Економіка/Регіональна економіка

 

Корчак А.С.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Сучасний стан транспортної системи Чернівецької області

 

         Транспорт – найважливіша ланка у сфері економічних відносин, одна із провідних галузей матеріального виробництва. Геополітичне  положення між країнами Європи, Азії та Близького Сходу дозволяє Україні бути вигідним транзитним мостом для перевезень товарів та пасажирів. Коефіцієнт транзитності України є одним з найвищих в світі. Але щоб скористатися цією перевагою необхідно мати добре розвинений транспортний комплекс, високий рівень розвитку транспортної мережі, високу якість транспортних послуг, регулярність перевезень, умови збереження товару та відповідну державну політику.

          Рівень розвитку транспортної системи держави — один із найважливіших

ознак її технологічного прогресу й цивілізованості. Потреба у високорозвиненій транспортній системі ще більш підсилюється при інтеграції в європейську і світову економіку, транспортна система стає базисом для ефективного входження України у світове співтовариство [4].

           Транспорт бере участь у створенні продукції та доставці її споживачам, здійснює зв’язок між виробництвом та споживанням, між різними галузями господарства, між країнами та регіонами. Транспорт є необхідною умовою виникнення і розвитку інтенсивного обміну товарами між окремими територіями, що беруть участь у цьому поділі. Розширення територіального поділу праці, його удосконалення і саме виникнення нових, більш ефективних форм значною мірою залежить від рівня розвитку транспорту.

           Суттєві внутрішні територіальні відмінності в природних, економічних, соціальних, історичних умовах різних регіонів, своєрідність спеціалізації і структури їх господарств виступають об'єктивною основою прояву закономірностей територіальної організації суспільства, а, отже, і впливають на територіальну організацію транспортного комплексу [3].

           Чернівецька область відноситься до категорії регіонів, де високий коефіцієнт транзитності, оскільки є прикордонною. Чернівецька область займає вигідне транспортно – географічне положення, має досить щільну мережу залізниць і автомобільних доріг, трубопроводів і ліній електропередач. Обласний центр має зручне залізничне сполучення з європейськими столицями: Бухарестом, Софією, Бєлградом, Москвою.

 Транспортна система Чернівецького регіону є важливим інструментом досягнення соціальних, економічних, зовнішньополітичних та інших цілей, що забезпечують підвищення якості життя населення. Дослідження сучасного стану розвитку та функціонування транспортної системи регіону свідчить, що він має значні можливості та резерви пропускної спроможності для обслуговування як внутрішніх, так і міжнародних перевезень, однак за якісними показниками вона не відповідає міжнародним стандартам.

Тому актуальним є подальше вивчення переваг та недоліків функціонування транспортної системи регіону, а також дослідження можливостей для подальшого підвищення якості внутрішніх і транзитних перевезень територією регіону, що безпосередньо межує з країнами Європейського Союзу та забезпечення належного рівня транспортного обслуговування.

Оцінюючи роботу транспорту Чернівецької області, варто зазначити, що обсяг вантажних перевезень та вантажообороту за січень – листопад 2009 року в порівнянні з аналогічним періодом 2007 р. збільшилися на 14,4% та у 1,6 рази відповідно, а пасажирообороту – на 10,7%.

За даними головного управління статистики у Чернівецькій області за 2009 р. порівняно з 2008 р. обсяг перевезених вантажів зменшився на 3,3 %, а вантажооборот – на 7,8 %. Пасажирським транспортом (тролейбусним, автомобільним, авіаційним) за 2009 р. перевезено 79,8 млн. пасажирів, що на 1,3 % менше, ніж за 2008 р. [1].

З метою підвищення ефективності функціонування транспортного комплексу регіону, забезпечення високої якості та швидкості обслуговування внутрішніх, зовнішніх та транзитних перевезень, інтеграції регіону в європейську транспортну систему, можна визначити такі основні перспективні напрями розвитку транспортної системи  даного регіону України:

  модернізація транспортної інфраструктури;

  приведення нормативно правової бази відповідно до міжнародних норм;

  участь у розбудові міжнародних транспортних коридорів;

  розвиток пунктів пропуску через державний кордон;

  вдосконалення розвитку комбінованих перевезень;

– створення логістичних центрів та впровадження сучасних технологій, які забезпечуватимуть їх ефективне функціонування;

  спрощення процедури перетину державного кордону тощо.

Зокрема, суттєве значення у підвищенні якості як внутрішніх, так і зовнішніх та транзитних автомобільних перевезень у регіоні має реалізація Державної програми розвитку автомобільних доріг загального користування на 2007–2011 рр.. Метою програми є підвищення безпеки руху, швидкості, комфортності та економічності перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; забезпечення планомірного розвитку мережі автомобільних доріг; поліпшення технічних показників, підвищення конкурентоспроможності автомобільних доріг щодо забезпечення транзитних перевезень і розвитку автомобільного туризму; сприяння соціально – економічному та екологічно збалансованому розвитку держави [2].

Таким чином, подальше функціонування транспортної системи Чернівецької області повинно спрямовуватися на ефективне використання зовнішніх можливостей та внутрішніх переваг із одночасним усуненням загроз та недоліків її розвитку, з метою якісного транспортного обслуговування в регіоні. Важливу роль відіграватиме реалізація галузевих регіональних  програм, спрямованих на вирішення основних проблем функціонування окремих видів транспорту в регіоні та удосконалення транспортного обслуговування внутрірегіональних та міжнародних перевезень у регіоні.

Подальші перспективні дослідження повинні бути пов’язані з визначенням шляхів залучення інвестицій у розбудову транспортної інфраструктури та можливостями транспортної системи регіону інтегруватися у європейську та міжнародну транспортну систему.

 

 Література:

1.                 Головне управління статистики у Чернівецькій області, 2009р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: // oblstat.cv.ukrtel.net/statinf/transp.html.

2.                 Державна програма розвитку автомобільних доріг загального користування на 2007 – 2011 роки // Відомості Міністерства транспорту та звязку України. – 2007. – № 3 – 4. – ст. 138 – 163.

3.                 О. Б. Пікулик. Пріоритетні напрями розвитку транспортної системи Західного регіону України в умовах європейської інтеграції. [Електронний ресурс]. – Режим доступу  : http: // www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Nvvnu/ekonomika/2008.

4.   Пащенко Ю. Є. Розвиток та розміщення транспортно-дорожнього комплексу України: Монографія / За ред. С. І. Дорогунцова. – К.: Наук. cвіт. – 2003. – 467 с.