Газізова Ю.П.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені М.І. Туган-Барановського

ГЛОБАЛІЗАЦІЯ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ ДЛЯ УКРАЇНИ

 

Фінансова криза виникла не вперше в економічній історії, однак і цього разу світова економіка виявилася не в змозі адекватно протистояти їй. За своїми масштабами поточна криза перевершила більшість попередніх, епіцентр яких перебував у країнах, що розвиваються.

Метою статті є системний методологічний аналіз особливостей поточної кризи та її причинно-наслідкових зв’язків з Україною.

В попередні роки розгляду даної проблеми вже наділяли увагу такі вчені, як: Данилишин Б., Гальчинський А., Якимкин В.Н., Бузик А.С., Згуровський М. та ін.

Світова фінансова криза, що поглибилася у вересні 2008 року, очікувалась давно: проблеми "перекредитованості" еконо­міки США чимало разів розглядалися науковцями. Однак, як і біль­шість криз, нинішня виявилася доволі несподіваною. Швидкість її розвитку у США та поширення у країнах Європи ше раз підтвердила тезу про реальність іс­нування фінансової глобалізації.

Треба зазначити, що нестандартні іпотечні кредити існують у США давно, а отже кредит видавався позичальникові, котрий не міг надати всі необхідні докумен­ти або його фінансовий стан не давав упевненості в сумлінному виконанні зо­бов'язань. Наприкінці 2008 року обсяг таких становив 2,5 трлн дол. США порівняно до 190 млрд. дол. у 2001 році[3, C.26]. Зростання забезпечувалося узгодженими діями багатьох суб'єктів. Іпотечні бро­кери, котрі ухвалювали рішення про надання кредитів, одержували комісійні та по­яснювали клієнтам, що отримання таких кредитів не непов'язане з істотними ризиками. Крім того, вони почали знижувати вимоги до клієнтів і документів, які вони мають надати, а також скорочувати розмір початкового внеску.

Іпотечні банки, викуповуючи кредити у брокерів, активно продавали їх у ви­гляді похідних цінних паперів: СDО (collateralized debt obligaions), МВS (mortgage based securities) тощо. Так, якщо у 2001 році обсяг сек'юритизованих креди­тів сягав 95 млрд дол., то до 2005-го він збільшився до 507 млрд дол. Це дало банкам змогу помітно знизити обсяг узятих на себе ризиків, за рахунок перекла­дення їх на покупців таких цінних паперів. До цього процесу долучи­лись інвестиційні банки. Контроль за ними не передбачав оцінки ризиків, що за­стосовується для комерційних банків, нагляд за якими здійснює Федеративна резервна система (ФРС) США [3, C. 26]. А більшість покупців таких цінних паперів не повністю усвідомлювали ризики, що їм пропонувалися. Крім того, у певний момент ФРС свідомо ухвалила рішення про відмову від державного регулюван­ня діяльності банків, пов'язаної з випуском і придбанням цінних паперів, що за­безпечені нестандартними іпотечними кредитами. Для банків було затверджено колишні стандарти перевірок іпотечних кредитів, що купувалися у брокерів, ді­яльність яких узагалі ніким не контролювалася. Очевидно, піраміда, побудована на іпотечному кредитуванні, впала. Це була ціла сфера фінансових послуг, у якій відбулося змішування грошових потоків із акцій і облігацій для створення похід­них цінних паперів. У період низьких процентних ставок банки, пенсійні фонди і страховики також прагнули отримати високі доходи, а тому брали участь у ство­ренні піраміди. Але тільки-но в розвинутих економіках почався цикл підвищен­ня процентних ставок, попит на такі продукти почав знижуватися, піраміда за­хиталася, а іпотечні дефолти остаточно її обвалили. Отже, виникла ситуація, за якої економічні суб'єкти не враховували належним чином існуючих ризиків та діяли без відповідного попереднього аналізу. У Декларації Великої двадцятки, ухваленій з метою протидії світовій фінансовій кризі, цей чинник визначено як одну з основних її причин [4, C. 3].

Головню загрозою, з якою намагаються боротися найрозвинутіші країни, є різ­ке кредитне стиснення для всієї світової економіки. За час кризи світова банківсь­ка система втратила доволі значну частину свого капіталу. Так, зокрема, сукупні втрати банків у світі загалом станом на кінець жовтня 2008 року сягнули 800 млрд дол., а компенсувати ці втрати за рахунок залучення нового капіталу вдалося лише наполовину. За оцінками експертів, сукупний обсяг потенційних кредитів, що мо­жуть бути надані банками, має скоротитися на суму 4 трлн дол. США [3, C. 30].

Тому очевидно, що як для США, так і для європейських країн найважливі­шим є якнайшвидше відновлення сукупного капіталу банківської системи. Здійс­нити це на ринкових засадах буде вкрай важко, оскільки привабливість вкладів у банківський сектор і далі зменшується, а тому якраз прямі вкладання держав у ка­пітал банків стануть найдієвішим інструментом розв'язання економічних проблем.

Щодо України, то вона повторює шлях країн Центральної та Східної Європи зі структурни­ми змінами, шо передбачають поступове щорічне нарощування сфери послуг (включаючи розвиток фінансових і високотехнологічних інформаційних послуг), із щоразу більшою залежністю інвестиційних процесів від фінансової сфери, на­самперед потоків кредитних ресурсів, які стають вагомим джерелом капіталізації економіки. Значний приплив іноземних кредитів призвів до того, що відношен­ня зовнішніх зобов'язань банків до наданих ними кредитів досягло високого рів­ня. В Україні на початок 2008 року таке співвідношення перевищувало 30 %.

Крім того, зростав розрив між термінами залучення депозитів і терміна­ми, на які видаються кредити, що згенерувало додаткові кредитні ризики, особливо у сфері іпотечного кредитування. У вітчизняній економіці також по­силюється асинхронність розвитку її фінансового й реального секторів. Фінан­совий сектор нарощує борги й дисбаланс між обсягами заощаджень і кредит­них потоків, чим створює "перегрів" на окремих сегментах ринку (передусім на споживчому). Це призводить до посилення системних ризиків, особливо щодо відставання в накопиченні основного капіталу, формуванні розриву між доходами й зовнішніми боргами [1, C. 15].

Високі темпи зростання української економіки, особливо реального наявного доходу населення, тривалий час утримувалися за рахунок вливань у економіку коштів із-за кордону. Разом із тим український фінансовий ринок ставав щоразу залежнішим від транснаціональ­ного фінансового капіталу та залучених на зовнішніх ринках фінансових ресурсів корпоративного сектору економіки. А всього за період 2008—2009 років приріст зовнішніх боргових зобов'язань резидентів України сягнув близько 51 млрд дол. Найбільшими позичальниками на міжнародних ринках були банки  й нефінансові підприємства (табл. 1).

Таблиця 1. Динаміка зовнішнього боргу України у 2008-2009 рр.


Показник

Валовий зовнішній борг України,  млрд дол.

Відношення зовнішнього боргу України до показника на 01.01.2008, %

 

на

01.01.2008

на

01.01.2009

на

01.10.2009

на

01.01.2009

на

01.10.2009

Сектор державного управління

12.9

14,7

14,2

113,9

110,1

Сектор грошово-кредитного

регулювання

0,9

0,5

0,1

55,6

15,6

Банки, у т. ч

14,1

30,9

42,1

219,1

298,6

— довгостроковий

6,5

11,7

12,9

180,0

198,5

— короткостроковий

7,6

19,2

29,2

252,6

 384,2

Інші сектори

24,7

33,5

44,3

135,6

179,4

Міжфірмовий борг

1,9

3,1

4,7

163,2

247,4

Валовий зовнішній борг

54,5

82,7

105,4

151,7

193,4

Джерело: http://www.bank.gov.ua


Україна не використала дев'ятирічний період зростання ВВП для реалізації стратегії структурної перебудови. Протягом цілого ряду років за позитивної ціно­вої кон'юнктури суттєвих структурних змін і заходів із модернізації в галузях не проводилося. Економіка розвивалася за інерційним сценарієм. Досвід останніх ро­ків і події другої половини 2009-го свідчать, що основною проблемою економіки України є не так вартість енергоносіїв, як загалом відсутність у підприємств інно­ваційної стратегії розвитку, яка забезпечувала б необхідний рівень оновлення й ди­версифікації виробництва, підвищення його конкурентоспроможності. Саме не­конкурентоспроможні виробництва — як за собівартістю вироблення продукції, так і за її якістю й асортиментом — у періоди різкого згортання попиту на ринках та обвалу цін опиняються поза ринком. Функціонування національного ринку відбувається в Україні на тлі значних викривлень інституційних засад фінансової системи, структурних диспропорцій розподілу фінансових ресурсів, гострих супе­речностей на грошовому ринку. Вкрай обмеженим є набір інструментів управлін­ня фінансовими потоками саме в реальній економіці.

Треба зазначити: ще до початку світової кризи фахівці висловлювали думку про те, що зовнішні позики банків та їх висока кредитна активність на внутріш­ньому ринку формують великі ризики для макроекономічної стабільності і стій­кості банківської системи. Ішлося насамперед про те, шо зобов'язання банків мають короткостроковий характер, валюти активів і зобов'язань є різними, а зов­нішні кредити стимулюють бурхливий розвиток споживчого й іпотечного креди­тування. З огляду на це зростання попиту населення, що підживлювалося креди­тами банків, не активізувало національне виробництво, викликаючи збільшення імпорту споживчих товарів та підвищення цін на житло. Розширення споживчого кредитування, яке фінансувалося зовнішніми позиками, не формувало належного підґрунтя для подальшого їх повернення, оскільки банківська система й позичаль­ники стимулювали розвиток виробництва в інших країнах. Унаслідок цього розбалансованість фінансово-кредитного механізму, порушення пропорцій між накопиченням і споживанням негативно відбиваються на темпах зростання націо­нальної економіки.

В Україні для виходу із кризової ситуації необхідні комплексні макроекономічні заходи, спрямовані на стабілізацію банківської системи, і зважена монетар­на політика. При цьому твердження про те, що у країні є надлишок грошей на тлі кризи ліквідності банківської системи, є необгрунтованими. Виявилося, що в Україні "перегріто" споживання, орієнтоване здебільшого на імпорт, який фінан­сувався за рахунок споживчих кредитів. А реальна економіка, зокрема вітчизняний товаровиробник, відчувала брак фінансування: воно здійснювалося на досить ко­роткий термін, як правило три — шість місяців. Ці та інші чинники, які є внутріш­німи, а не зовнішніми, призвели до істотного погіршення позицій української еко­номіки, формування великої зовнішньої заборгованості.

Механізм рефінансування, що діє в нашій країні протягом кількох останніх ро­ків, не сформував тієї "подушки" безпеки, яку можна було б використовувати в ра­зі виникнення несприятливих обставин. Уникнути ситуації, за якої виділені ресур­си почнуть працювати до того, як банки, шо одержали рефінансування, розв'яжуть усі свої проблеми, можна лише за умови чіткої регламентації цілей і завдань, а та­кож процедури використання коштів. Для того щоб ресурси стимулювали збільшення реального продукту на противагу розростанню віртуального сектору, треба кардинально змінити інвестиційний клімат в Україні, оптимізувати податко­вий тягар та загальмувати зростання цін на послуги монополій.

До найсерйозніших проблем, що постали перед Україною внаслідок світо­вої кризи протягом 2009 року, належать, передусім, скорочення ВВП через згор­тання виробництва галузей, зорієнтованих на експорт, зростання від'ємного саль­до платіжного балансу, утримання темпу інфляції на доволі високому рівні та ін. [6, C. 8]

Таким чином, світова економіка входить у період системної глобальної роз- балансованості, що за нових геоекономічних і геополітичних реалій супроводжу­ватиметься виникненням численних джерел турбулентності і транскордонних ри­зиків. З огляду на масштаби цих процесів слід розробити удосконалені механізми для подолання наслідків кризових явищ, а також цілісну систему індикаторів наближення майбутніх кризи. А для України, з метою запобігання масовим дефолтам, які несуть реальні ризики руйнування кредитної системи й можуть похитнути стабільність платіжного балансу, слід:

1) надати головну роль у врегулюванні боргових зобов'язань корпоративного сектору Кабінету міністрів;

2) пролонгація корпоративного боргу, як найдієвіший захід його реструктуризації на 3—4 роки за ставками, під які було надано кредити;

3) проведення перемовин із кредиторами шодо реструктуризації (рефінансування) зовнішніх зобов'язань банків .

 

Література:

1. Данилишин Б. Економіка України: розвиток в умовах фінансової нестабільності // Новий економіст. – 2008. - № 1. – с. 15-18.

2. Гальчинський А. Світова грошова криза: витоки, логіка трансформацій // Дзеркало тижня. – 2008. - № 42. – с. 8-16

3. Алексашенко С. Кризис-2008: пора ставить диагноз // Вопросы экономики. – 2008. - № 11. – с. 17-29

4. Морозов О. Криза чи повернення до витоків // Дзеркало тижня. – 2008 - № 45. – с. 3-31

5. Якимкин В.Н., Бузик А.С. Крах инвестиционного банкинга в США // Банковское дело. – 2008. -№ 11. – С. 58

6. Згуровський М. Болісне одужання через кризу // Дзеркало тижня . – 2008. - № 47. – С.8

7. Вахненко Т. Кредитно-боргова експансія банків та методи її стримування // Дзеркало тижня. – 2008. - № 19. – С.9

8. http://www.bank.gov.ua