Секция 17-СХ “4. Технологии хранения и переработки с.-х. продукции

 

Вовченко Б.О., Пентилюк С.І., Пентилюк Р.С.

Херсонський державний аграрний університет, Україна

Технологія приготування вологих кормових сумішей

 

Технологія ТЕКМАШ дозволяє готовити на устаткуванні ТЕК-СМ великий асортименти кормових продуктів з різних бобових або бобово-злакових культур [1].

Пропонується кілька способів організації повноцінної годівлі тварин:

- у схемах випоювання телят і поросят доцільно повністю виключити відвійки і частково замінити незбиране молоко бобовими продуктами.

- у комбікормах для тварин рослинні білкові компоненти (соєва і соняшникова макухи й шроти) частково або повністю можна замінити бобовими мішанками;

- у раціонах тварин дорогі комбікорми можна частково замінити на бобово-злакові мішанки;

- на основі бобових і бобово-злакових мішанок при додатковому включенні в їх складу інших джерел білка, жиру й вітамінно-мінерального комплексу можна готовити рідкі замінники незбираного молока й вологі комбікорми-концентрати.

Із цією метою розроблені програми збалансованої годівлі тварин бобовими й бобово-злаковими сумішами на основі сої, гороху, люпину, ячменя, кукурудзи й аналогічних зернових компонентів. Суміші можна готовити безпосередньо на фермах за допомогою устаткування й технології ТЕКМАШ та згодовувати тваринам у вигляді рослинного «молока», бобових і бобово-злакових мішанок (гомогенизатів).

Запропонована технологія базується на приготуванні концентрованих бобових або злаково-бобових добавок  у вигляді пастоподібних продуктів, у яких майже повністю зберігаються всі вітаміни й мінеральні речовини на відміну від соєвого шроту й макухи [2].

Основні положення розробленої технології. Пропонується декілька способів організації повноцінної годівлі тварин:

- у схемах випоювання телят і поросят доцільно повністю виключити молочні продукти і частково замінити цільне молоко бобово-злаковими сумішами;

- у комбікормах для тварин рослинні білкові компоненти (соєва і соняшникова макухи і шроти) або корми тваринного походження частково або повністю можна замінити бобовими мішанками;

- у раціонах тварин дорогі комбікорми можна частково замінити на бобово-злакові мішанки;

- на основі бобових та бобово-злакових вологих сумішей при додатковому включенні до їх складу інших джерел білку, жиру і вітамінно-мінерального комплексу можна готувати рідкі замінники незбираного молока та вологі комбікорми-концентрати [1].

Таблиця 1 - Асортимент кормових продуктів за технологією ТЕКМАШ

БОБОВЕ  „МОЛОКО”

 І МІШАНКИ

БОБОВИЙ  ЗАМІННИК НЕЗБИРАНОГО  МОЛОКА

ЗЛАКОВО-БОБОВІ ЗЕРНОВІ  ГОМОГЕННІ КОРМОСУМІШІ

Спосіб

обробки зерна сої

(бобових культур)

 з метою підвищення поживної цінності та поліпшення засвоюваності поживних речовин,

завдяки знищенню антипоживних речовин (інгібітор трипсину, уреаза, глюкозиди, алкалоїди тощо)

Спосіб

Виготовлення гомогенної суміші на соєвій

(бобовій)  основі,

наближеної за складом до незбираного молока,

з додаванням необхідних поживних речовин, вітамінно-мінерального комплексу та біологічно активних речовин

Спосіб

 приготування багатокомпонентних бобово-злакових

 зернових сумішей, збалансованих за поживними речовинами

та вітамінно-мінеральним комплексом і рівноцінних за поживністю комбікормам-концентратам 

Призначені

для часткової заміни незбираного коров’ячого молока

та компенсації нестачі свинячого й овечого молока,

 повної заміни відвійок або інших молочних продуктів

чи здобрювання комбікормів

Призначені

для згодовування тваринам вологих комбікормів

або приготування кормових сумішей на основі

грубих і соковитих кормів

в організації повноцінної збалансованої годівлі тварин

різного напряму і величини продуктивності

та  певного фізіологічного стану, віку й живої маси

 

З технологічної точки зору вологі мішанки можна використовувати як при сухому типі годівлі, шляхом зволоження сухих кормів, так і при організації вологого типу годівлі (табл.1).

Враховуючи різноманітність технологічних способів годівлі тварин і великий асортимент кормових засобів, які виготовляються за технологією ТЕКМАШ, є можливість для кожного конкретного господарства з урахуванням застосовуємої кормової бази підібрати оптимальний набір кормів і умови їх включення до складу раціонів тварин.

Пропонуються наступні можливі напрями використання технології ТЕКМАШ в умовах існуючих виробництв.

1. Приготування вологих замінників молочних продуктів. Цей напрям перспективний в першу чергу для новонароджених телят, поросят і ягнят. Головна перевага технології це те, що вологі замінники можна готувати безпосередньо в умовах ферм, минувши заводські сухі форми [2].

Загальновідомо, що дорожнеча існуючих сухих замінників молочних продуктів обумовлена складністю технології їх виробництва і необхідністю використовувати спеціалізоване устаткування. Якщо схематично представити технологію їх використовування від виготовлення до кінцевого випаювання тваринам, то це досить трудомісткий і енергоємний ланцюжок.

Це схема свідчить про те, що для приготування рідкого замінника необхідно всі компоненти натуральної вологості довести до сухого стану, а потім знову розбавити. При цьому для кожної окремої технологічної операції необхідне відповідне енергоємне устаткування та витрати людської праці. Навіть у нинішніх умовах автоматизації і комп'ютеризації технологічних процесів собівартість цих замінників залишається досить високою.

Таблиця 2 - Узагальнена   схема застосування технології

Види кормів

Способи згодовування кормів основного раціону

сухий

вологий

Концентровані

(злакові або злаково-бобові кормові суміші)

Додаткове випоювання молокоподібних бобових мішанок

або концентрованих

бобово-злакових сумішей

Приготування

повнораціонних

бобово-злакових

комбікормів-концентратів

Кормові суміші

грубих і соковитих кормів

Здобрювання

кормових сумішей бобово-злаковими мішанками

 

За технологією ТЕКМАШ цей довгий технологічний ланцюжок займає максимум 1,5 години (50-60 хвилин для переробки компонентів + 20-30 хвилин для розбавлення і приготування суміші необхідної вогкості). І замінник молочних продуктів необхідного складу готовий до використання.

Інша проблема полягає у тому, що при високій вартості цих сухих замінників тваринники вимушені максимально скорочувати терміни їх випоювання. Пропонуєма технологія завдяки простоті приготування кормових сумішей і низьким енерговитратам дозволяє подовжити терміни випоювання тварин та повернути їх в нормальні фізіологічно необхідні умови годівлі.

2. Приготування вологих зернових сумішей. Сучасна технологія приготування кормів рекомендує термічно переробляти всі зернові культури бобові і, обов'язково окремі інші культури, які характеризуються підвищеним вмістом антипоживних чинників. Тому технологічне устаткування ТЕКМАШ спочатку призначалося для переробки саме цих культур і, в першу чергу, сої.

Тому, виходячи з конкретних програм годівлі тварин, за технологією ТЕКМАШ можна готувати бобово-злакові вологі кормові мішанки та збалансовані комбікорми-концентрати. Їх можна використовувати як при годівлі молодняку, так і дорослих тварин, зокрема корів.

З погляду використання готових кормових продуктів можна рекомендувати наступні способи:

- додаткове випоювання вологих мішанок з індивідуальних або групових ємкостей (відра, корита, спеціалізоване устаткування) залежно від конкретної технології утримання та годівлі;

- зволоження мішанками сухих комбікормів, при цьому за рахунок компонентів бобових вологих сумішей можна зменшувати білкові компоненти комбікормів;

- зволоження сумішей грубих, зелених, соковитих, консервованих (силос, сінаж) кормів вологими мішанками для підвищення поживної цінності і смакових якостей.

Доцільно звернути увагу на наступні особливості технології при підборі компонентів:

- до складу сумішей можна включати зернові культури, що характеризуються наявністю антипоживних чинників, які можна усунути, або знизити їх вплив на тварин, при термічній обробці;

- можна використовувати в максимальній кількості важкоперетравні високопротеїнові рослинні корми, такі як макухи і шроти;

- завдяки термічній обробці до складу сумішей можна включати мікробонебезпечні корми тваринного походження, від яких відмовляються при сухому типі годування;

- завдяки термічній обробці до складу сумішей можна включати зернові корми підозрілі на зараження цвілевими грибками;

- враховуючи високу ступінь перемішування і гомогенізації кормової сировини до їх складу можна включати жири рослинного і тваринного походження, що дозволяє одержувати мелкодісперсну емульсію жирів в рідкому середовищі;

- як джерела цукрів можна використовувати натуральну молочну сироватку, яка буде термічно оброблена, і відходи цукрових виробництв;

- термочутливі компоненти (деякі вітаміни, амінокислоти, ферменти, пробіотіки тощо) доцільно включати до складу сумішей при розбавленні пасти минуючи термічну обробку; для цього необхідно використовувати водорозчинні форми.

Будь-яке приготування багатокомпонентних сумішей вимагає додаткових витрат для пошуку і підбору компонентів. З метою мінімізації фізичних і економічних витрат фермерів рекомендуємо організувати приготування відповідних концентратів залежно від прийнятої технології годування і утримання тварин.

Склад компонентів замінників молочних продуктів або вологих кормових сумішей визначається залежно від поживної цінності кінцевого кормового продукту і виду тварин для яких він призначається. Тому найбільш складні суміші розробляються для замінників молочних продуктів новонароджених тварин. Для дорослих тварин (корови, відгодівельне поголів'я) можна обмежиться простими бобовими або бобово-злаковими сумішами.

 

Список використаної літератури:

1. Авторське право № 11849. – 23.12.2004. Сучасна технологія годівлі сільськогосподарських тварин вологими кормовими сумішами (Пентилюк С.І. та інші).

2. Пентилюк С.І., Пентилюк Р.С., Деменська Н.М., Осипенко С.Б. Сучасна технологія вологої годівлі тварин. // Тваринництво України. - 2005. - №11. - С.25-27.