Шинкарук А.Ю., Викладач: Кудлаэва Н.В.

БДФА

ГАРМОНІЗАЦІЯ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ УКРАЇНСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ ДО МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ

Перехід на Міжнародні стандарти фінансової звітності відкриває для підприємств України нові можливості для узгодженості та ефективного функціонування інформаційної системи і подальшої гармонізації вимог до звітності. Застосування єдиних стандартів фінансової звітності дозволяє міжнародним фінансовим ринкам оцінювати і порівнювати результати діяльності різних компаній, забезпечує відкритість, прозорість і зіставність фінансової звітності суб'єктів господарювання.

Метою статті є дослідження стану розвитку бухгалтерського обліку в Україні та основних напрямів адаптації фінансової звітності до вимог  міжнародних стандартів.

Розвиток ринкових відносин та інтеграційні перетворення в Україні   зумовили реформування системи бухгалтерського обліку. Першочерговим завданням для держави стали розробка та відповідне застосування такої методології  бухгалтерського обліку і звітності, що відповідає міжнародним стандартам, які, у свою чергу, є найбільш уніфікованими вимогами до організації та ведення бухгалтерського обліку і орієнтовані на зближення національних систем обліку.

Реформування бухгалтерського обліку в Україні до вимог міжнародних стандартів шляхом їх адаптації до економіко-правового середовища і ринкових відносин у нашій країні розпочалось із прийняттям КМУ Постанови від 28.10.1998 року № 1706 «Програма реформування бухгалтерсь кого обліку із застосуванням міжнародних стандартів фінансової звітності». Згідно з програмою реформування бухгалтерського обліку головним завданням було приведення національної системи обліку і звітності у відповідність до реалій ринкової економіки та міжнародних стандартів фінансової звітності.

На виконання програми розроблено та ухвалено Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996- XIV, який набув чинності з 1 січня 2000 року. Для конкретизації механізму  виконання цього Закону, Міністерством фінансів України за­тверджено План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій та Інструкцію про його за­стосування. У 1999 році було також прийнято і затверджено 13 Положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Впродовж 2000 року було затверджено ще 7 Положень (стандартів) бухгалтерського обліку (П(с)БО). Станом на 1 січня 2010 року в Україні застосовуються 34 національних облікових стандартів, які регулюють організацію та методику обліку і формування фінансової звітності [4]. Таким чином, можна констатувати, що з 1 січня 2000 року розпочалася нова епоха в українському бухгалтерському обліку.

Значний вклад у розробку теоретичних засад реформування вітчизняного бухгалтерського обліку внесли С. Голов, В. Пархоменко, С. Зубілевич, В. Костюченко, Г. Яшборко та інші.

Значний внесок у розроблення та вдосконалення національних облікових стандартів здійснено Федерацією професійних бухгалтерів і аудиторів України (ФПБАУ). На їх «рахунку» - переклад і видання українською мовою Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (МСБО), підготовка проектів П(С)БО, видання посібників із бухгалтерського обліку та фінансової звітності за національними та міжнародними стандартами. У цілях сприяння процесові складання фінансової звітності за вимогами МСБО членами ФПБАУ розробле­но методику трансформації фінансової звітності українських підприємств у фінансову звітність за МСБО [3, с. 17].

На сьогодні чинними є 30 міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та 7 міжнародних стандартів фінансової звітності. Перший МСФЗ затверджено 2003 року, а набув чинності з 2004-го.

Порівняльний аналіз нормативної бази бухгалтерського обліку і формування фінансової звітності за національними стандартами та МСБО дає підставу стверджувати, що між ними існує певна узгодженість, яка полягає в тому, що окремі стандарти мають однакову мету, призначення, спільні назви, а деякі, навіть, відповідають за номерами.

Розвиток міжнародної торгівлі, глобалізація фінансових ринків зумовили необхідність розробки єдиних стандартів фінансової звітності.

Міжнародні стандарти фінансової звітності це стандарти, тлумачення, прийняті Радою з МСБО. Вони включають:

-   міжнародні стандарти фінансової звітності;

-  міжнародні стандарти бухгалтерського обліку;

-    тлумачення, розроблені Комітетом із тлумачень міжнародної фінансової звітності [1, с. 24].

Ефективне впровадження МСФЗ в Україні мас супроводжуватися створен­ням методичних рекомендацій відносно застосування міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності, міжнародною співпрацею в ра­мках спеціалізованих професійних організацій.

Застосовувати основні принципи міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності треба всім підприємствам. Але необхідно встанови­ти різні вимоги до розкриття інформації у фінансовій звітності для різних груп підприємств з урахуванням обсягів їх діяльності та операцій на ринках капіталів.

На Міжнародному конгресі національних регуляторних органів у сфері бухгалтерського обліку, організованому Правлінням Комітету з МСФЗ у вересні 2007 року в Лондоні, учасниками було підтримано і схвалено три підходи до шляхів переходу на МСФЗ, а саме:

1)   - конвергенція національних стандартів до МСФЗ;

2)    - розробка національних стандартів на основі МСФЗ;

3)    - прийняття МСФЗ як національних стандартів[2, с. 22].

Відповідно до вищезазначеного в Україні має здійснюватись робота з пе­регляду та вдосконалення розроблених і запроваджених положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Актуальним питанням є створення дієвої системи підготовки і підвищення кваліфікації бухгалтерів для забезпечення оператив­ною, якісною, достовірною інформацією власників, інвесторів та інших користувачів фінансово-економічної інформації.

Адаптація звітності українських підприємств до МСФЗ дозволить:

1)       уникнути  необхідності у складанні податкової та спеціалізованої звітності, зменшити ризики для інвесторів та кредиторів;

2)       забезпечити прозорість, зрозумілість інформації;

3)       підвищити зростання довіри до показників фінансової звітності;         

4)       поглибити міжнародну кооперацію в галузі бухгалтерського обліку;

5)       зменшити витрати на розроблення власних стандартів.

Література:

1.   Голов С. Міжнародні стандарти фінансової звітності: вдосконалення та застосування[Текст] // Бухгалтерський облік і аудит. - 2007. - №11.- 20-26с.

2.   Пархоменко В. Принципи і підходи регулювання та регламентації бухгалтерського обліку[Текст] І і Бухгалтерський облік і аудит. - 2008. -№11.-18-22с.

3.   Сопко В. Економіко-правові основи й напрями уніфікації і адаптації термінології бухгалтерського обліку та контролю для потреб міжнародної стандартизації[Текст] // Фінанси України. - 2008. -№ 8.- 15-21с.

4.            http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=996-14