Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

Золотарьов В.С., студент 4-го курсу спец. 6.050100 "Маркетинг"

к.е.н., доц. Скригун Н.П.

Національний університет харчових технологій

СПОРТИВНИЙ МАРКЕТИНГ ЯК ПРОГРЕСИВНА ТЕХНОЛОГІЯ ПРОСУВАННЯ

 

Одним із сучасних та перспективних напрямів маркетингу є спортивний маркетинг. Спортивний маркетинг існує близько 30 років.  Гуру спортивного маркетингу вважають  Метью Шенк – декана Школи бізнес-адміністрування Університету Дейтона (США). В Україні спортивний маркетинг почав своє існування нещодавно. Одним із перших хто почав займатися таким цікавим та не звичним маркетингом, стало агентство спортивного маркетингу  «МEDIA- SPORT».  9 квітня 2008 року була створена Українська асоціація спортивного маркетингу (УАСМ) в статусі некомерційної організації. Ціль якої – об’єднати всіх спеціалістів різних рівнів, сформувати сучасні міжнародні стандарти в даній галузі.

З одного боку, спортивний маркетинг – звичайний вид  маркетингу, тобто це продаж готової спортивної події із використанням маркетингових можливостей. Тому з цієї точки зору треба говорити не спортивний маркетинг, а маркетинг у спорті. З іншого боку, спортивний маркетинг – це додавання принципів класичного маркетингу до просування спортивних продуктів і маркетинг звичайних товарів через асоціації зі спортом. 

 Сучасний спорт – найважливіший елемент індустрії розваг. Спорт – це продукт, а глядачі – його споживачі. Популярність спортивних заходів незмінно зростає, привертаючи увагу мільярдів глядачів зі всього світу. Це робить спорт одним з найбільш ефективних каналів комунікації просування товарів і послуг, а спортивний маркетинг – необхідним інструментом сучасних бізнес-технологій.

Спортивний маркетинг – це специфічна ланка класичного маркетингу, а це значить, що ним може займатися не кожний маркетолог, навіть дуже досвідчений. У спортивному маркетингу існує своя теорія, що спирається на специфіку спортивних змагань. У певному сенсі можна говорити про те, що фахівець зі спортивного маркетингу повинен зв'язати воєдино наступні чотири складових: глядачів (уболівальників), комерційні фірми-спонсори, змагання та спортсменів, а також ЗМІ.

 Саме результативність взаємодії цих чотирьох складових і є показником якості роботи спеціаліста зі спортивного маркетингу або агентства спортивного маркетингу.  Недостатньо просто донести інформацію про змагання до спонсорів та глядачів. Спортивна подія має бути прокоментованою. Глядач повинен одержати максимум інформації про спортсменів, перспективи тих чи інших змагань, бажано досягти ефекту ототожнення вболівальника зі своїм кумиром-спортсменом, привнести в це частку здорового патріотизму, почуття гордості за свою країну тощо.

 Для кожного виду маркетингу головною дійовою особою є споживач. Спортивний маркетинг не є виключенням, але на відміну від інших, спортивний маркетинг має три групи споживачів.

Перша група – глядачі.  Так само як і споживачі, глядачі діляться на два типи: фізичні особи та компанії. Представники обох категорій можуть спостерігати спортивні події двома способами: відвідуючи його особисто чи дивлячись медіатрансляцію. Нерідко між потребами корпоративних та індивідуальних споживачів виникає конфлікт. Більшість простих відвідувачів стадіонів переконані, що корпоративні клієнти платять великі суми за свої квитки і таким чином прикладають руку до підвищення цін, обмежуючи можливості відвідування змагань для тих, хто платить за вхід зі свого сімейного бюджету.

Друга група учасники. З кожним днем все більше і більше людей  стають активними учасниками різних спортивних подій, тому потреба в спортивному маркетингу зростає. Учасники спортивних змагань діляться на два типи: на тих, які віддають перевагу неорганізованим змаганням та тих, які віддають перевагу організованим. Дуже складно визначити кількість людей які займаються неорганізованим спортом, бо ним можна займатися навіть у домашніх умовах.  Ми можемо тільки зробити припущення, що це великі аудиторії, мільйони людей. Організовані спортивні події змагання, санкціоновані і контрольовані лігами та асоціаціями. Організований спорт припускає два види учасників: аматорів (любителі) та професіоналів. Спочатку між аматорським та професійним спортом існувала велика різниця. Зараз же  розрив між ними поступово скорочується. Існує стереотип, що спортивний маркетинг дуже важливий тільки для професійних спортивних змагань. Але це не так: навіть організатори дитячих шкільних змагань використовують маркетингові прийоми.

  Третя група спонсори. Цю групу утворюють  компанії, які займаються спонсорством спортивних змагань та спорту загалом. У спортивному спонсорстві споживач обмінює гроші або продукт на право асоціюватися з тим чи іншою спортивною подією. Рішення про фінансування спорту є комплексним. Спонсор повинен визначитися не тільки з видом спорту, але і з рівнем змагань, які він збирається фінансувати (аматорський або професійний). Крім того, він повинен вибрати, що саме йому спонсорувати: події, команди, лігу або ж окремих спортсменів.

Отже, спортивний маркетинг – це мистецтво, мистецтво об’єднати спорт та бізнес. За допомогою спортивного маркетингу можна: задовольнити глядача, організувавши для нього незабутні, видовищні та яскраві спортивні змагання; зв'язати ці змагання з рекламною кампанією, що дозволить донести до глядачів рекламну інформацію про будь-які товари або послуги; принести прибуток самим організаторам.