Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Анциферова  Н. А., Ільченко  А. А.

 

ЦІННІСНИЙ ВИМІР В ЕКОНОМІЦІ: КІЛЬКІСНИЙ І ЯКІСНИЙ АСПЕКТИ

 

Предметом дослідження є ціннісний вимір в еко­номіці. Ціннісний вимір це та ключова засада, на якій заснована епістемологія фундаментальної економічної науки. На дослідженні складових чинни­ків, які впливають на його визначеність, заснована як методологічна побудова економічної теорії, так і функціонування економічної практики.

Ціннісний вимір в економіці передбачає кількісний і якісний аспекти свого дослідження. Ціннісний економічний вимір представлений лише дослідженням його кількісного аспекту як ети­мології ринкового ціноутворення, в процесі якого він набуває перетвореної форми і втілюється у ціну товару. Отже, цін­нісний вимір в економіці відомий як вимір грошовий, втілений у цінових ін­дикаторах.

Аспект кількісної динаміки ціннісного виміру має відносний характер. Визначення цінності речі в економіці залежить від принципової фунда­ментальної засади: що вважати за цінне для людини, який критерій чи систему критеріїв використовувати та яка їх дефініція. Отже, ціннісний вимір в еконо­міці є похідним від системи її ціннісної орієнтації. Саме якісний аспект цін­нісного виміру втілює спрямованість ціннісної орієнтації економіки, тобто визначає зміст самого поняття цінності.

Висхідним моментом реалізації будь-якого процесу, втому числі і процесу економічного мислення, втіленого у влаштуванні суспільного госпо­дарства, є критерій ціле покладання. Визначення та дотримання мети діяль­ності є практичною реалізацією її ціннісної орієнтації. Витоки цивілізаційного способу економічного мислення беруть свій початок ще у стародавній філософії.

На підставі природничо-економічних поглядів вчених можна стверджу­вати, що рівень здоров'я людини, який, на жаль, не підлягає нині врахуванню як чинник економічного розвитку, має бути критерієм ціннісної орієнтації в економіці. Це також підтверджує методологія фізіократів.

Методологія фізіократів щодо якісного аспекту ціннісного виміру в економі­ці започаткована С.А. Подолинським.

Фізіократи (фізіос природа, кратос - влада) вважали, що влада природи має поширюватися і на економіку як ендогенну підсистему глобальної природної екосистеми. Проте епоха перемоги протестантизму зробила попу­лярною зворотню думку, побудовану на сцієнтичному суспільно-економічному оптимізмі. Під сцієнтизмом, як відомо, розуміється абсолютизація ролі науки у розвитку суспільства.

Критерієм оптимальності економічних процесів, на думку фізіократів, була їх наближеність до закономірностей існування природного світу як сту­пінь адекватності суспільно-економічних законів законам об'єктивним при­родним.

Основними компо­нентами кількісного ціннісного виміру в процесі ринкового ціноутворення є грошовий вимір вартості і грошовий вимір споживчої вартості або цінності благ.

Ціннісна мета ринкового товарного виробництва, важелем якої є кількісний грошовий вимір в економіці, не є людино спрямованою, їй бракує саме соціального аспекту, що довели численні кризи ринкового товарно-гро­шового господарювання та необхідність державного втручання в дію ринково­го механізму.

Ціннісна мета ринкового товарного виробництва також не є економічно адекватною з точки зору забезпечення системних факторіальних умов для еко­номічного відтворення. Результатом ринкового способу виробництва є товар, призначений для продажу. Метою товарного виробництва є отримання при­бутку від реалізації виробленого товару.

На думку Т. Веблена, грошова цивілізація заганяє людство в глухий кут. Мета отримання грошового прибутку втілює в собі ту причинну генетику, яка пояснює цивілізаційні особливості реалізації, якість функціонування і спрямованість економічних процесів, їх ціннісне наповнення.

Окрім грошового ви­міру, кількісним виміром функціонування економіки є також часовий вимір. Він вважається абсолютним ціннісним вимірювачем. Закон економії часу — це загальний фундаментальний закон економічного прогресу, який вбирає в себе всі форми прояву прогресивних економічних тенденцій, підводить їх під спільний знаменник і таким чином ідентифікує економічні успіхи в єдиній людській цивілізаційній системі координат.

Часовий вимір це лише кількісний аспект життя, який не дозволяє в достатній мірі врахувати якість життя. Саме якість життя є визначальною в оцінці рівня людського розвитку, до підвищення якого прагне цивілізаційний поступ.

Отже, існуючі грошова та часова форми кількісного ціннісного виміру є ней­тральними інструментами щодо сфери моральної етики. Вони нездатні задо­вільно враховувати її параметри. Натомість, з морально-етичних підходів якіс­ного аспекту до ціннісного виміру в економіці важливим є життя людини, а не лише та інтенсивна віддача, якою протягом життя людина збагачує економіч­ний потенціал розвитку суспільства. З точки зору гуманізму як принципу соціально-орієнтованої економіки, загальна тривалість людського життя як тако­го має бути ціннісним чинником економічного розвитку.

Практична реалізація ідеології гуманізму як ціннісного принципу со­ціально орієнтованої економіки пов'язана із вимогою забезпечення її ергоно­мічності, що має на меті захист людського здоров'я від можливих екологічних екстерналій суспільного господарства.