Роль інформаційних технологій в управлінні фінансовими ресурсами підприємств

 

Управління фінансовими ресурсами безпосередньо залежить від бізнес-процесів, які функціонують на підприємстві. Будь-якому бізнес-процесу можна дати оцінку та визначити кількісні показники його ефективності. Кожне підприємство може містити малоефективні, зайві, витратні бізнес-процеси, що потребують значних фінансових ресурсів та є збитковими, яких варто позбутись.

Практика зарубіжних і провідних підприємств свідчить, що задоволення вимог міжнародних стандартів ISO серії 9000[1] та ДСТУ ISO 9000 дає змогу забезпечити необхідний рівень якості й конкурентоспроможності продукції та послуг. Підприємство – виробники складної продукції ( автомобіле-, літако-, вагонобудівна галузі тощо) вимагають у постачальників наявності сертифікованих систем якості, звільняючись від фінансових витрат на вхідний контроль і вирішення питань щодо незадовільного постачання. Розв’язання проблеми ре інжинірингу неможливе без використання спеціальних програмних засобів.

Серед інструментів, які використовуються в управлінні фінансовими ресурсами, особливу роль відіграють інформаційні технології, адже в сучасних умовах функціонування суб’єктів господарювання потрібно отримувати точні дані, швидко обробляти великий обсяг інформації, використовувати складні алгоритми розрахунку. Вартість часу невпинно зростає. Саме ці чинники обумовлюють необхідність використання програмних продуктів: ручна обробка інформації не задовольняє вимог сьогодення, особливо це стосується фінансових потоків підприємства.

Основні функції фінансової служби підприємства можна умовно поділити на дві категорії: перша - робота на оперативному рівні, а саме планування й контроль поточного фінансового стану підприємства( триває від декількох місяців до року, предмет діяльності - основний бізнес-процес підприємства); друга – робота зі статичними даними( аналіз) і перспективне планування та прогнозування.

Як показує досвід, виконання основних функцій, зокрема робота на оперативному рівні, можуть ефективно забезпечити ERP- системи ( Enterprise Resource Planning). До функцій ER- системи належить:

управління фінансами , бухгалтерський і податковий облік, управління етапами постачань (SCM), кадровий облік і заробітна плата (HRM), система управління складами ( WMS), система оперативного управління виробництвом ( MES) тощо.

Стрімкий розвиток ринку, жорстка конкуренція та зростаючі вимоги замовників спонукають керівників підприємств брати на озброєння сучасні ефективні методи фінансового менеджмент. Їх реалізація неможлива без високотехнологічного програмного бізнес - рішення, здатного швидко й безболісно адаптуватися до ринкового середовища, що змінюється, сприяти прибутковості підприємства.

Впровадження модуля управління фінансами дає можливість здійснювати:

-                    підтримку різних моделей обліку: бухгалтерського, податкового, управлінського, обліку за міжнародними стандартами;

-                    всебічний фінансовий аналіз;

-                    бюджетний й фінансове планування;

На жаль, впровадження таких систем потребує значних фінансових ресурсів на навчання персоналу та адаптацію системи д бізнес-процесів конкретного підприємства. Досить часто ( за даними ряду ERP- консалтингових фірм, від 5 до 70% ) впровадження ERP-систем є невдалим.

Ефект від упровадження ERP-системи можна оцінити за двома показниками : економічні показники ефективності, або вигоди, впровадження та організаційні зміни, що не піддаються кількісні оцінці.

Серед найвідоміших розробників ERP-систем – компанії SAP AG, Oracle та Microsoft. Лідером на українському ринку KIC є компанія Microsoft з системами Dynamics AX ( Axapta) та Microsoft Dynamics NAV ( Navision). За даними компанії Innoware , яка є лідером із впровадження цих систем в Україні на основі програмних продуктів Microsoft, за шість років нею впровадження 70 успішних проектів ( у тому числі у 2007 році – 20). Це є свідчення зростаючого попиту на дані послуги й перспективне впровадження інноваційних технологій в управлінні виробництвом.

Ефективність використання ERP-системи, яку потрібно розрахувати для отримання показника ефективності витрат, залежить, насамперед, від реалізації успішної стратегії бізнесу. Неможливо говорити про правильне й ефективне впровадження інформаційних технологій, покликаних принципово покращувати ринкову позицію підприємства, без аналізу досягнення того чи іншого рівня ключових показників його продуктивності.

Роль інформаційних технологій в управлінні фінансовими ресурсами є ключовою, що за умови існування чіткої корпоративної стратегії та попередньої оцінки ефективності використання грошових коштів дає змогу звільнити значні додаткові фінансові ресурси для збільшення запланованих результатів діяльності.

Для досягнення максимального ефекту від впровадження інформаційних технологій в управлінні фінансовими ресурсами та виробництвом потрібен системний підхід з використання усього потужного інструментарію. Це особливо актуально для великих підприємств з державною формою власності, що містить неефективні бізнес-процеси із часів планової економіки. Впровадження інформаційних технологій дасть змогу мінімізувати час реагування підприємств на ринкові зміни, оперативно виявляти основні недоліки його системи управління та врахування як внутрішні, так і зовнішні фінансові ризики.

 



[1] ISO серії 9000 – 1: 1994.Qualitymanagement and quality assurance standards .