ділового професійного спілкування, який має за мету сприяти покращенню та полегшенню професійного письмового та усного спілкування англійською мовою у рамках визначеної  професійної сфери діяльності у практиці англомовних контактів фахівців авіакомпаній, авіапідприємств та установ,   практиці усного та письмового перекладу ділової документації та літератури. Матеріали курсу включають  лексику договорів, документації, переговорів, кореспонденції й інших ділових документів, діловодства, ведення телефонних розмов, лексику ділової активності організації, функціонального та соціального аспектів трудової діяльності, вирішення конфліктних ситуацій, фінансової звітності, комерційних контактів підприємств цивільної авіації, проведення роботи в рекламному просуванні послуг; діалогову роботу з організації функціонування офісу; тексти ділової спрямованості тощо.

Успішне оволодіння програмою з іноземної мови дозволяє  студентам проводити науково-теоретичну та експериментальну роботу, використовуючи іншомовну оригінальну професійну літературу за фахом, брати участь в іншомовній усній та письмовій фаховій комунікації в різних галузях науки. Крім того, розширюються професійні та науково-професійні зв'язки з зарубіжними спеціалістами, необхідність безпосереднього обміну науково-технічною інформацією. Багато уваги сьогодні приділяється збільшенню ролі іноземної мови в діяльності випускників технічних університетів та інститутів, яка зокрема включає підготовку наукових оглядів, доповідей,  анотацій,  рефератів,  курсових  та  дипломних  проектів.

Виклад і оформлення інформації англійською мовою є складовою частиною діяльності фахівця, який має справу з публікацією своїх наукових досліджень і повідомленням своїх наукових результатів світовій науковій громадськості. У зв'язку з цим перед ним ставляться наступні загальні практичні задачі: володіння науково-технічним перекладом, аналіз і розуміння принципів організації науково-технічного тексту, знання основних прийомів та правил розумової діяльності  при реферуванні, анотуванні, витяг з тексту інформації у формі реферату та анотації з урахуванням вимог композиційного і змістовного характеру, оформлення результатів за допомогою друкованих засобів та електронних носіїв інформації.

Програма курсу передбачає ознайомлення зі змістом текстів через формальні показники, лексику та стилістичні особливості наукового усного та письмового спілкування, системну та систематичну роботу з завданнями-інструкціями, що є алгоритмами навчальних дій  при анотуванні та реферуванні науково-технічних текстів, вивчення фраз-кліше наукової мови та мовлення, специфічних для наукових доповідей, оглядів, рецензій, обговорень тощо під час виконання творчих вправ на самостійний підбір текстоутворюючих елементів і складання текстів за матеріалами власної навчальної, студентської наукової або професійної діяльності.

Фахівці констатують той факт, що  сьогодні активно міняється попит потенційних працедавців на характер навиків і умінь випускників, які мають бути орієнтовані на виконання практичних завдань.  У зв'язку з цим  отримали розвиток короткострокові програми інтенсивного навчання англійської мови,  перш за все зумовлені розвитком інтеграційних процесів у сфері вищої освіти. Наприклад, зростає інтерес до так званої «бізнес-мови», оскільки багато студентів планують працювати у сфері міжнародного бізнесу, тому не викликає сумнівів необхідність введення аспекту «бізнес-мова» в групах з високим рівнем підготовки. Завдання курсу полягає перш за все в тому, щоб  познайомити студентів з низкою найбільш актуальних проблем через презентацію тематичної лексики, читання і аналіз текстів за проблемними ситуаціями,  через ознайомлення з вимогами даного підстилю англійської мови, а також зі змінами,  викликаними розвитком цієї сфери людської діяльності. Окрім переорієнтації на більш професійні теми і потрібні навики, сучасні вимоги навчання включають посилення елементів проблемного навчання; практику реалізації ідей англійською мовою; роботу з величезними об'ємами печатних матеріалів; формування досвіду міжкультурної комунікації,  розвиток навиків і умінь, необхідних  для міжнародного бізнесу і менеджменту; вироблення у кожного студента прагматичного підходу в оволодінні англійською мовою. Як приклад розглянемо розділи теми   «Airline finance and accounting management»:

1.     The role of Financial Departments and relationships with other corporate functions.

2.     Business strategy  and market requirements for finance and accounting people.

3.     Accounting and control of passenger sales. Ticket inventory and control, registration of ticket use and sales reporting.

4.     Forms of payment, refund procedures and remittance procedures.

Кожен розділ  представлений текстами, що обговорюються на заняттях,  через які вводиться необхідна тематична лексика.  Також використовуються стандартні діалоги і  робота за моделлю «запитання-відповідь» в типових ситуаціях спілкування.

Викладання ділової і професійної мови відповідає вимозі програми «навчання протягом всього життя», що стала одним з пріоритетів Болонського процесу,  а також критерію визначення рівня підготовки фахівця з наявністю диплома МБА (майстер ділового адміністрування).