Педагогіка/4. Проблема підготовки фахівців

 

Іванова Л. В.

ККХТ НМетАУ

Сучасні методичні форми підготовки фахівців із застосуванням комп’ютерних технологій

 

       У ринкових умовах промислові підприємства потребують висококваліфікованих фахівців, здатних до гнучких, самостійних, не традиційних рішень на найвідповідальнішому рівні. Підготовка таких спеціалістів вимагає впровадження в практику новітніх форм і методів навчання, що повинні бути дієвими у даних складних обставинах.

Відповідно поставленої задачі, виникає необхідність створення нової системи викладання спеціальних дисциплін, яка б забезпечувала формування знань, вмінь і навичок шляхом залучення студентів до активної пізнавальної діяльності.

Застосовувати активні методи навчання потрібно починаючи із початкового оволодіння знаннями, осмислення та обґрунтування рішень і продовжувати при формування практичних вмінь. На цьому етапі доцільно використовувати модульну систему, що конкретизує підведення підсумків і оцінки якості отриманих знань, проведених різними методами. Одним із шляхів є проведення комп’ютерного тестування по кожному розділу-модулю – це скорочує час відповіді усієї групи і надає можливість для збільшення терміну індивідуальної роботи викладача із кожним студентом особисто.

Майстерно аналізувати, оцінювати ситуацію і на основі цього аналізу приймати вірні рішення – невід’ємна якість, що виховується на протязі всього терміну навчання і яку повинен мати кваліфікований спеціаліст.

Щоб створити потрібні умови для впровадження активної системи отримання знань не можливо обійтися без застосування комп’ютерних технологій та програмування. Так при наявності достатнього комп’ютерного забезпечення можливо створити базу технічної, технологічної та конструкторської документації для постановки виробничої проблеми перед студентами у вигляді робочих креслень, планів, схем для вербального або віртуального опису ситуації. Аналіз проходить шляхом обмірковування матеріалу студентом із одночасною оцінкою знань та вмінь викладачем.

Невизначеність, непередбачуваність – основні найбільш характерні риси виробничої ситуації. Об’єктом можуть стати ситуації, у яких надається позитивний приклад або досвід, вивчення якого веде до підвищення якості виробничої діяльності – скорочення ручної праці, застосування енергозберігаючих технологій, зниження собівартості, підвищення продуктивності обладнання, удосконалення конструкцій, покращення ремонтопридатності.

У процесі підготовки студент повинен усунути можливі проблеми шляхом попереднього вивчення змісту ситуації, застосовуючи додаткові відомості із електронних підручників, комп’ютерної бази спеціальності та факти, коментарі викладача. Нова система вимагає індивідуального прийняття рішення спочатку по конкретній задачі, а при набутті вмінь вирішувати і комплексні проблеми: розробити технологічний процес ремонту, виготовлення якісної продукції, вміти аналізувати технологічність конструкції; вибирати заготовку, оснащення, інструмент, розраховувати режим різання, визначати маршрут технологічного процесу та інше.

Застосування комп’ютерної бази даних надає можливості скоротити час на визначення конкретних технічних характеристик та параметрів роботи обладнання, а різноманітні комп’ютерні програми дозволяють спростити проведення розрахунків надійності роботи та економічності проведених заходів.

       Серед складних задач, які можуть вирішуватися, можливо виділити наскрізні, що мають комплексну базу і охоплюють кілька спеціальних дисциплін, але виконуються одночасно, наприклад під час виробничого навчання.

       Цільові комплексні виробничі ситуації, направлені на досягнення конкретної мети – являють собою завершальний етап процесу підготовки до науково-пошукової, дослідницької роботи, курсового та дипломного проектування і початком переборювання адаптаційного бар’єру, як фахівця на виробничому підприємстві.

       Необхідність застосування активної системи навчання із використанням комп’ютерних технологій у складній економічній ситуації країни доведена на протязі двох років при вивченні спеціальних предметів за фахом технік-механік металургійних підприємств ККХТ НМетАУ. Візуалізація отриманих рішень, скорочення терміну розрахунків параметрів роботи механізмів і надійності відповідальних деталей у визначених умовах виробничої ситуації, можливість виконувати порівняння технічних характеристик за допомогою комп’ютерної бази спеціальності привела до високої якості фахових знань та вмінь, розвинення технічного та наукового мислення випускників.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Іванова Людмила Володимирівна

Вул. Водоп'янова 4 кв. 36

м. Кривий Ріг

Дніпропетровської обл.,

50038

Тел. 8(0564)911889

Криворізький коксохімічний технікум

Національної металургійної академії України

Викладач вищої категорії