К.е.н. Пушак Я.Я.

Інститут регіональних досліджень НАН України

Напрями формування бюджетного потенціалу регіону

Стабільний соціально-економічний розвиток регіону в значній мірі обумовлюється наявним рівнем його бюджетного потенціалу, здатністю бюджетного механізму акумулювати в руках місцевих громад фінансові ресурси. З огляду на це, актуальною є проблема прийняття усталеного визначення суті поняття “бюджетний потенціал регіону”, розробки науково-обгрунтованих теоретико-методологічних підходів щодо його оцінки, формування та запровадження в господарську практику дієвих механізмів, спрямованих на його підвищення.

Проблемним аспектам щодо визначення суті та оцінки бюджетного потенціалу, а також окресленню чинників, що мають безпосередній вплив на його формування, надають належну увагу в своїх публікаціях все більше вітчизняних та іноземних науковців. Зокрема, С. Зенченко трактує бюджетний потенціал як максимально можливі видатки, які може дозволити собі бюджет з огляду на власну доходну частину, а також вказує на те, що його доцільно розглядати з точки зору отриманих податкових платежів та ефективності їх використання. Фактично під бюджетним потенціалом регіону пропонується розуміти суму потенціалів усіх діючих у регіоні доходів та витрат, що розкриває адитивну властивість бюджетного потенціалу. Окрім того, відзначено, що при оцінці регіонального бюджетного потенціалу у якості доходної бази доцільно розглядати лише власні доходи регіону [1]. Інший російський науковець Е. Конярова пропонує розглядати бюджетний потенціал як суму умовно-власних доходів, отриманих від суб’єкта Російської Федерації (доходи за винятком чистих, що перераховані з федерального бюджету) та доходів федерального бюджету, що надійшли з території суб’єкта РФ [2].

Однак видається логічним трактувати бюджетний потенціал регіону не лише як обсяг власних доходів регіонального (обласного) бюджету, але й як низки наявних можливостей щодо його підвищення.

Доволі часто виділяють так званий реальний бюджетний потенціал, тобто наявний фактичний обсяг бюджетних ресурсів,  акумульованих бюджетною системою на регіональному рівні. Його можна відобразити через величину грошових коштів, що формуються внаслідок використання держаних фінансових ресурсів (кошти місцевих бюджетів, відрахування з державного бюджету, позабюджетні та цільові фонди, надходження від майнової та фінансової діяльності регіональних органів влади). Основними джерелами формування реального бюджетного потенціалу регіону є державні трансферти, що надходять із державного бюджету з метою підтримки регіональної соціальної інфраструктури (фінансування закладів охорони здоров’я, освіти, науки, культури тощо), а також соціального захисту населення та власні фінансові ресурси бюджету, які акумулюються на регіональному рівні та скеровуються на підтримку та розвиток комунальної інфраструктури (благоустрій території, придбання комунального автотранспорту, забезпечення функціонування житлово-комунального господарства тощо), утримання місцевих органів влади та частини закладів освіти.

Зважаючи на провідну роль у процесі формування доходної частини регіональних бюджетів державних трансфертів видається справедливим виокремлювати так званий зовнішній бюджетний потенціал, який повинен також враховувати й можливості  регіональних та муніципальних органів влади щодо залучення зовнішніх запозичень для реалізації конкретних регіональних програм та проектів.

Досліджуючи бюджетний потенціал регіону варто розмежувати його зовнішню та внутрішню складову, кожна з яких можна має приховані резерви. Тобто він є сумою внутрішнього та зовнішнього потенціалів, які вже використовуються, а також резервів, що можуть бути залученні для його примноження у майбутньому.

Наявний внутрішній використовуваний бюджетний потенціал регіону – це доходи бюджету, які формуються внаслідок економічної діяльності господарюючих суб’єктів, що зареєстровані, а також населення, яке проживає на території цього регіону.

Сукупність можливостей щодо підвищення забезпечення бюджету додатковими доходами, які могли б бути отримані від господарюючих суб’єктів та населення даного регіону (для прикладу, надходження від запровадження нових або ж підвищення розмірів вже діючих податків, зборів тощо і які безпосередньо скеровуються до регіонального бюджету) визначають невикористаний внутрішній бюджетний потенціал.

Зовнішній використовуваний бюджетний потенціал регіону формується завдяки сукупності доходів, що надходять з державного до регіонального бюджету та направляються на комплекс заходів по забезпеченню його стабільного соціально-економічного розвитку. Джерелом формування таких коштів є економічна діяльність населення та господарюючих суб’єктів усіх регіонів держави.

Сукупність можливостей з підвищення забезпеченості бюджету доходами, що можуть формуватись на території держави загалом (акцизи, митні збори і т.д.) та в подальшому будуть направлятись у вигляді трансфертів до регіонального бюджету визначають зовнішній невикористаний бюджетний потенціал регіону.

Задля підвищення бюджетного потенціалу регіону в сучасних вітчизняних економічних умовах необхідно забезпечити:

- розширення податкової бази, яка формує доходну частину регіональних бюджетів (запровадження нових місцевих податків та зборів);

- посилення податкової дисципліни (запобігання ухиленню економічних суб’єктів від оподаткування);

- перегляд умов відповідності та можливості застосування спрощених систем оподаткування для малого підприємництва,

- здійснення децентралізації фінансових ресурсів та проведення обґрунтованого перерозподілу грошових потоків, що формують державний та регіональний бюджет (створення ширших фінансових можливостей щодо наповнення бюджетів регіонів, які “самі заробляють на себе ” );

- зниження податкового тиску на господарюючі суб’єкти, що сприятиме зростанню їх економічної активності та кількості, і, як наслідок, в майбутньому дозволить збільшити надходження  до  бюджетів різного рівня;

- розробку державних програм та запровадження дієвих механізмів, спрямованих на зниження рівня тіньової економіки з урахуванням регіональної специфіки;

- залучення додаткових інвестиційно-кредитних ресурсів в економіку регіону під гарантії державних регіональних органів влади тощо.

 

Література

1) Зенченко С. В. Бюджетный потенциал региона и методические подходы к его оценке. / С. В. Зенченко // Региональные проблемы преобразования экономики. 2008, №1, С. 186-198.

2) Конярова Э. К. Управление воспроизводством финансового потенциала региона. / Э. К. Конярова // Автореф. дисcертации кандидата экономических наук. Ижевск – 2005, 20с.

3) Луніна І. О. Державні фінанси та реформування міжбюджетних відносин. / І. О. Луніна //  К.: Наук, думка, 2006. 432 с.