Економічні науки/ 1.Банки і банківська система

 

Атаян Т.І., Сілаєва А.О.

Донбаський державний технічний університет

Тенденції розвитку операцій з кредитування на прикладі ЗАТ «Приватбанк»

 

На сьогоднішній день операція з кредитування банку є одним із пріоритетних завдань фінансового менеджменту, оскільки від ефективного надання коштів  залежить оптимальне отримання  прибутку. Надання коштів тимчасово споживачам на певних умовах є головною функцією банку. За рахунок цього банк отримує дохід. Отримання прибутку на достатньому рівні необхідно банківським установам для залучення нового капіталу, що дозволяє  збільшити обсяги та підвищити якість пропонованих послуг, розширити та удосконалити операції. Проблема заключається в тому, що видані банком ресурси не завжди приносять дохід, необхідний для розвитку банку.  Раціональне використання ресурсів  в діяльності банку є залогам комерційного успіху. Головним завданням фінансового менеджменту є визначення резервів  підвищення дохідності операцій з кредитування [4].

Оскільки видані ресурси на умовах платності, повернення, забезпеченості та строку забезпечує добробут власників а також працівників, то проблема кредитування  в економічних дослідженнях актуальна, однак ще не досить досліджена.

Мета статті полягає в визначенні кредитного потенціалу банку «Приватбанк» та подальші перспективи його розширення.

Управління кредитними ресурсами  – це складний багатофункціональний механізм, який складається з окремих елементів, тісно пов’язаних між собою.

Основною функцією кредиту є  контрольно-стимулююча та функція капіталізації вільних грошових доходів [3].

Для ефективного функціонування банку необхідно визначити шляхи розміщення всіх доступних для інвестування коштів таким чином, щоб забезпечити максимальну дохідність банку, здійснюючи при цьому фінансові операції в межах його оптимальної ліквідності з урахуванням внутрішніх і зовнішніх обмежень.

Прослідити  ефективність управління кредитними ресурсами  можна за допомогою показника прибутковості наданих ресурсів банку (IRS). Доведемо це на конкретному прикладі. Результати аналізу першої групи  банків  за рейтингом за величиною активів (17 банків, за даними  Вісника НБУ на 01.04.2010 [1])  вказують на те, що рейтинг за показником прибутковості наданих ресурсів банку буде значно відрізнятись від рейтингу банку за активами.

 

Таблиця1 – Проведення аналізу прибутковості наданих ресурсів банків

Рейтинг банку за величиною активів

Рейтинг банку за рентабельністю наданих ресурсів

Назва банку

ІRS, %

1

1

Приватбанк

0,67

2

2

Райффанзен банк аваль

0,58

5

3

Укрексімбанк

0,57

4

4

Укрсоцбанк

0,56

3

5

Укрсиббанк

0,54

11

6

Форум

0,54

13

7

Перший український міжнародний банк

0,48

8

8

ОТЛ банк

0,45

17

9

Брокбізнесбанк

0,43

16

10

Укрпромбанк

0,43

12

11

Фінанси та кредит

0,43

9

12

Ощадбанк

0,40

14

13

ВТБ банк

0,36

15

14

Кредитрпромбанк

0,27

10

15

Альфа банк

0,15

7

16

Надра

0,11

6

17

Промінвестбанк

0,11

1

1

За першою групою банків

0,67

 

 

За всіма банками

0,42

 

В результаті проведених досліджень було виявлено наступну тенденцію: рейтинг банків за величиною активів значно відрізняється від рейтингу банків за рентабельністю наданих ресурсів. Це підтверджує значення ефективності управління виданими ресурсами. Також це свідчить про те, що кожен банк,  маючи різні за розміром джерела,  отримує  різну ефективність від них.

З метою виявлення тенденції розвитку операції з кредитування необхідно дослідити темпи виданих кредитних ресурсів зазначених банків. Відобразимо  період з 2005 року по 2009 рік графічно.

 

Рисунок 1 - Темпи приросту виданих кредитів банками

 

Порівнюючи всі зазначені банки, банк «Приватбанк» має всі переваги в кредитуванні. Оскільки він перший за  рейтингом серед усіх банків як за величиною активів так і за дохідністю виданих кредитів. Менеджмент банку налагоджено відповідно до всіх внутрішніх та зовнішніх умов. В майбутньому кредитний потенціал банку буде розвиватись в межах внутрішньої політики та вдосконалювати внутрішню кредитну політику.

 

Література:

1. Вісник національного банку України. – 2010. - №6. – С. 46 – 58.

2. Пересада А.А., Смірнова О.О. / Банківська справа: Навч.-метод. посібник. -К.: КНЕУ, 2008.

3. Данілов О.Д., Івашина Г.М., Чумаченко О.Г. / Банки та банківська діяльність: Навчальний посібник. – Ірпінь, 2009.

4. Мещеряков І.А. / Основи банківського кредитування: Т. 1, 2 – К.: Ніка-Центр, 2009.