Юдакова В.О.

Науковий керівник – к.е.н., доц. Журавльова І.В.

Харківський національний економічний університет, Україна

 

ДВОМІРНИЙ АНАЛІЗ «КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ - ПЕРСПЕКТИВИ» ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ТЕОРІЇ НЕЧІТКИХ МНОЖИН  

 

В даний час все більш помітну роль починає грати застосування стратегічного планування на підприємстві. Проблеми прийняття рішень в ускладнених умовах займають у даний час особливе місце при описі і аналізі складних економічних, соціальних та інших систем. Теорія оптимізації створила сукупність методів, що допомагають ефективно ухвалювати рішення при відомих і фіксованих параметрах. Проте основні труднощі виникають тоді, коли параметри обстановки виявляються невизначеними і в той же час вони сильно впливають на результати рішення. Отже, застосування теорії нечітких множин у стратегічному аналізі є актуальним, тому що дозволяє найкращим чином описувати нечіткі поняття і знання, оперувати цими знаннями для аналізу і моделювання систем, і робити нечіткі виводи.

Проблематикою нечітко-множинного модельного опису на підприємстві займалися такі вчені, як О. Недосекін [1], Л. Заде [2], О. Рижов [3] та інші. Аналіз літературних джерел свідчить про відсутності достатньої практики застосування теорії нечітких множин у стратегічному аналізі, що потребує подальшого вивчення.

Мета даної роботи: реалізація двомірного аналізу «Конкурентоспроможність – перспективи» із застосуванням теорії нечітких множин на прикладі ВАТ «Юність».

Застосування двомірного аналізу «Конкурентоспроможність – перспективи» на підприємстві дає опис ринку бізнесу та визначає конкурентоспроможність на ньому, окрім того на підставі інтегральних показників конкурентоспроможності підприємства і його перспектив можна здійснити аналіз у рамках моделі Shell/DPM 3х3 [4], яка має високе практичне значення для стратегічного планування.

Нижче представлена реалізація двомірного аналізу «Конкурентоспроможність – перспективи» із застосуванням теорії нечітких множин на основі методики запропонованої Недосекіним О.О. [1].

Для початку введемо два інтегральних вимірювача бізнесу: конкурентоспроможність підприємства і його перспективність. Конкурентоспроможність (А) можна вимірювати на підставі наступних базових факторів: відношення долі бізнесу і долі основного конкуренту  - а1; розпізнання ім’я підприємства – а2; сила бренду підприємства – а3; розвиненість дистриб'юторської мережі – а4; технологічна позиція підприємства  - а5.

Перспективність підприємства (В) можна вимірювати на підставі наступних базових факторів: доля підприємства у структурі департаменту підприємства - b1; темпи зростання бізнесу – b2; інтенсивність конкуренції з бізнесом на відкритому ринку – b3; прибутковість бізнесу – b4; чутливість бізнесу до бізнес-циклів  - b5.

Усім наведеним базовим факторам аi , bj зіставимо 01-носій.

Рис. 1. Трирівнева 01-класифікація

Кількісну оцінку інтегральних факторів А та В можна проводити у рамках стандартної матричної схеми оцінок, але для розпізнання рівня цих факторів будемо застосовувати трирівневу 01-класифікацію (див. рис. 1), с підмножинами «Низький рівень», «Середній рівень», «Високий рівень» лінгвістичних змінних «Рівень фактору». Застосування трьох рівнів зумовлено тим, що модель Shell/DPM має розмірність 3х3 (усього 9 позицій бізнесу).

Вага базових факторів в інтегральній оцінці визначається за принципом Фішберна [5]. Інтегральний фактор А ВАТ «Юність» визначається п’ятьма базовими факторами з системою ваги та кількісного рівня, занесеними у таблицю 1, а інтегральний фактор В цього ж підприємства визначений теж п’ятьма факторами з системою ваги і кількісним рівнем, занесеними у таблицю 2.

 

 

 

 

Таблиця 1

Матриця для оцінки інтегрального фактору А

Фактори

Значущість

Функції приналежності для рівня складових факторів

«дуже низький»

1)

«низький»

2)

«середній»

3)

«високий»

4)

«дуже високий»

5)

а1

0.3

0

0

1

0

0

а2

0.15

1

0

0

0

0

а3

0.15

1

0

0

0

0

а4

0.2

0

1

0

0

0

а5

0.2

1

0

0

0

0

Вузлові точки

0.1

0.3

0.5

0.7

0.9

 

Таблиця 2

Матриця для оцінки інтегрального фактору В

Фактори

Значущість

Функції приналежності для рівня складових факторів

«дуже низький»

1)

«низький»

2)

«середній»

3)

«високий»

4)

«дуже високий»

5)

b1

0.15

0

0

0

0

1

b2

0.3

1

0

0

0

0

b3

0.15

0

1

0

0

0

b4

0.25

1

0

0

0

0

b5

0.15

0

1

0

0

0

Вузлові точки

0.1

0.3

0.5

0.7

0.9

 

Наступним кроком є визначення якісного рівня інтегральних факторів А і В на підставі трирівневої 01-класифікації.

Функція приналежності підмножини «Високий рівень фактору», визначається на 01-носії х, має наступний аналітичний вид:

    (1)

В свою чергу, функція приналежності підмножини «Середній рівень фактору» має наступний аналітичний вид:

   (2)

Відповідно, виконується:    (3)

Розрахуємо значення А і В на підставі таблиць 1 та 2:

А = 0.3 · 0.5 + 0.15 · 0.1 + 0.15 · 0.1 + 0.2 · 0.3 + 0.2 · 0.1 = 0.26,

В = 0.15 · 0.9 + 0.3 · 0.1 + 0.15 · 0.3 + 0.25 · 0.1 + 0.15 · 0.3 = 0.28.

Розпізнаємо значення А і В за формулами (1), (2). Рівень А на 70% як низький та на 30% як середній. Рівень В на 60% як низький та на 40% як середній.

Позиціонуємо підприємство відповідно до моделі Shell/ DPM, в таблиці 3 зведені можливі позиції відповідно до рівня факторів.

ВАТ «Юність» відповідає наступним позиціям:

«Стратегія згортання бізнесу» - це вказує, що підприємство займає слабку позицію у непривабливій галузі. Якщо підприємство потрапляє у цей квадрант матриці, то це свідчить, що підприємство втрачає кошти та є збитковим. Основний вихід це позбавлення від цього бізнесу.

Таблиця 3

Позиції бізнесу відповідно до моделі Shell/ DPM

Рівні факторів

Найменування позиції

А

В

1

В

В

Лідер бізнесу

2

В

С

Стратегія росту

3

В

Н

Стратегія генерування грошової готівки

4

С

В

Стратегія збільшення конкурентних переваг

5

С

С

Продовження бізнесу з обережністю

6

С

Н

Стратегія часткового згортання

7

Н

В

Збільшити обсяг виробництва або згорнути бізнес

8

Н

С

Продовжувати бізнес з обережністю або часткове згортання бізнесу

9

Н

Н

Стратегія згортання бізнесу

 

«Стратегія часткового згортання», яка вказує на те, що підприємство займає середні позиції у непривабливій галузі. Жодних особливо сильних сторін і фактично жодних можливостей для розвитку у підприємства немає, ринок цієї галузі характеризується низькою нормою прибутку з потенційними надлишками виробничих потужностей. Можливою стратегію розвитку в даному випадку є не розвиток даного виду бізнесу, а перетворення фізичних активів у грошову масу для освоєння більш перспективного бізнесу.

«Продовжувати бізнес з обережністю або часткове згортання бізнесу» - це вказує, що підприємство займає слабку позицію у відносно привабливій галузі. Відповідно до цієї позиції пропонується не вкладати інвестиції у даний вид діяльності, все управління повинно бути орієнтоване на управління балансу потоку грошових коштів.

«Продовження бізнесу з обережністю» - це вказує, що підприємство займає середню позицію у галузі з середньої привабливості. Ніяких сильних сторін або можливостей додаткового розвитку у підприємства не існує, ринок зростає повільно, повільно знижується середньогалузева норма прибутку. Пропонується інвестувати обережно та невеликими частками, будучи впевненими, що віддача буде швидкою. Якщо підприємство знаходиться у даній позиції потрібно постійно проводити ретельний аналіз економічного положення підприємства.

Відповідно до розрахунків найбільш відповідною є позиція «Стратегія згортання бізнесу», найменш відповідна «Продовження бізнесу з обережністю».

На підставі отриманих результатів наведених вище приймаються основні фінансові стратегічні рішення, які будуть втіленні у життя на практиці.

Напрямком подальшого розвитку даної проблеми може бути дослідження моделювання процесу стратегічного планування із застосування нечітких формалізмів засобами SADT-технології.

Література:

1.                  Недосекин А. О. Нечеткий финансовый менеджмент. – М.: Аудит и финансовый анализ, 2003. – 184 с.

2.                 Заде Л. Понятие лингвистической переменной и его применение к принятию приближенных решений. – М.: Мир. 1976. – 162 с.

3.                 Рыжов А.П. Элементы теории нечетких множеств и ее приложений. – Москва: Диалог-МГУ, 2003. – 254 с.

4.                 Ефремов В.С. Классические модели стратегического анализа и планирования: модель Shell/DPM [Електронний ресурс] / В. Ефремов // Менеджмент в России и за рубежом. – 1998. - № 3. – Режим доступа: http://www.cfin.ru/press/management/1998-3/07.shtml .

5.                 Фишберн П. Теория полезности для принятия решений. М.: Наука, 1978. – 362 с.