Право/4. Трудовое право и право социального обеспечения

Нікель М., Кондратьєв В. О.,

Донецький національний університет економіки та торгівлі

 імені Михайла Туган – Барановського, Україна

 

Правовий статус профспілок у сфері трудових відносин

У сучасному українському соціумі однією з необхідних умов та ознак сформованості демократичного суспільства є самоорганізація громадян. В Україні соціально-політична активність та само організованість громадян, яка виявляється у самоврядуванні громадян, виборності та прагнення до представництва в органах державної влади і управління, завжди була високою, що обумовлює можливість розбудови в Україні розвиненого і соціально зацікавленого суспільства.

Метою статті є висвітлення правових засад функціонування профспілок як демократичного інституту захисту прав громадян у сфері їх професійної діяльності.

Реалізація та задоволення потреб суспільства дає можливість особам повноправно діяти у громадянському суспільстві та реалізовувати свої інтереси. Однією з соціально-економічних організацій захисту інтересів саме найманих працівників виступають профспілки.

У сучасних умовах розвитку трудових правовідносин значно розширилась сфера діяльності профспілок щодо захисту інтересів робітників. Сьогодні профспілки керуються не корпоративними інтересами своїх членів, а широкими громадянськими потребами представників найманої праці, внаслідок чого відповідним чином змінилась і сфера їх діяльності.

Згідно з Конституцією України громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх тру­дових і соціально-економічних прав та інтересів.

Відповідно до Закону України "Про професійні спілки, їх права і гаран­тії діяльності" професійна спілка визначається як добровільна, неприбуткова громадська організація, яка об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).

Метою діяльності профспілок є представництво, здійснення та захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. Забороняється будь-яке обмежен­ня прав чи встановлення переваг при укладанні, зміні або припиненні трудового договору в зв'язку з належністю або неналежністю до профспілок чи певної профспілки, вступом до неї або виходом із неї.

Профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів, які приймаються з'їздами, конференціями, установ­чими або загальними зборами членів профспілки відповід­ного рівня і не повинні суперечити законодавству України.

Основним завданням профспілок є представництво і за­хист інтересів працівників перед власником. Виходячи з цих задач, основними функціями профспілок висту­пають захисна і представницька, які доповнюються кон­трольними повноваженнями за додержанням законодавства про працю.

Основними напрямами участі профспілок у функціонуванні громдянського суспільства є:

-   наділення і розширення прав і свобод людини та громадянина, які є фундаментальною основою становлення і розвитку громадянського суспільства. Профспілки мають формувати у трудових колективах тв суспільстві принципи солідарності та взаємодопомоги, протиставляючи їх принципам індивідуалізму та егоїзму;

-   участь профспілок у вдосконаленні системи соціального партнерства, яке допомагає стабілізувати і зміцнити громадянське суспільство. Громадянське суспільство передбачає систему конструктивного співробітництва різних соціальних груп та об’єднань, яка цивілізує соціальні конфлікти та спрямовує їх розв’язання в правове поле;

-   активна участь профспілок у процесах самоврядування, що служить передумовою подальшого динамічного розвитку громадянського суспільства.

Сьогодні профспілки значно активізували свою захисну функцію суттєво і впливають на законотворчу діяль­ність щодо розробки і прийняття нового трудового кодексу та реалізації економічних реформ. У той же час залишається ряд питань, що вимагають закріплення такого правового статусу та повноважень профспілок, які відповідали б ринковим відносинам.

До таких належать закріплення на законодавчому рівні не тільки прав, а й обов'язків профспілкових органів; розв'я­зання питання про майнову відповідальність профспілок за невиконання своїх обов'язків, визначення фінансових дже­рел для такої відповідальності. У Законі України "Про ко­лективні договори і угоди" передбачається індивідуальна відповідальність осіб, котрі представляють трудовий колек­тив.

Необхідно передбачити правові засоби, які забезпечують незалежність профспілок від підприємців. Найбільш корис­ним може бути досвід США, Данії, законодавством яких заборонено включати до складу профспілки, що складаєть­ся з найманих працівників, осіб, котрі належать до адміністрації, навіть найнижчої ланки.

Роль профспілок у функціонуванні громадянського суспільства та забезпеченні захисту трудових прав робітників залежить від різноманітних факторів. Найбільш вагомими з них є наступні: стан і розвиток самого громадянського суспільства, його складових; стан політики держави у сфері захисту праці і соціальної політики; стан і розвиток профспілок, профспілкового руху.

Сучасний етап розвитку економіки на базі якісно нових технологій та інформаційних систем змінює і структуру виробництва, і структуру робочої сили, породжує нові види діяльності профспілок, що дозволяє їм ставити питання про науково обґрунтоване планування і організацію підготовки фахівців нових спеціальностей та сприяти їх участі в усіх процесах функціонування та розвитку суспільства.

Крім того, сьогодні зростає соціально-виховна роль профспілок України, а у зв’язку  з цим жодної суспільно значимої події не повинно відбутися без активної участі та ефективного впливу профспілок.

Наукове обґрунтування діяльності профспілок, перспектив і напрямів розвитку профспілкового руху вимагає кардинального оновлення їх структури, яка сьогодні в Україні все ще залишається радянською; необхідність усвідомлення українськими профспілками зміни форм, методів та засобів діяльності всіх їх структур і ланок; врахувати стан економічної, політичної та правової системи України, його незавершеність та несистемний характер.

Таким чином, профспілки, у вузькому змісті, є  організаціями захисту економічних та соціальних інтересів найманих працівників, а у широкому –  важливим інститутом громадянського суспільства, покликаним представляти, виражати і захищати інтереси найманих працівників як громадян. Їх роль у громадянському суспільстві визначається ступенем наділення і розширення завдяки їх діям і боротьбі громадянських прав і свобод найманих працівників, утвердження і розвитку у ньому практики соціального партнерства і стимулювання профспілкового самоврядування. Оскільки у різні часи профспілки тим чи іншим чином сприяли цьому, можна стверджувати, що вони завжди брали участь у становленні громадянського суспільства, відіграючи у цьому процесі не останню роль. 

Література:

1.                      Про професійні спілки, їх права і гарантії діяльності [Електронний ресурс] : закон України № 489 – V : [затверджений ВРУ 19 грудня 2006 року ] – Режим доступу: <http://www.pravoved_in_ua>

2.                      Вплив проф­спілок на соціальну спрямованість економічних реформ в Україні // Україна: аспекти праці. — 1998. — №1. — С. 29-37

3.                      Участь профспілок у цивільному процесі [Електронний ресурс] –Режим доступу: <http://vuzlib.net/beta3/html/1/12661/12706/>