Педагогічні науки/5. Сучасні методи викладання

Главатських І.М., Василюк Г.О.

Українська інженерно-педагогічна академія, Україна

ЕЛЕКТРОННІ ПІДРУЧНИКИ У ПІДГОТОВЦІ

ІНЖЕНЕРА-ПЕДАГОГА

 

  В системі освіти України (і зокрема в професійно-технічній освіті), як і у всьому світі, все ширше впроваджується дистанційне навчання, дидактичною основою якого є інформаційно-навчальне середовище. Розробка і впровадження в навчальний процес вищих навчальних закладів комп’ютерних педагогічних технологій є своєчасною, актуальною проблемою.

 Питанням теоретичних основ створення електронних підручників та перспектив використання їх на заняттях з усіх дисциплін, що передбачені навчальними планами підготовки інженерів-педагогів, приділяється велика увага в Українській інженерно-педагогічній академії. Унікальність майбутніх спеціалістів (фахівців хімічної галузі, які є одночасно і педагогами, тобто не тільки мають ґрунтовні технічні знання, а і можуть передавати їх іншим) передбачає вміння створювати і використовувати електронні підручники. Тому природно, що до такої роботи залучаються і студенти.

       Підручник – це книжковий педагогічний засіб, зміст якого - структурно-логічно викладений, систематизований матеріал з навчальної дисципліни, найважливіший організатор освітньої діяльності. Сталими є дефініції розробки традиційного підручника, де чітко визначені його функції: дидактична (як джерело навчальної інформації, регламентоване державними стандартами, що в доступній формі розкриває зміст) та організаційна (як засіб навчання, за допомогою якого здійснюється організація освітнього процесу). Цей висновок важливий в плані обґрунтування наступності щодо теоретичних основ проектування електронного підручника.

      Концептуальний підхід є кроком вперед у напрямі створення електронних програмно-педагогічних засобів як структурних елементів систем навчання (інтелектуальних). Але розглядаються в основному програмно-технічні аспекти, а не дидактичні. Дидактичний підхід утверджує викладача як головну фігуру навчального процесу. При їх проектуванні талант викладача проявляється через мистецьки відпрацьований дидактичний алгоритм. Найбільш перспективний підхід у проектуванні електронних підручників - їх об'єктно-структурна будова з властивостями системності, ієрархічності, модульності, типізації, наочності, абстра­гованості, простоти.

     Електронні підручники розкривають зміст предмету і призначені для формування знань науково-теоретичної дисципліни. Можуть бути адаптивними (орієнтованими на індивідуальні запити і здібності), інтегрованими (охоплювати зміст декількох споріднених предметів одного науково-теоретичного циклу) та змішаними (поєднують функції адаптивності, інтегрованості). За характером роботи студента при використанні комп'ютерно-орієнтованих програмно-педагогічних засобів їх приводять до трьох інформаційно-навчальних моделей -електронний підручник, електронний навчально-методичний комплекс та електронні оціночно-контролюючі програми. В режимі інтерактивної роботи забезпечується дистанційно-консультаційна взаємодія викладача зі студентом.

            Електронні програмно-педагогічні засоби - це єдність організаційно-педагогічної і психолого-дидактичної складових навчального процесу. Аналіз досліджень, публікацій виявив, що розповсюдженою є тенденція включати практично усі комп'ютерно-орієнтовані дидактичні засоби до електронного підручника.

     У своєму дослідженні ми особливу увагу приділяли розробці електронних підручників з вищої математики. Практична робота студентів з математичною інформацією та формулами, представленими в електронному вигляді, грає позитивну роль у ознайомленні майбутніх фахівців з телекомунікаційними і комп'ютерними технологіями. Формується теорії інформаційного інтегрування, відповідно до якої, у змісті конкретних дисциплін прикладної математичної підготовки виділяється ієрархічна структуру, що відбиває підпорядкованість понять, що є основою навчального предмета. Технологія побудови такої ієрархії включає виділення понять і складання системи зв'язків, що відображають смислові залежності між поняттями.

       Автоматизація процесів створення й коректування комп'ютерних засобів навчання прикладній математиці на основі подібних технологій дозволить замінити звичну роботу з написання текстів на спеціальних мовах зміною ієрархічних структур і відповідних їм інформаційних доповнень.

      Проведене дослідження дозволяє зробити висновки: електронні засоби навчання й можливі підходи до їх створення й застосування, незважаючи на очевидні переваги по забезпеченню основних методичних вимог сучасного освітнього процесу, повинні застосовуватися в сукупності з іншими новими й вже сформованими технологіями і методами навчання та спілкування педагогів з тими, кого навчають; розробка принципово нових методичних матеріалів, орієнтованих на засвоєння професійно-орієнтованої інформації з математики (задачі - макети реальних професійних дій) забезпечить підвищення рівня освіти; викладання вищої математики студентам інженерно-педагогічних спеціальностей  передбачає змістовний і дистанційний контроль знань; для підвищення ефективності процесу навчання треба поєднувати використання комп’ютерних технологій навчання і запровадження різних пошукових і традиційних методичних підходів, прийомів та засобів навчання.

  Серед перспективних напрямків подальших досліджень - принципи організації навчального процесу з використанням комп’ютерних технологій в процесі вивчення математики та пошук раціональних методик їх впровадження, створення необхідної бази дистанційних підручників, удосконалення існуючих.

 

Література:

1. Положення про організацію навчального процесу у ВНЗ України: Затверджене наказом МОН України від 2.06 1993 р. № 161 //Урядовий кур’єр. – 1993 .-№ 42.- С.10.

2. Григор'єв С.Г., Гриншкун В.В., Макаров СИ. Методико-технологічні основи створення електронних засобів навчання. - Самара: Изд-У Самарской державної економічної академії, 2002. - 110 с.

3. Кривошеев А. О. Электронный учебник - что это такое? //Универси-

тетская книга. 1998. №2. С.13-15.