Григоряк Р. М.

                                                                         Науковий керівник: Малиновська І.В.

                         Україна, м. Чернівці – Буковинська державна фінансова академія

Кредитна спілка та банк: непримиримі конкуренти чи альтернативні проекти

 

Коли щось дуже хочеться придбати, а грошей на нього не вистачає, то маєш дві альтернативи: чекати коли перехочеться, або ж йти позичати гроші. Ці гроші можна отримати від родича, друга чи сусіда. Проте, як підказує народна мудрість, найшвидший спосіб зіпсувати стосунки з людиною - це стати її позичальником, або ж кредитором.

Інший спосіб знайти потрібні кошти - це звернутися до спеціалізованої кредитної установи. Тут знову виникає альтернатива: позичити гроші в банку, або ж звернутися до послуг кредитної спілки.

На фінансовому ринку найпотужнішою та найвідомішою формою колективного підприємства є комерційний банк, а втіленням ідеї кооперації -кредитна спілка.

Банки - це найстаріші, найпотужніші та найбільш універсальні установи,

що, як гігантські насоси, спрямовують обіг коштів на ринку. Вони надають різноманітні види фінансових послуг: відкривають поточні рахунки, надають комерційні, іпотечні та споживчі позички, приймають вклади на ощадні, цільові, термінові та безтермінові рахунки. Окрім того, банки здійснюють операції з цінними паперами, здають в оренду сейфи для зберігання особистих цінностей, здійснюють обмін іноземних валют, випускають кредитні картки і т.д.

Звичайно ж  банки можуть дуже різнитися між собою за міццю, ступенем надійності та капіталом. Смішно порівнювати престижні банки Швейцарії із банками-одноденками країн із перехідною економікою, які часто лопають, немов мильні бульбашки. Однак, варто наголосити, що саме банки є лакмусовими папірцями фінансової системи кожної країни. Вони є найпотужнішими фінансовими посередниками. Наприклад, у США активи комерційних банків становлять майже 40% від активів усіх фінансових установ.

Порівняно з банківськими, активи кредитних спілок Сполучених Штатів мізерні (лише 2,1%). Проте, це не заважає останнім впевнено конкурувати з банками, залучаючи все нових і нових членів. Що ж дозволяє карликові (кредитній спілці) кидати виклик титанові (банку)? Відповідь на це запитання слід шукати в особливій кооперативній природі кредитних спілок.

Кредитні спілки - це суб'єкти фінансового ринку, що як і банки надають фінансові послуги. Причому їхні послуги багато в чому дублюють банківські. Кредитні спілки залучають кошти через прийом депозитів, відкриття пайових, ощадних, чекових, пенсійних та ін. рахунків. Із отриманих коштів вони видають різноманітні кредити, а також розміщують тимчасово вільні кошти у цінні папери. Окрім того, розвинуті кредитні спілки Заходу займаються розрахунково-касовим обслуговуванням, обміном чеків, випуском кредитних карток, брокерськими та нотаріальними послугами.

На щастя, а, може, на жаль в Україні кредитні спілки ще замалі для того, щоб викликати серйозне занепокоєння у вітчизняних банків. Однак, наші співвітчизники вже мають альтернативу до кого звернутися за кредитом: до банку, чи до кредитної спілки.

Та з цього зовсім не випливає, що якийсь із розглянутих суб'єктів кредитування є кращим, надійнішим чи зручнішим. Оцінки можна буде давати лише в контексті конкретної ситуації. Банківський кредит більший, але завжди дорожчий, крім того він вимагає додаткових витрат за обслуговування та має особливу, часто досить складну, процедуру надання. Кредитівка ж здатна надати одразу потрібну суму під менші відсотки, однак ця сума порівняно невелика.

Отже, якщо кредитівка навряд чи зможе задовольнити підприємця, який потребує кредиту на розвиток бізнесу, то вона є дуже зручною для студента, котрий бажає купти новий комп'ютер. Таким чином, кредитна спілка є банком для незаможних людей. А оскільки до незаможних себе відносить більшість населення України, то за кредитними спілками майбутнє.

 

Список використаної літератури

 

1. Булєєв І.П., Пілецька С.Т., Коритько Т.Ю., Гаврікова А.В. Гроші та кредит. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 120с.

2. Зовнішньоекономічна діяльність: Навч.посібник. За ред.. д.е.н., проф. І.І. Дахна. – К.: Центр навчальної літератури. – 2006.– 360с

3. Л. Співак І. Каракулова Функціонування та взаємодія банків і небанківських фінансових інститутів // Вісник НБУ. – №7. – 2008. – С.46-49.

 4. Петрук О.М. Банківська справа: Навчальний посібник / За ред.. д. е. н.,   проф. Ф.Ф.Бутинця. – К.: Кондор, 2008. – 461с.