Обушак Д.М.

наук.кер. Меленко О.В.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Інвестування, як рушійна сила розвитку економіки

Інвестиція­ми вважаються ті економічні ресур­си, які направлені на збільшення ре­ального капіталу суспільства, тобто на розширення чи модернізацію ви­робничого потенціалу.

 У сучасних умовах інвестиції виступають найваж­ливішим засобом забезпечення умов виходу з економічної кризи, а також є важелем структур­них зрушень у народному госпо­дарстві, зростанням технічного прогре­су підвищенням якісних показників господарської діяльності на мікро- і макрорівнях. Активізація інвестиційного процесу є одним із надійніших механізмів соціально-економічних пе­ретворень у державі.

Результати фундаментальних досліджень українських та зарубіжних вчених однозначно свідчать про те, що процеси економічного росту обумовлюються обсягом і темпами зростання інвестицій, їх структурою та якісними характеристиками [6, 24с.].

Слід сказати, що на сьогодні Україна має вкрай несприятливий інвестиційний клімат. Отож, зазначимо декілька основних проблем, які їм перешкоджають:

-                     складний процес входження іноземних інвестицій у країну;

-                     обтяжливі процедури відкриття бізнесу;

-                     невисока довіра до стабільності урядових рішень;

-                      відсутність стійких змін в економіці;

-                     відсутність боротьби з корупцією,

-                     невпевненість у політичній стабільності;

-                     сьогоднішня світова економічна криза є основною перепоною для  надходження інвестицій та їх зростання;

-                     ненадійний захист інвесторів та недостатній розвиток приватних організацій;

-                      низькі стандарти корпоративного управління;

-  сукупний державний і корпоративний борг України щорік зростає;

- не дотримання міжнародних договорів і не виконання рішень іноземних арбітражів.

Для перетворення зазначених факторів у переваги, Україні  необхідно створити сприятливий інвестиційний клімат не тільки для іноземних інвесторів, але й для вітчизняних. Приватному капіталу також потрібні гарантії від примусових вилучень і свавілля влади, система страхування від некомерційних ризиків, а також стабільні умови роботи при здійсненні довгострокових інвестицій [3, 90с.].

Дослідження проблеми інвесту­вання економіки держави обумовлено тим, що інвестиції торкаються найг­либших основ господарської ді­яльності та визначають процес економічного зростання в цілому.

Проблемі покращення інвестиційного клімату на державному рівні увага приділяється ще з 1991 року. На сьогодні в Україні вже створено правове поле для здійснення інвестиційної діяльності. Зокрема, ця сфе­ра діяльності регулюється низкою Законів України ("Про інвестиційну діяльність"[6]; "Про режим інозем­ного інвестування"[7]; тощо), понад 10 Указами Прези­дента, а також Постановами та Розпорядженнями КМУ[5].

Дані проблеми досліджували і аналізували наступні науковці: О.О.Кахович, розглядав особливості формування структурно-інвестиційної політики України [1]; Р.Р.Гудима, аналізував стан інвестиційного клімату [2]; В.С.Кравчук, досліджував інвестиційний ринок та його проблеми розвитку [3]; Р.В.Попельнюхові, проводив аналіз інвестиційного клімату в Україні [4] і інші.

Як свідчить офіційна періодика, Україна знаходиться на 70 місці із 82 держав у світі за рівнем підприємницької привабливості і на  139 місці із  178  країн  світу за простотою ведення бізнесу [3,87c.].

Основними країнами-донорами України є: країни ЄС, Росія та США. Загалом зовнішні інвестиції є частиною інвестиційної політики держави. Іноземний капітал сьогодні особливо необхідний в тих сферах економіки, активізація яких допоможе вивести країну з кризового стану та зняти наростаюче соціальне напруження у суспільстві [4, 139с.].

Для підвищення привабливості іноземних інвестицій в Україну необхідно  прискорити  економічні  реформи,   зокрема  які  активізують залучення  та  раціональне   розміщення    інвестицій,   та   зможуть   створити привабливий інвестиційний клімат. До таких заходів можна віднести наступне:

- визначення секторів економіки, які є необхідними та пріоритетними для інвестора;

- вдосконалення системи захисту прав інвесторів;

- здійснення податкової реформи, що передбачає спрощення податкової системи та зниження податкового тиску на підприємства;

- удосконалення інститутів спільного інвестування;

- конкретизація заходів державного регулювання інвестиційної діяльності;

- страхування інвестиційних ризиків;

- формування   чіткого   та   стабільного    законодавства,   що   стосується інвестиційної діяльності;

- проведення ефективної інвестиційної політики держави та вибір чіткої стратегії її розвитку.

- необхідним є державне втручання в економіку, яке компенсує недоліки інституційних структур, що гальмують розвиток економіки в цілому [1, 86с.].

Аналізуючи теорію конкурентоспроможності  М.Портера та його візит в Україну у 2006р. на її основі, він стверджує, що в нашій державі необхідно розвивати кластери тобто інфраструктуру, а пізніше після  розвитку та вдосконалення кластерів необхідно розвивати галузі. На нашу думку в Україні є дві галузі, які мають найбільші переваги серед інших щодо залучення інвестицій: сільське господарство та туристична галузь.

Всі держави, зацікавлені в економічному роз­виткові через збільшення інвестуван­ня, але кожна із них визначає, які сегменти та сектори інвестиційного ринку є пріоритетними, що потрібно зробити, щоб не тільки захистити, але й заохотити інвесторів робити вкла­ди у певні активи. Ці дослідження покликана впроваджувати державна інвестиційна політика, її реалізація є метою державного регулювання інвестиційного ринку.  

Отже, функціонування господарського комплексу країни неможливе без інвестицій, які забезпечують безпе­рервність відтворення, розробку та реалізацію виробничих і соціальних програм, дозволяють збільшити обся­ги та підвищити ефективність вироб­ництва.

Література:

1.                 Особливості формування структурно-інвестиційної політики:                          Економіка та держава / О.О.Кахович, 2009 - №9, 86-88с.

2.                 Стан та шляхи покращення інвестиційного клімату в Україні: Фінанси / Р.Р.Гудима,  2009р. 84-90с.

3.                 Інвестиційний ринок: проблеми та перспективи розвитку: Фінанси / В.С.Кравчук 2009р. 138-141с.

4.                 Інвестиційна привабливість економіки України: Інвестиції: практика та досвід / Р.В.Попельнюхов, 2009 - №21, 24-28с.

5.                 www.diloverivne.com

6.                 Законів України "Про інвестиційну діяльність"вiд 18.09.1991 № 1560-XII.

7.                 Законів України "Про режим інозем­ного інвестування" вiд 19.03.1996 № 93/96