Замула І.В., к.е.н., доц.

Житомирський державний технологічний університет

ОБЛІК ЯК ЗАСІБ ДІЄВОСТІ НОРМАТИВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Для забезпечення гармонійного співіснування людини і природи важливим є забезпечення правових гарантій стабільного розвитку шляхом закладання економіко-правових основ регулювання впливів на навколишнє середовище, тим самим захищаючи права людини на безпечне для її життя і здоров’я довкілля в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.

В Україні розроблено ряд нормативних актів щодо екологічної діяльності, та на сьогодні вони не діють. Тому виникає необхідність розробити і впровадити заходи, які забезпечили б виконання законодавчих норм, що дозволить досягти сталого розвитку країни і створить бар’єр безконтрольному втручанню у налагоджені гармонійні зв’язки у природі. Дієвим інструментом для виконання зазначеного завдання є система бухгалтерського обліку і контролю, яка відображала б вплив антропогенної діяльності на навколишнє природне середовище.

З метою забезпечення комплексного системного підходу до формування та реалізації державної політики на принципах сталого розвитку в Україні розроблено ряд програм, але в них не визначено роль бухгалтерського обліку екологічної діяльності, який, вважаємо, є також однією з найважливіших складових концепції сталого розвитку. Тому виникла необхідність у дослідженні основних чинних нормативних актів щодо екологічної діяльності та розробці пропозиції щодо облікового забезпечення їх дієвості.

Для виконання вимог Конституції України пропонуємо залучити наступне облікове забезпечення: обов’язкове ведення обліку екологічної діяльності на підприємствах всіх організаційно-правових форм і форм власності; формування та закріплення єдиних вимог щодо організації та ведення бухгалтерського обліку екологічної діяльності підприємств в Україні; затвердження обліку екологічної діяльності як складової стійкого розвитку.

Щодо вимог Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", то в системі бухгалтерського обліку необхідно чітко окреслити наступні питання: відображення в бухгалтерському обліку об’єктів, що містять екологічні складові; формування порядку організації обліку зазначених об’єктів; визначення порядку формування інформації про екологічну діяльність у звітності підприємства. Ці положення допоможуть забезпечити збереження та ефективне використання природних ресурсів, як на окремо взятих підприємствах, так і на рівні держави в цілому.

Виконуючи умови Земельного Кодексу України необхідно чітко визначати методику оцінки земельних угідь для відображення їх в бухгалтерському обліку, а також розробити методику обліку земель.

З метою задоволення потреб суспільства у лісових ресурсах на основі їх науково обґрунтованого раціонального використання в порядку ведення державного обліку лісів, про який йдеться у Кодексі, потрібно визначити способи оцінки лісового фонду та забезпечити відображення в обліку витрат на відтворення лісових ресурсів.

Згідно з Водним Кодексом України в частині облікового забезпечення водних ресурсів необхідно чітко визначити складові, які становлять базу нарахування плати за викиди і скиди у водні ресурси, що здійснюються господарюючими суб’єктами.

Забезпечуючи більш раціональне та комплексне нешкідливе використання надр з метою задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, необхідно чітко окреслити способи відображення в обліку та розкриття у звітності впливу використання надр на здоров’я людини та навколишнє природне середовище.

Щодо забезпечення виконання вимог Закону України “Про природно-заповідний фонд”, то в обліку необхідно відобразити відшкодування за нанесення шкоди природно-заповідному фонду; земельні ділянки, віднесені до складу природно-заповідного фонду, як об’єкт бухгалтерського обліку. Зазначене сприятиме забезпеченню охорони, ефективного використання та відтворення природно-заповідного фонду України.

Відповідно до вимог Закону України “Про рослинний світ” необхідно визнати рослинні ресурси об’єктами бухгалтерського обліку та розробити способи їх оцінки в бухгалтерському обліку.

Для отримання достовірної інформації, яка регламентується Законом України “Про відходи” необхідно в бухгалтерському обліку відображати операції з відходами. Особливий порядок обліку необхідний для наявності та руху шкідливих для здоров’я людини та навколишнього середовища відходів.

Таким чином, законодавство України достатньо регламентує ставлення до навколишнього природного середовища, недопущення забруднення та охорону довкілля. Завдання відповідних контролюючих органів, суб’єктів та об’єктів екологічного права – забезпечити їх виконання. Місце системи бухгалтерського обліку у забезпеченні дієвості існуючої нормативної бази щодо екологічної діяльності можна розкрити у наступних основних положеннях: затвердження бухгалтерського обліку екологічної діяльності як складової сталого розвитку країни; визначення нових об’єктів бухгалтерського обліку з урахуванням екологічної складової; закріплення обов’язкового ведення обліку екологічної діяльності на підприємствах всіх організаційно-правових форм і форм власності; встановлення єдиних вимог щодо організації та методики ведення бухгалтерського обліку екологічної діяльності в Україні; розробка методики відображення в обліку та оцінки об’єктів природно-ресурсного потенціалу, що підлягають відображенню в обліку; розробка методики відображення в бухгалтерському обліку оцінки впливів діяльності підприємства на навколишнє природне середовище; розробка порядку формування та розкриття інформації про екологічну діяльність у звітності підприємства.

Ці положення допоможуть забезпечити збереження та ефективне використання природних ресурсів на окремо взятих підприємствах та на рівні держави.


Авторська довідка

 

Прізвище               Замула

Ім’я                       Ірина

По батькові           Валеріївна

Домашня адреса (поштовий індекс) 10014, м. Житомир, пл. Перемоги 5, кв. 14

Домашній телефон 8 (0412) 37-60-35

Місце роботи (установа, кафедра) кафедра аналізу і статистики Житомирського державного технологічного університету

Робочий телефон  8 (0412) 24-09-95

Посада заступник декана обліково-фінансового факультету

Науковий ступінькандидат економічних наук

 

Автор              ________________                        І.В. Замула