Екологія/2. Экологические и метеорологические проб­лемы  больших городов и промышленных зон

Студентка 4 курсу Лахай Ю.О.

Національний авіаційний університет, м. Київ, Україна

Особливості охорони вод на Волині

«Волинь синьоока», - саме ці слова Лесі Українки одразу приходять на думку при згадуванні Волинської області.

Водоресурсний потенціал даної області є й справді напрочуд великим, включаючи 132 річки, 221 озеро, 12 водосховищ і 439 ставків [1].

Однак з кожним роком водні об’єкти Волині піддаються все більшому антропогенному впливу. Це перш за все стосується малих річок області. За останні 50-70 років їх кількість на Волині зменшилась у 8-10 разів, а забруднення басейнів малих річок різного роду викидами і відходами досягло загрозливих розмірів, що може в подальшому привести  до невиправних наслідків.

Крім того, характерною особливістю річок поліської частини є дуже повільна швидкість течії - 0,1-0,2 м/сек., тобто малий водообмін, що робить їх більш чутливими до антропогенного впливу. 

Проте, не можна упускати й той факт, що для Волині характерні часті паводки та повені, через рівнинний малоухильний рельєф. Це в свою чергу призводить до збільшення шкідливого впливу вод на населені пункти і сільськогосподарські угіддя. До того ж, це також може спричинити надходження пестицидів у річку.

Тому в питаннях охорони вод в області, які займають на сьогодні одне з провідних місць, велика увага приділяється заходам щодо ліквідації паводків та повеней.

Обласним виробничим управлінням водних ресурсів та водного господарства спільно з головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрації розроблено «Програму відновлення та догляду за внутрішньогосподарською меліоративною мережею, яка передана у спільну власність територіальних громад сіл, селищ і міст, районів Волинської області на 2008-2010 роки». Цим документом передбачено виконання робіт з очистки каналів, вирубки чагарнику і ремонту гідротехнічних споруд на недержавній меліоративній мережі та виділення на це коштів з обласного та районних бюджетів [3].

Так як основними забруднювачами водних об’єктів у Волинській області виступають підприємства житлово-комунального господарства, причини чого криються в повній зношеності водогінних мереж регіону, то велика робота обласного виробничого управління водних ресурсів та водного господарства здійснюється по реконструкції та будівництву очисних систем.

В 2008 році проводились роботи по реконструкції очисних споруд "Луцькводоканалу"; будівництву мереж та очисних споруд школи-інтернату с.Затурці Локачинського району та с. Світязь Шацького району; КНС смт Стара Вижівка та м.Камінь-Каширський. Цього ж року, великі обсяги робіт проводились з укріплення правого берега річки Західний Буг, внаслідок інтенсивного його розмиву, що в свою чергу призвело до утворення річкою нового русла, таким чином відрізавши частину території України.

На Волині триває відтворення і впорядкування замулених природних водних джерел працівниками управлінь водного господарства області. Протягом 2008-го і дев'яти місяців 2009 року в області упорядковано 11 джерел.

Водогосподарські організації здійснюють постійний контроль за станом водопропускних споруд, захисних дамб та за рівнями ґрунтових вод на осушених землях.

Аналітично-диспетчерський центр Волинського облводгоспу щоденно надає інформацію про гідрологічний стан на волинських водоймах МНС України у Волинській області та Кризовому центру Держводгоспу України.

Суттєвим кроком у позитивному вирішенні проблем по раціональному використанню та охороні водних ресурсів є затвердження рішенням обласної ради Регіональної екологічної програми “Екологія-2010”, головною метою якої є реалізація на території Волинської області заходів, спрямованих на охорону природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки населення.

Результати проведеної держуправлінням роботи були б значно вагоміші внаслідок забезпечення органами місцевої влади необхідного фінансування та реалізації всіх заходів, передбачених розробленими та затвердженими відповідними програмами щодо охорони водних ресурсів від забруднення.

Робота Держуправління спрямована і  на міжнародну екологічну співпрацю. Відбувається обмін інформацією між Волинню,  Брестським обласним комітетом природних ресурсів і Люблінським воєводським інспекторатом щодо стану якості транскордонних вод в прикордонних річках.

З 2007 року розпочався новий бюджетний цикл Європейского Союзу розрахований на 2007-2013 роки. Фінансова підтримка надаватиметься країнам-сусідам ЄС на впровадження Європейської політики сусідства через новий Європейський Інструмент Сусідства та Партнерства (ЄІСП). Основна мета ЄІСП - підтримка сталого розвитку, зближення політики та стандартів країн-сусідів ЄС і країн-членів ЄЕС.

У рамках ЄІСП реалізується 15 програм прикордонного співробітництва.

Згідно цієї Програми головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрації спільно з Поліською дослідною станцією Національного наукового центру “Інститут ґрунтознавства і агрохімії ім. О.М.Соколовського” за участю Волинського облводгоспу розробляється проект “Модернізація внутрішньогосподарської меліоративної мережі на принципах багатофункціонального розвитку території басейну річки Західний Буг"   Проект має підтримку зі сторони Волинської обласної державної адміністрації. Ним передбачається відновлення внутрішньогосподарської інженерної інфраструктури меліоративних систем області, що функціонують в басейні р. Західний Буг.

В результаті проведених заходів по захисту населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод та заходів по охороні вод в минулому році відрегульовано 4,2 км р. Прип’ять, що дало можливість захистити від затоплення і підтоплення повеневими водами 1109 га земель. В прибережних смугах річок було залужено 48,6 гектарів та заліснено 15,1 га земель, що раніше розорювались, їх межі винесено в натуру на ділянках протяжністю 86 км.

Протягом звітного року було відремонтовано 1005 гідротехнічних споруд на міжгосподарській мережі [2].

Отже, до перспективних напрямів охорони водних ресурсів регіону відносяться: мінімізація скидання забруднених стоків і зменшення об'ємів стічних вод; вдосконалення нормативної бази витрат води та суворе дотримання встановлених норм і лімітів; впровадження роздільних систем водозабезпечення населення і виробничих підприємств; розширення засобів і методів очищення забруднених вод; впровадження системи ґрунтового очищення деяких видів стічних вод на полях зрошення; створення та заліснення прибережних захисних смуг; перебудови систем водовідведення, будівництво гідротехнічних споруд та протипаводкових захисних дамб; берегоукріплення.

 

Література

1.   Національна доповідь про стан НПС в Україні у 2002 році.

2.   Павлов В.І., Заремба В.М., Фесіна Ю.Г. Інститути та інституції аграрного природокористування: регіональний вимір/ Павлов В.І., Заремба В.М., Фесіна Ю.Г.: [Монографія]. – Луцьк, Надстир’я, 2008. – 212с.

3.   Програма відновлення та догляду за внутрішньогосподарською меліоративною мережею, яка передана у спільну власність територіальних громад сіл, селищ і міст, районів Волинської області на 2008-2010 роки від 18.12.2007.