Щербина В. В.

Східноєвропейський університет економіки та менеджменту

ОЦІНКА ІННОВАЦІЙНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЙОГО РЕАЛІЗАЦІЇ

Інноваційний потенціал – сукупність різних видів ресурсів, включаючи матеріальні, фінансові, інтелектуальні, інформаційні та інші, необхідні для здійснення інноваційної діяльності [1, с.87]. Таким чином, інноваційний потенціал можна розглядати як статичну величину, простий набір ресурсів, що не відповідає ознакам інновативності. До того ж, навіть наявність усіх необхідних ресурсів не гарантує інноваційного розвитку, значить, крім сукупності активів, інноваційний потенціал повинен мати внутрішню рушійну силу, яка б забезпечувала спрямування ресурсів на результативний інноваційний розвиток. Ці та інші погляди на поняття "інноваційний потенціал" окреслюють два напрями підходів, які ґрунтуються на наявності ресурсів і на можливостях їх використання. Але, на нашу думку, такого ресурсного підходу недостатньо для характеристики іннова­ційного потенціалу як складової Інноваційного розвитку підприємства. Тому вважаємо, що доцільно враховувати також чинники внутрішнього й зовнішнього оточення, які впливають на інноваційно-інвестиційну діяльність підприємства. Отже, постій­ний інноваційний розвиток підприємства зумовлює необхідність аналізу й оцінювання інноваційного потенціалу як його внутрішнього стану, так і зовніш­ніх чинників.

Інноваційний потенціал підприємства являє собою наявні та приховані можливості залучення та використання ресурсів, спрямованих на сприйняття, впровадження нововведень, які можуть бути залучені для досягнення цілей економічних суб’єктів [2, с. 143]. Таке визначення акцентує увагу на тому, що інноваційний потенціал є тим підґрунтям, на підставі якого розробляються, впроваджуються на підприємстві нововведення, які надалі зможуть задовольнити потреби суб’єктів господарювання. Але економічні цілі суб’єктів господарювання не завжди є інноваційними.

Основними складовими інноваційного потенціалу підприємства (ІПП) слід вважати виробничо-технологічні, матеріально-технічні, організаційно-управлінські, фінансово-економічні ресурси, які в змозі забезпечити досягнення конкурентних переваг підприємства на основі використання інновацій. Оціню­вання цих складових інноваційного потенціалу підприємства треба здійснювати з використанням відповідної системи показників.

В Україні відсутній комплексний підхід до розроблення показників ефективності використання інноваційного потенціалу, ефективності інноваційно-інвестиційної діяльності. У процесі активізації інно­ваційної діяльності виникають складні економічні проблеми, розв'язування яких неможливо обмежити застосуванням загальновідомої методології еконо­мічного аналізу.

Отже, відсутність чіткої системи показників, їх багатозначність, різноплановість у практиці розроб­ки показників, а загалом і старі методики ефектив­ності науково-технічного прогресу не задовольняють вимоги ринкової економіки. Потрібні нові методики, які дають змогу не тільки визначити систему показ­ників ефективності, а й будуть гарантом успішної реалізації вибраної інноваційної стратегії розвитку підприємства [3, с.111].

Слід зазначити, що для того, щоб провести ана­ліз впливу всієї сукупності науково-технічних заходів на ефективність діяльності підприємства в цілому, необхідно попередньо розрахувати показники виробничої, фінансової, інвестиційної діяльності і потім визначити вплив ефективності науково-технічних заходів на зміну виробничої, фінансової і інвестиційної ефективності підприємства в цілому. Кінцевим розрахунком повинно стати визначення інтегра­льного впливу певної сукупності нововведень на досягнуту результативність діяльності підприємства.

В сучасних умовах го­сподарювання при визначенні ефективності іннова­ційно-інвестиційної діяльності підприємства необхідно врахувати насамперед соціальний і екологічний фактор. Як відомо, інтенсивність проходження інноваційних процесів істотно загострює екологічні проблеми. І тільки за соціально й екологічно допустимими варіантами нововведень слід визнавати їх економічно ефективними.

Література:

1. Верба В.А., Новиков І.В. Методичні рекомендації з оцінки інноваційного потенціалу підприємства // Проблеми науки. – 2003. – № 3. – 187 с.

2. Чабан В.Г. Інноваційний потенціал підприємства та його оцінка // Фінанси України. – 2006. – № 5.– 230 с.

3.Мартюшева Л.С., Калишева В.О. “Інноваційний потенціал підприємства як об’єкт економічного дослідження” // Фінанси підприємств - 2008. №8. - 140 с.