Плотніченко І.Б.

Інститут підприємництва та перспективних технологій, м. Львів

Впровадження і розвиток управлінського обліку на підприємстві

 

Сучасна економіка ставить перед підприємствами безліч серйозних проблем і, як наслідок, необхідність у впровадженні якісно нової форми управління суб’єктів господарювання. Забезпеченню життєдіяльності підприємств в умовах нестабільного зовнішнього і внутрішнього середовища та гострої конкурентної боротьби сприятиме використання в процесі управління підприємством повноцінної системи управлінського обліку та звітності.

Говорячи про впровадження управлінського обліку слід розуміти, що для кожного підприємства повинен розроблятися  індивідуальний проект, який враховує специфіку діяльності  та унікальність конкретної організації. Весь процес впровадження (вдосконалення) системи управлінського обліку необхідно проводити обмірковано, поетапно, з оцінкою ефективності кожної стадії і ретельним плануванням наступної, оскільки витрати на вдосконалення системи управління повинні привести до безперечного і відчутного ефекту для підприємства.

Впровадження системи управлінського обліку в практику виробничих підприємств повинно передбачати поетапне здійснення основних заходів, зображених на рис. 1.

Визначальним і найбільш трудомістким етапом створення і розвитку управлінського обліку на підприємстві є розробка (постановка) системи управлінського обліку, що, на нашу думку, передбачає здійснення п’яти стадій:

1)  дослідно - аналітична (діагностична) стадія - необхідно визначитися з ключовими вимогами до системи управління, провести діагностику організаційної структури, специфіки функціонування підприємства та практики прийняття рішень,  здійснити  аналіз бізнес - процесів з метою їх оптимізації, дослідити діючу систему бухгалтерського обліку та інші ключові моменти для визначення цілей і пріоритетів розвитку підприємства.  Тільки після цього можна пропонувати  можливі варіанти управлінського обліку;

2) методологічна стадія – передбачає  вибір моделі управлінського обліку, уточнення принципів його організації, визначення об’єктів і системи обліку витрат, методів калькулювання собівартості продукції. Досить вагомим моментом  є   створення й функціонування системи обліку за центрами відповідальності, що передбачає: а) виокремлення центрів відповідальності з метою закріплення відповідальності менеджерів в межах обов’язків, повноважень  кожного з них; б) складання бюджетів по центрах відповідальності; в) оцінка діяльності  центрів відповідальності на основі  регулярної звітності про виконання бюджетів та аналізу причин відхилень, визначаючи ефективність роботи підрозділів компанії та її окремих працівників. Розробка показників та оцінка діяльності центрів відповідальності являється складовою й центральною проблемою управлінського контролю, від вирішення якої залежить ефективність управління загалом.

Вважаємо, що  в основу управлінського контролю повинні покладати не лише бюджетний контроль, що характеризує фінансові показники (відхилення від бюджету),  а й комплекс не фінансових показників, таких як: якість продукції,  перелік досягнень, інновації, плинність кадрів тощо;

3) документальна стадія – передбачає розробку форм внутрішньої звітності, визначення і затвердження системи документообігу, організацію інформаційних потоків на підприємстві. Під системою внутрішньої  управлінської  звітності необхідно вбачати сукупність звітів, об’єднаних  в єдину систему із чітко визначеними процедурами використання зазначених звітів. Це сприятиме уникненню дублювання і неузгодженості управлінської інформації, зменшенню частки суперечливих даних, а також забезпечуватиме

швидкий огляд і оцінку фактичних результатів в порівнянні із визначеною метою, виявлення «вузьких місць» і прийняття виважених управлінських рішень.

 

Рис. 1. Алгоритм впровадження і розвитку системи управлінського обліку на підприємстві

 

 

Аналітична звітність, необхідна підрозділам, повинна генеруватись на основі єдиних баз даних та аналітичних показників. Забезпечення інтеграції даних можна досягти шляхом впровадження інструментів відповідних інформаційних технологій;

4) стадія автоматизації інформаційного процесу на підприємстві - це визначальний чинник дієвості системи управлінського обліку, адже для досягнення ефективності прийнятих управлінських рішень обробка й надання даних повинна здійснюватись інтегровано й оперативно. Модуль управлінського обліку являється невід’ємною частиною сучасних систем автоматизації управління підприємством;

5) організаційна стадія – це завершальна стадія розробки системи управлінського обліку, що передбачає затвердження обраної методики в наказі про організацію управлінського обліку, а також  створення служби управлінського обліку як додаткової ланки управління, розподіл відповідних обов’язків між працівниками, формування посадових інструкцій.

Оскільки успіх впровадження будь-якого проекту в великій мірі залежить від порозуміння з персоналом, тому досить вагомим моментом в організації управлінського обліку є  сприйняття працівниками нової системи, перехід на нові методи, переосмислення своїх обов’язків, розуміння підприємства як відкритої для навчання системи, формування у менеджерів нових поглядів і вимог щодо управління підприємством. Керівництво організації повинно забезпечити працівникам можливість підвищення кваліфікації, отримання нових знань шляхом проведення тренінгів і бізнес - семінарів, курсів підвищення кваліфікації, а також розробити ефективну систему мотивації персоналу. Обов’язковою умовою дієвості системи управлінського обліку  є взаємоузгодженість роботи всіх служб і підрозділів підприємства, постійна командна співпраця в напрямку реалізації узгоджених загальних цілей підприємства.

 Відсутність одного з вище наведених заходів унеможливлює функціонування цілісної системи управлінського обліку. Ефективність етапу функціонування управлінського обліку є основною метою впровадження цієї системи. Оцінювання ефективності функціонування діючої системи управлінського обліку можна проводити в такому порядку: оцінка на відповідність визначеній меті підприємства; порівняння отриманих вигод з понесеними витратами для впровадження цієї системи; порівняння діючої системи з еталоном (системою управлінського обліку провідних фірм відповідної галузі).

Враховуючи те, що підприємство в ході своєї діяльності постійно натикається на нові потреби зростання ефективності інформаційного забезпечення, тому виникає потреба в пошуку нових напрямків для вдосконалення системи управлінського обліку.

 

Література:

1. Шайкан А.В. Бухгалтерський облік у прийнятті управлінських стратегічних рішень: монографія / А.В.Шайкан. - К.: КНЕУ, 2009.- 303, [1] с.

2. http://www.kstil.com.ua/rubrics/?aid=91&rid=25с.

3. http://www.kstil.com.ua/rubrics/?aid=92&rid=26&print=11 с.

4. Карпенко О.В. Управлінський облік: організація, методологія, методика викладання: Монографія. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2005. – 341 с.

5. Корбетт Томас. Управленческий учет по ТОС /  Пер. с англ. Д. Капранов – К.: Издательство «Необхідно і достатньо», 2009. – 240стр.