Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

Воронюк В. М., Самойленко О. А.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Bluetooth-маркетинг: нові можливості та перспективи застосування

 

Безперервне зростання кількості мобільних телефонів, як у всьому світі, так і в країнах СНД, досягло тієї стадії, коли як потужні компанії, так і невеликі фірми починають активно цікавитися можливістю використання мобільного телефону як рекламної платформи. При цьому такі традиційні методи, як, наприклад, розсилка SMS-повідомлень вже помітно втратили свою актуальність, а відповідно й ефективність. За таких обставин активно почали розвиватися інноваційні напрями мобільного маркетингу, зокрема такий, як Bluetooth-маркетинг.

Через свою новизну даний напрямок фактично майже не досліджений вченими-теоретиками. Тільки в поодиноких працях,  зокрема А. П. Криловецького [1], Н. О. Матвійчук-Соскіної [2], аналізується Bluetooth-маркетинг, та й то лише як один із елементів мобільного маркетингу чи «ближнього» маркетингу.

Тому метою даної роботи є розкриття сутності Bluetooth-маркетингу, визначення особливостей його застосування, а також перспектив розвитку на теренах України.

Bluetooth-маркетинг є одним з напрямів Мобільного маркетингу, що здійснює комунікацію із споживачем використовуючи технологію Bluetooth. Основною перевагою Bluetooth-маркетингу є безпосередній контакт із споживачем через мобільний телефон, який на сьогоднішній день є найбільш використовуваним, найперсональнішим пристроєм в житті кожної людини [2].

Bluetooth-маркетинг можна вважати результатом еволюції Direct-маркетингу, від якого він запозичив основні принципи, змінився лише спосіб доставки інформації одержувачам. Доставка повідомлень відбувається за допомогою спеціального обладнання на будь-які Bluetooth-підтримуючі пристрої. При цьому одержувач повідомлення має можливість відмовитися від його прийому або взагалі відключити прийом яких-небудь повідомлень. Таким чином, повідомлення доставляються тільки користувачу, що дав на це згоду і не є нав'язливою рекламою, як спам і SMS-розсилки [3].

Сучасний мобільний телефон дозволяє використовувати в Bluetooth-акціях не тільки традиційний медіа-контент, такий як екранні заставки і рінгтони (мають малий розмір і скромні вимоги до апаратної платформи), але і «просунутий» мультимедійний контент - відеоролики, музичні кліпи у форматі MP3, «реалтони». Окремо варто відзначити використання Java-додатків, які дозволяють ще більш повно донести інформацію про товар або послугу (інтерактивні каталоги і т.п.), а також використовувати технологію прихованих рекламних повідомлень в брендових іграх [2].

При цьому особливістю Bluetooth-маркетингу є обмеженість зони доступу до користувачів. Так, в звичайних умовах Bluetooth пристрою передають інформацію на відстань не більше 100 метрів. Це обмежує повсюдне застосування даної технології і робить її найбільш застосовною у великих супермаркетах, банках, бізнес-центрах, нічних клубах, а також в місцях, де спостерігається велике скупчення людей на невеликих відстанях: виставкові центри, концертні зали, стадіони. Проте при використанні спеціальних антен-підсилювачів зону доступу можна розширити до 30 км. А це означає, що застосовувати Bluetooth-маркетинг можна на значних територіях, що охоплюють райони і цілі міста.

Що стосується популярності технології Bluetooth, то вона вже активно використовується в США і країнах Євросоюзу. Так згідно з дослідженнями, в Англії щогодини відправляється більше 2,4 млн. рекламних Bluetooth-повідомлень. Сьогодні багато корпорацій, таких як Sony Ericsson, Dell, Coca-Cola, Nike, Nokia, Ford, Volvo, Baileys та ін. налагоджують тісніший контакт з аудиторією за допомогою Вluetooth. Зокрема, Dell провела акцію в гуртожитках для студентів, в результаті якої відгук склав 30%. А компанія Pepsi Co отримала    27%-ний відгук, коли поширювала рекламу на зупинках громадського транспорту [1].

Суттєвою перевагою Bluetooth-маркетингу є можливість чіткого контролю за ефективністю його застосування. Для цього служить показник opt-in, який відображає співвідношенням числа прийнятих повідомлень до числа людей в зоні bluetooth-передачі. При цьому opt-in дозволяє фіксувати унікальність контакту, повторення контакту і точне число контактів, включаючи такі характеристики, як час і місце потрапляння мобільного пристрою в зону дії мережі bluetooth, а також перелік переданого контенту.

Поряд з перевагами Bluetooth-маркетинг має і деякі слабкі місця, на які варто звертати увагу при його застосуванні. Починаючи bluetooth-спілкування з потенційними клієнтами необхідно завжди враховувати такі три фактори: одержувачі повідомлення повинні позитивно відноситися до рекламованого бренду; вони мають чітко розуміти цінність отримуваного ними контенту; важливо здійснювати таргетування аудиторії по різних параметрах. Інакше будь-яка bluetooth-акція буде сприйматися одержувачами як черговий спам.

Ще однією проблемою застосування Bluetooth-маркетингу, яка може заявити про себе в перспективі, є відсутність окремого пункту в законодавстві, який би урегульовував цей вид реклами, що може викликати або зловживання даним засобом або, навпаки, його несправедливе обмеження [1].

При використанні Bluetooth-маркетингу фірми вибирають дві моделі ведення бізнесу, у кожної з яких є певні переваги і недоліки [3].

Перша модель - це просте придбання пристроїв для Bluetooth комунікації. Ця модель дозволяє фірмі здійснювати розсилку різного роду повідомлень на телефони користувачів, що знаходяться в зоні покриття. Така модель найбільш прийнятна для невеликих компаній, що прагнуть інтегрувати інноваційні методи в свої комунікаційні процеси. Такі компанії чутливі до бюджетних витрат, і тому модель для них приваблива порівняно невеликими інвестиціями.

Прикладом використання такої моделі в Україні можна назвати проведення у столичному клубі «Патіпа» березневої вечірки «Bluetooth контент-весна», на якій відвідувачам пропонувалося завантажити масу розважального контенту. При цьому родзинкою вечірки став інтерактивний сервіс «Фотографія на екран», що дозволяв відвідувачам відсилати зі свого мобільного телефону на Bluetooth-приймач фотографії, які через кілька секунд з'являлися на великому плазмовому екрані (сервіс отримав дуже позитивний відгук у гостей: за ніч на екранах нічного клубу було показано 290 портретів).

Друга модель - це повний аутсорсінг проектів Bluetooth-комунікацій. В цьому випадку спеціалізоване агентство повністю бере на себе розробку і впровадження проектів для клієнта, інтегруючи черговий канал в загальну комунікаційну стратегію бренду. Дана модель підходить для середніх і крупних клієнтів, які можуть дозволити собі виділити фінанси на аутсорсінг [1].

В Україні спеціалізованих агентств, які займаються впровадженням подібних проектів, поки що мало, але в міру поширення Bluetooth-маркетингу їхнє число поступово зростатиме.

Зокрема, серед вітчизняних компаній можна назвати Консалтингову лігу Донбасу, яка вже провела ряд успішних проектів з використанням Bluetoth-каналу комунікацій. Проекти здебільшого носили цілі просування товарів і взаємодії з аудиторіями конференцій і спортивних заходів. Наприклад, 17 грудня 2009 р. на конференції "Захист інтелектуальної власності: практика у фармацевтичній галузі" за допомогою Bluetooth учасникам було розіслано на мобільні телефони нагадування про майбутній Міжнародний форум MED.INN, які потім спрацювали за 5 днів перед його початком і таким чином сповістили про цю подію; також 25 лютого 2010 року на матчі Ліги Європи між клубами «Шахтар» і «Фулхем» у процесі акції, організованої на замовлення ТМ «Чернігівське», уболівальники мали можливість завантажити на свої мобільні телефони цікавий футбольний контент: фото новачків ФК «Шахтар», слайд-шоу гарячих моментів матчу «Фулхем - Шахтар» і вітальний мультфільм [3].

Ще одним представником подібних агенцій в Україні є LEAD9, яка з 12 лютого по 12 березня проводила акцію від AXE Instinct. В ході акції  в 5-ти центральних станціях київського метро, 15-ти ВУЗах і 14-ти ресторанах української кухні «Пузата Хата» шістьох найбільших міст України пропонувався для завантаження розважальний промо-контент від AXE Instinct. За місяць акція принесла 126 000 унікальних контактів з лояльними споживачами, з яких 82 000 – в київському метро, 34 000 – в ресторанах «Пузата Хата» і 10 000 – у ВУЗах [3].

Щодо вартості Bluetooth-акцій, то за даними LEAD9 середня bluetooth-кампанія може становити від $1 тис. до $15 тис. — залежно від покриття й тривалості.

Отже, Bluetooth-маркетинг є новим потужним каналом маркетингової комунікації, основними перевагами якого є:

- прямий контакт з цільовою аудиторією;

- взаємодія в потрібному місці і в потрібний час;

- безкоштовність для споживача;

- багаті можливості комунікації (від картинок до Java);

- ненав’язливість (при правильному застосуванні)

- інтерактивність;

- здатність достовірно відслідковувати ефективність застосування;

- можливість використання у якості інструменту вірусного маркетингу.

 Разом з тим, слід вказати на ймовірність сприйняття споживачем цього каналу комункації як джерела спаму при неврахуванні специфіки його застосування, а також варто відмітити можливі проблеми, пов’язані із законодавчою неврегульованістю даного виду реклами.

Таким чином, попри незначну розвиненість та наявність певних недоліків, Bluetooth-маркетинг в Україні є перспективним напрямком поширення інформації, який за рахунок широкого застосування новацій активно розвивається, про що свідчить існування вітчизняних агентств, які успішно проводять Bluetooth-акції в Україні.

Список використаних джерел

1. Крыловецкий А. Bluetooth-реклама: новые возможности или старые вопросы? / А. Крыловецкий // Маркетинг-Менеджмент. – 2008. - №9. – С. 15-19

2. Матвійчук-Соскіна Н. О. Тенденції та шляхи розвитку мобільного маркетингу як інновації // Н. О.Матвійчик-Соскіна // Маркетинг в Україні. – 2009. – С. 39-43

3. Инновационный мобильный Bluetooth-маркетинг. / Режим доступу: http://www.epochta.ru/blog/marketing/innovatsionnyiy-mobilnyiy-bluetooth-marketing